Home Na czasie Co daje platforma telewizji cyfrowej

Co daje platforma telewizji cyfrowej

0
0
112

Lata dziewięćdziesiąte obdarowały ludzkość satelitą. Telewizory zostały spopularyzowane już pół wieku wcześniej. Brakowało jedynie urządzenia, które odbierze sygnał nadawany z tejże właśnie satelity i umożliwi wyświetlenie obrazu na ekranie. Jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazku i w tym przypadku jej owocem stał się właśnie dekoder – czarne, początkowo prymitywne urządzenie przypominające pudełeczko.""

Platformer, co to takiego?

Dekoder, stanowiący link pomiędzy przestrzenią kosmiczną i telewizorem, zachęcił na początku lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorcze jednostki do tworzenia podmiotów zajmujących się  w sposób profesjonalny agregowaniem większej liczby programów i oferujących ich widzom. Z tej idei wyłonili się  platformerzy  – brytyjski SKY oraz francuski CANAL+, którzy stanowili pośredników pomiędzy kanałami telewizyjnymi, a ich finalnymi odbiorcami.

Technologia cyfrowa – potrzeba czasów

Zmiana zapoczątkowana wprowadzeniem w latach 1996 – 1997 technologii cyfrowej, która wyparła analog, stała się wydarzeniem przełomowym dla platformerów, od tego czasu cyfrowych. Umożliwiła ona dostarczanie odbiorcom większej liczby  kanałów i  zapoczątkowała przyspieszony rozwój  w dziedzinie ulepszania dekoderów. Przejście na nadawanie cyfrowe spowodowało, że niepozorne pudełeczko stało się kluczowym elementem rywalizacji na rynku platform cyfrowych. Platformerzy, w trosce o swoje interesy, kodowali sygnał. Kodowanie sygnału analogowego było narażone na piractwo i dekodowanie w nielegalny sposób. Po przejściu na sygnał cyfrowy piractwo stało się mocno utrudnione, albo nawet wręcz niemożliwe. Przejście na technologię cyfrową zostało wymuszone łatwością hakowania dystrybucji analogowej.

Podstawowe zalety technologii cyfrowej

  • więcej kanałów w ofercie
  • bezpieczeństo
  • dużo lepsza jakość
  • dodatkowe usługi, np. internetowe

Millenium, i co dalej?

W pierwszej połowie 2000 roku stało się jasne, że internet szerokopasmowy, dzięki swojemu szybkiemu rozwojowi, stanie się istotną częścią życia codziennego ludzi. Zmiany, które zapoczątkował, postawiły platformerów w bardzo trudnym położeniu, wymagającym od nich spojrzenia na rynek pay-tv w zupełnie inny sposób. Dla wielu platform stało się to realnym czasem próby. Uzależniony od narzuconego programu telewizyjnego widz, przeszedł transformację i zaczął postrzegać telewizję cyfrową jako nieatrakcyjną. Stało się tak dlatego, że Internet, a dokładnie rzecz ujmując IPTV dzięki swojej interaktywności i dwukierunkowości, umożliwiła odbiorcom dostosowanie telewizji do własnych potrzeb. W taki sposób rozpoczęła się era personalizacji.

Polska – czy jesteśmy gotowi na personal tv?

W Polsce na rynku platform cyfrowych jest trzech kluczowych graczy:

  • Cyfra+,
  • Cyfrowy Polsat,
  • platforma n – najmłodsza stażem, uruchomiona w październiku 2006 roku.

Dekodery platformy n to najnowocześniejsze urządzenia na polskim rynku i plasujące się w światowej czołówce. Są wyposażone w port internetowy oraz w nowoczesne zaawansowane oprogramowanie, co umożliwia świadczenie nowoczesnych spersonalizowanych usług telewizyjnych w oparciu tak o satelitę  jak i o internet.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …