Home Chmura Chmura coraz bardziej hybrydowa

Chmura coraz bardziej hybrydowa

0
0
115

Chmura hybrydowa, czyli łącząca rozwiązania publiczne i prywatne, to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów na rynku cloud computingu. Korzysta z niej już 7 na 10 firm wykorzystujących w swojej działalności chmurę obliczeniową. Nic dziwnego, że analizy rynkowe wskazują na ogromny potencjał wzrostowy tego segmentu. Jego wartość do 2021 r. ma wynieść 92 miliardy dolarów, w porównaniu do 33 miliardów w 2016[1]. Za popularność rozwiązań hybrydowych odpowiada połączenie efektywności kosztowej – także w przypadku konieczności przetwarzania bardzo dużej ilości danych – z bezpieczeństwem newralgicznych informacji, które zapewnia chmura prywatna.

Jak wynika z raportu RightScale 2017 State of the Cloud Report, obecnie 89 proc. przedsiębiorstw korzysta z chmury publicznej, a 72 proc. z prywatnej. 67 proc. wykorzystuje zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, wdrażając właśnie model hybrydowy.

Dane pokazują, że wdrożenie tego typu rozwiązań przynosi wymierne rezultaty. Jak podaje firma Rackspace[2], połączenie dedykowanych rozwiązań z elementami chmury publicznej pozwala na zredukowanie wydatków nawet o 17 proc. Nic dziwnego, że inwestycje w rozwiązania hybrydowe znajdują się na szczycie listy priorytetów. 47 proc. ankietowanych szefów IT zamierza zwiększyć nakłady finansowe przeznaczone na tę technologię – komentuje Tomasz Dziedzic, Chief Technology Officer, Linux Polska.

Model hybrydowy odpowiedzią na problemy firm

Wyniki opublikowanego w styczniu badania firmy analitycznej Enterprise Strategy Group, rzucają światło na największe wyzwania, jakie stoją przed firmami w związku z przechowywaniem danych. Na pierwszym miejscu (35 proc. wskazań) znalazło się bezpieczeństwo. Na drugiej pozycji uplasował się bardzo szybki przyrost przetwarzanych danych (28 proc.), a na trzeciej, z niemal identyczną ilością wskazań (27 proc.), koszt hardware. Chęć połączenia potrzeby bezpieczeństwa i elastyczności sprawia, że coraz popularniejszy staje się model hybrydowy.

Chmura hybrydowa łączy w sobie elementy chmury prywatnej (opartej na własnej infrastrukturze IT firmy) z publiczną, czyli zarządzaną przez zewnętrznego dostawcę. Takie połączenie umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z największych zalet obu modeli. W przypadku chmury prywatnej jest to przede wszystkim wysoki stopień kontroli i bezpieczeństwa. Jednak zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw private cloud niesie też wyzwania związane z koniecznością poniesienia dużych wydatków, zarówno na starcie, jak i w późniejszym okresie. Chodzi m.in. o konieczność inwestycji we własną infrastrukturę czy zatrudnienie zespołu odpowiedzialnego za jej utrzymanie.

Z kolei chmura zewnętrzna niesie ze sobą niższe koszty utrzymania, a także jest prostsza we wdrożeniu, ponieważ za infrastrukturę odpowiada zewnętrzny dostawca. Co więcej, jest łatwo skalowalna, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw, w których okresowo zmienia się ilość przetwarzanych danych. Organizacja płaci tylko za przestrzeń, którą faktycznie wykorzystuje, podczas gdy w przypadku chmury prywatnej, elastyczność kosztowa jest zdecydowanie mniejsza – dodaje Tomasz Dziedzic, Linux Polska.

Sprawna migracja do chmury hybrydowej

Dostawcy oprogramowania coraz lepiej odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na model hybrydowy, oferując również doradztwo dotyczące tego, w jaki sposób sprawnie przeprowadzić migrację do modelu hybrydowego.

Firmy, które zdecydują się na przejście do modelu hybrydowego, powinny dokładnie zaplanować ten proces. Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę istniejącej wirtualnej infrastruktury po to, aby w kolejnym kroku zdecydować, które aplikacje powinny zostać przeniesione do chmury publicznej, a które pozostać 

w chmurze prywatnej. Warto też wykorzystać migrację do chmury hybrydowej jako okazję do optymalizacji wewnętrznej infrastruktury, co nie tylko ułatwi migrację, ale w przyszłości również zarządzanie modelem hybrydowym –komentuje Tomasz Dziedzic, Linux Polska.[1] Dane MarketsandMarkets

[2] https://www.rackspace.com/cloud/hybrid/benefits

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowe abonenckie routery premium FRITZ!: wzrost wydajności dzięki Wi-Fi 7

Firma AVM po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje nowe, topowe routery FRITZ!Box, które zape…