Home Praca zdalna Chmura, mobilność i przetwarzanie w pamięci, czyli business intelligence

Chmura, mobilność i przetwarzanie w pamięci, czyli business intelligence

0
0
116

Business Intelligence zmienia się wraz z potrzebami rynku, a także coraz większymi możliwościami technologicznymi. Obecnie Business Intelligence podąża w kierunku usług w chmurze, mobilności i specjalizacji branżowej.

Systemy Business Intelligence są używane przez firmy od dłuższego czasu. Jednak rynek na nie wciąż szybko rośnie. Do 2012 r., według IDC, powiększy się o 28 proc., a przez najbliższe 4 lata będzie rósł o ok.7 proc. rocznie. Rynek systemów analitycznych to rynek bardzo rozwojowy i zarazem zróżnicowany. Co roku przybywa wdrożeń. Nic w tym dziwnego skoro z badania IBM wynika, że 4 na 5 dyrektorów IT na świecie (83 proc.) postrzega narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence, jako priorytety dla swojego przedsiębiorstwa. Systemy kupują coraz mniejsze firmy i trafiają one na coraz niższe szczeble zarządzania.

3 segmenty

Rozwiązania Business Intelligence można bardzo schematycznie podzielić na trzy segmenty. Pierwszy z nich to narzędzia analityczne będące integralną częścią systemów ERP, drugi segment stanowią coraz popularniejsze rozwiązania BI in-memory. I wreszcie trzeci segment to rozwiązania Corporate Performance Management, adresowane głównie do dużych organizacji. Dalsze zmiany to coraz większa ilość rozwiązań wstępnie przygotowanych dla konkretnych branż. BI idzie tu w ślady przekonfigurowanych systemów ERP. Redukcja kosztów, nacisk na skrócenie czasu implementacji spowodowały także znaczne zainteresowanie systemami open source, potrzeba szybkiego przetwarzania danych – aplikacjami budowanymi w technologii in-memory. Z całą pewnością będzie rosło także zapotrzebowanie na aplikacje dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych oraz wynajem oprogramowania w modelu usługowym (cloud computing). To właśnie dostarczanie BI w chmurze jest szansą na jego dalsze, szybkie rozpowszechnianie się, gdyż nie wymagają od firm inwestycji infrastrukturalnych oraz opłat licencyjnych.

Tanio nie jest

Rozwiązania analityczne klasy Business Intelligence zazwyczaj są osobnymi produktami informatycznymi, często bardzo drogimi. Nawet jeśli pakiety Business Intelligence wchodzą w skład systemów ERP, to są dodatkowo wyceniane. Użytkowanie w systemie abonamentowym diametralnie taką sytuację zmienia. Globalne firmy analityczne – takie jak Gartner czy IDC, przewidują spore zainteresowanie technologiami w chmurze zarówno publicznej, jak i prywatnej. – Business Intelligence w chmurze łączy w sobie korzyści dwóch głównych trendów technologii informatycznych – dążenie do efektywności kosztowej oraz poprawę jakości i szybkości podejmowania decyzji – mówi Michał Grochowski, konsultant ds. Oracle Business Intelligence w Oracle Polska

Coraz więcej aplikacji in-memory

Na rynku rozwiązań BI nadal dominują wielkie firmy informatyczne, takie jak SAP (wraz z przejętym w 2007 r. Business Object), SAS Institute (w 2008 r. był liderem wśród dostawców rozwiązań BI na polskim rynku), Oracle (wraz z przejętą firmą Hyperion – 2007 r.), IBM (wraz z Cognos przejętym także w 2007 r.) i Microsoft. Ale aplikacje BI mają też w swojej ofercie krajowi dostawcy, m.in. Comarch, Controlling Systems, Asseco BS (rozwiązania Safo), Teta, Macrologic oraz Solemis Group, sprzedający dwa systemy BI: Prophix i Targit. Liderem rynku BI jest firma SAP.

Co to jest technologia in-memory?

Oprócz tradycyjnych rozwiązań opartych o hurtownie danych i kostki OLAP, coraz więcej pojawia się oprogramowania Business Intelligence w technologii in-memory. Chociaż przez chwilę wróżono zmierzch systemów tradycyjnych, współistnieją one i będą współistnieć na rynku, pełnią bowiem inne zadania. Naturalnym środowiskiem technologii in-memory są organizacje, w których konieczne są działania w celu optymalizacji wydajności i elastyczności używanych rozwiązań BI, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest szybka analiza dużej liczby danych. Godzina opóźnienia w przygotowaniu raportu dla dyrektora handlowego to coś innego niż godzina bez możliwości obsługiwania klientów w całej sieci sprzedaży. Technologia in-memory umożliwia ładowanie i przetwarzanie podstawowych bloków danych w pamięci operacyjnej. W związku z tym opracowane w niej rozwiązania analityczne można użytkować szybciej niż tradycyjne aplikacje. Do 2012 r., według Gartnera, aż 70 proc. najszybciej rozwijających się firm na świecie wdroży BI in-memory (lista Global 1000). BI in-memory ma IBM (przejęty Cognos), Panaratio Database Images, Oracle, QlikTech i Spitfire (zakupione w 2007 r. przez TIBCO).

SAP HANA

Business Intelligence in-memory jest również obecne od 2011 r. w ofercie SAP jako rozwiązanie SAP HANA. Aplikacja SAP HANA pozwala zbierać i analizować dane transakcyjne i analityczne w czasie rzeczywistym, a następnie przetwarzać i prezentować je w przystępnej postaci w ciągu sekund. Dzięki korzystaniu z danych rezydujących wyłącznie w pamięci operacyjnej udało się uzyskać ogromne prędkości wykonywania zapytań statystycznych – pojedynczy serwer IBM X5 z oprogramowaniem SAP HANA obsługuje 100 tys. zapytań na godzinę.

  • Pierwszym klientem w Polsce, który zdecydował się na wdrożenie SAP HANA, jest Grupa CEDC, światowy producent wyrobów alkoholowych, notowany na giełdach w Nowym Jorku i Warszawie. SAP planuje przenieść środowisko aplikacyjne urządzeń SAP HANA do modelu cloud.
  • Jak wynika z praktyki rynku, wielu, zwłaszcza większych, dostawców BI chce mieć możliwość oferowania systemów opartych na obu technologiach. Na przykład, w rodzinie produktów bazodanowych Oracle obsługiwanych przez BI istnieją nie tylko klasyczne bazy relacyjne czy wielowymiarowe (Essbase, Oracle OLAP), ale bazy danych działające w całości na pamięci podręcznej – takiej, jak np. TimesTen.

Kto kupił

Wśród dostawców in-memory na prowadzenie wybija się obecnie QlikView firmy QlikTech. Według analityków firmy badawczej Gartner, QlikTech jest najszybciej rozwijającym się dostawcą Business Intelligence (BI) in-memory na świecie. Jeszcze w 2009 r. w raporcie Business Intelligence Platform Magic Quadrant QlikTech znajdował się w przestrzeni zarezerwowanej dla wizjonerów (visionaries). W 2010 r. był już wymieniany wśród pretendentów (challengers),w 2011 r. dołączył do liderów branży (leaders). W Polsce dostarczane przez Hogart rozwiązania QlikView są wykorzystywane przez blisko 80 przedsiębiorstw. Są to różnej wielkości firmy reprezentujące wiele branż, m.in.: Antalis Polska, Casinos Poland, Egis Polska, Nowa Itaka, ThyssenKrupp, Wardyńscy i Wspólnicy, Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg, Oknoplast, Glaspol (grupa Saint Gobain) czy Bomi. W 2010 r. firma Hogart podpisała w Polsce 20 kontraktów na wdrożenie systemu. Technologia ładowania danych do pamięci może się także przyczynić się do rozpowszechnienia narzędzi analitycznych w sektorze MŚP, przeszkodą mogą tu być co najwyżej ceny pamięci. BI in-memory wymaga dobrych komputerów i sporych zasobów pamięci, by szybko przetwarzać duże ilości danych, a duże kości pamięci DRAM ciągle są dość drogie. Dopiero w 2012 roku 1 gigabajt DRAM ma kosztować mniej niż 10 dol.

Analityczny ukłon w stronę branż

Narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence cieszą się największym zainteresowaniem branży chemicznej i naftowej, produktów konsumenckich i zdrowotnej. W każdym, według IDC, z tych segmentów odpowiednio 91 proc., 89 proc. i 86 proc. dyrektorów IT przyznało, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat planuje wdrożyć narzędzia analityczne oraz rozwiązania klasy Business Intelligence. Dostawcy przygotowują coraz więcej rozwiązań pod kątem branż, które mają one obsługiwać, oferując dziesiątki spersonalizowanych modeli hurtowni danych, analiz oraz kokpitów BI dla klientów z różnych sektorów. Niektórzy dostawcy stawiają wręcz na specjalizację. SAS Business Intelligence wyspecjalizował się w obsłudze sektora ubezpieczeń. Według opracowanego przez firmę analityczną Gartner raportu Market Trends „No Escaping BI and Analytics in Insurance in 2011”, SAS Institute jest największym na świecie dostawcą Intelligence dla sektora ubezpieczeniowego.

Otwarte licencje

Redukcja kosztów i nacisk na skrócenie czasu implementacji spowodowały także znaczne zainteresowanie systemami open source. Rozwiązania analityczne o otwartym kodzie są coraz częściej postrzegane jako wystarczająca alternatywa dla typowych systemów komercyjnych. Popularne na rynku m.in. takie systemy, jak Jaspersoft Business Intelligence Suite, produkt firmy Jaspersoft Joins Open Source Software Institute, oraz Pentaho BI Suite Enterprise Editio. Jednak jeśli firma podejmuje decyzję o korzystaniu z open source, nie tylko potrzebuje pracowników o odpowiedniej wiedzy informatycznej, ale także musi zdawać sobie sprawę z kosztów ukrytych.

  • Według analityków firmy Gartner, z roku na rok podwaja się liczba wdrożeń systemów klasy Business Intelligence udostępnianych na licencji open source. Zdaniem ekspertów Gartnera, popularyzacja rozwiązań BI udostępnianych na licencji open source dotyczy zwłaszcza obszarów typowych i nie mających większego wpływu na zdobywanie przewagi nad konkurencją. Jednak open source zawiera pewną pułapkę. Nawet jeśli samo oprogramowanie można pobrać za darmo, to w przypadku dużych organizacji koszty wdrożenia i szkoleń mogą być liczone nawet w milionach dolarów.
Źródło: ITReseller.pl

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…