Home Bezpieczeństwo Związki a prywatność online

Związki a prywatność online

0
0
97

Według globalnego badania (https://kas.pr/34ur) przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i Toluna mimo deklaracji większości osób, że ich związki są dla nich ważniejsze niż prywatność, nieudane relacje mogą wzmagać obawy dotyczące poufności, a przekraczanie granic często prowadzi do problemów.  

Obecnie duża część naszego życia jest powiązana ze światem online oraz urządzeniami cyfrowymi, przez co rola prywatności i przejrzystości w związkach ulega zmianie. Z badania Kaspersky Lab wynika, że osiem na dziesięć (80%) osób uważa, że pary powinny mieć przestrzeń prywatną, zarówno online, jak i offline, a 70% osób ceni swoje związki bardziej niż prywatność. Połowa partnerów otwarcie udostępnia sobie nawzajem PIN-y i hasła do własnych urządzeń, a jedna czwarta może odblokować urządzenie partnera przy pomocy swojego odcisku palca.   

Jednakże za każdym razem, gdy dajemy komuś pełny dostęp do naszego życia cyfrowego, ujawniamy nasze ślady cyfrowe oraz tajemnice – zarówno te dobre, jak i złe. Co trzeci uczestnik badania przyznał się, że szpieguje swojego partnera online, aby sprawdzić, co tam robi, a w przypadku osób, które określają swój związek jako niestabilny lub nie są pewne wspólnej przyszłości, liczba ta wzrasta do około 50%. Nieszczęśliwi partnerzy częściej czują, że ich prywatność jest zagrożona przez ich partnera (31% wskazań), w porównaniu z osobami w szczęśliwych związkach (15% wskazań).  

Nieszczęśliwi partnerzy częściej pragną zachować część swojej aktywności dla siebie (76% w porównaniu z 54% osób w udanym związku). Najczęściej ukrywane informacje to zawartość wiadomości wysyłanych do innych osób, szczegóły dotyczące wydawanych pieniędzy, osobiste pliki oraz odwiedzone strony. Kwestia prywatności oraz tajemnica otaczająca aktywność online może również prowadzić do kłótni między partnerami – w przypadku jednej trzeciej (33%) par doszło do kłótni po tym, jak jeden z partnerów zobaczył coś, czego druga strona nie chciała udostępnić.     

Kiedy wchodzimy w związki, weryfikacji zostają poddane granice prywatności online, jak również to, jak wiele wiedzy i dostępu do swojego życia online jesteśmy gotowi przekazać swojemu partnerowi. Ponieważ tak wielu partnerów współdzieli swoje urządzenia lub szpieguje swoje najbliższe osoby, granice prywatności przestają istnieć. To może popsuć wszelkie niespodzianki walentynkowe lub urodzinowe i uniemożliwić posiadanie jakichkolwiek tajemnic przed swoim partnerem – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między przejrzystym, szczerym związkiem a ochroną swojego życia cyfrowego. Dobrym początkiem jest szczera rozmowa ze swoim partnerem i ustanowienie granic prywatności, co można wspomóc funkcjami prywatności oferowanymi przez rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak produkty Kaspersky Lab.

Partnerstwo może współistnieć z prywatnością, wystarczy tylko zrobić kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć swoje osobiste życie cyfrowe, nawet jeśli otworzymy przed kimś swój świat online.

Narzędzie usuwania danych zawarte w programie Kaspersky Total Security trwale niszczy pliki, tak aby nie było można ich odzyskać, dzięki czemu sekrety pozostają bezpieczne. Funkcja „Ochrona prywatności” pozwala ukryć wiadomości i połączenia telefoniczne na urządzeniu z systemem Android. Z kolei funkcja „Czyszczenie śladów aktywności” usuwa historię przeglądanych stron oraz inne poszlaki powstające podczas korzystania z systemu Windows.     

Funkcja „Surfowanie incognito” blokuje śledzenie stron internetowych oraz wszelkie próby gromadzenia danych, uniemożliwiając wyświetlanie powiązanych reklam oraz pomagając utrzymać w tajemnicy przed partnerem prezenty i plany walentynkowe. Aby logowanie do usług online było bezpieczne, narzędzie Kaspersky Password Manager nie tylko generuje mocne hasła, ale także przechowuje je w zaszyfrowanym sejfie.  

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowe abonenckie routery premium FRITZ!: wzrost wydajności dzięki Wi-Fi 7

Firma AVM po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje nowe, topowe routery FRITZ!Box, które zape…