Home Bezpieczeństwo Co to jest kopia zapasowa 3-2-1? część 1

Co to jest kopia zapasowa 3-2-1? część 1

0
0
94

Tworzenie kopii zapasowych jest ważne, ale równie ważne jest pamiętanie, że posiadanie jednej kopii zapasowej czasami nie wystarcza.

Załóżmy na przykład, że tworzysz kopię zapasową swojego komputera na dysku zewnętrznym, który trzymasz w swoim domowym biurze. Jeśli komputer ulegnie awarii, masz kopię zapasową. Jeśli jednak w Twoim domu wybuchnie pożar, zniszczy on zarówno Twój komputer, jak i dysk zewnętrzny.
Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak wiele małych firm nie tworzy kopii zapasowych swoich danych i jak wiele z nich nie przetrwa katastrofy danych. Dlatego warto mieć więcej niż jedną kopię zapasową i przechowywać ją w różnych miejscach. Możesz na przykład skorzystać z usługi chmury, która automatycznie synchronizuje Twoje dane z serwerem zdalnym. Możesz również przechowywać drugi dysk zewnętrzny w innym miejscu, na przykład u przyjaciela lub w sejfie bankowym. W ten sposób zabezpieczysz się przed utratą danych w razie awarii sprzętu, kradzieży lub klęski żywiołowej.

Czym jest strategia tworzenia kopii zapasowych 3-2-1?

Zasada backupu 3-2-1 jest pionierską strategią backupu danych. Wynika ona z poniższych wymagań:

  • Tworzysz trzy kopie danych — oryginalne dane na urządzeniu podstawowym i co najmniej dwie kopie.
  • Używasz dwóch różnych urządzeń do przechowywania danych — tutaj wybór dwóch nośników należy do Ciebie — komputer, zewnętrzny dysk twardy, pendrive, DVD, NAS lub urządzenia do przechowywania danych w chmurze.
  • Jedną z kopii zapasowych trzymasz poza siedzibą firmy — przechowując kopie danych w zdalnej lokalizacji, zapobiegasz utracie danych w wyniku lokalnej katastrofy lub scenariusza awarii w danym miejscu.

Zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 ma już prawie dwie dekady. W tamtych czasach użytkownicy polegali na dyskach twardych o pojemności nawet 30 GB i kopiach zapasowych na płytach CD. Obecnie urządzenia pamięci masowej obejmują dyski twarde o pojemności do 22 TB oraz liczne opcje nośników w chmurze. Ponadto dzisiejsze problemy z pamięcią masową nie sprowadzają się wyłącznie do objętości. Trzeba pamiętać o tym, jak dany nośnik pamięci masowej radzi sobie z bezpieczeństwem i awaryjnością.

Zasada tworzenia kopii zapasowych 3-2-1 jest prosta i skuteczna. Pozwala na dokładne dostrojenie kopii zapasowych danych, analizę danych i szybkie przywracanie danych po awarii (w większości przypadków).

Jednak strategia backupu 3-2-1 (jako podstawowa koncepcja) stopniowo się starzeje. Obecnie nie mamy do czynienia z tymi samymi rodzajami cyberataków, z jakimi mieli do czynienia użytkownicy na początku wieku, więc podejście do przechowywania danych również powinno się zmienić.

 Ile kopii zapasowych należy zachować?

Zgodnie z zasadą tworzenia kopii zapasowych 3-2-1, należy przechowywać co najmniej dwie kopie zapasowe, aby chronić dane przed katastrofami naturalnymi, przypadkowym usunięciem, awarią sprzętu i cyberatakami.

Podczas gdy oryginalne dane znajdują się na jednym z głównych urządzeń, kopie wtórne nie będą znajdować się w tej samej lokalizacji, więc co najmniej jedna kopia będzie zabezpieczona przed różnymi zagrożeniami. Na przykład, jeśli klęska żywiołowa dotknie Twoje domowe biuro, komputer i lokalna pamięć masowa mogą zostać utracone na zawsze. Jednak kopia danych znajdująca się poza siedzibą firmy zostanie oszczędzona.

Jeśli używasz tylko jednej kopii zapasowej, bez kopii poza siedzibą firmy, nie będziesz w stanie rozpocząć odzyskiwania danych po pożarze lub powodzi na terenie firmy.

Gdzie najlepiej przechowywać pełną kopię zapasową?

Dobrze, znasz już zasadę 3-2-1 jako proces tworzenia kopii zapasowych. Musisz jednak znaleźć optymalny rodzaj nośnika do przechowywania kopii zapasowych.

Nie ma uniwersalnego nośnika dla backupowanych danych. W zależności od danych produkcyjnych, operacji biznesowych i dostawcy kopii zapasowych, firma musi używać mieszanki różnych nośników pamięci masowej, aby zapewnić ciągłość działania. Użytkownicy indywidualni mogą polegać na oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych, które pomoże im znaleźć idealną lokalizację dla kopii zapasowych, lub też mogą sami zadbać o to, aby korzystać z najwygodniejszego nośnika pamięci.

Pełne kopie zapasowe są zazwyczaj większe niż przyrostowe lub różnicowe, więc dyski optyczne (CD/DVD/Blu-Ray) i dyski USB mogą być zbyt małe, aby je pomieścić. Mając to na uwadze, użytkownicy mają do wyboru dwie główne opcje, aby przestrzegać zasady tworzenia kopii zapasowych 3-2-1.

Zewnętrzne dyski twarde

Zewnętrzny dysk twardy to wygodne miejsce do przechowywania ważnych danych. Jest łatwy w użyciu, przenośny i umożliwia szybkie odzyskiwanie danych.

Jeśli tylko masz przy sobie dysk twardy, możesz podłączyć go do dowolnego laptopa lub komputera i zarządzać kopiami zapasowymi. Zewnętrzny dysk twardy jest szczególnie przydatny do przywracania dysku twardego komputera na nową maszynę.

Przechowywanie w chmurze

Kopie zapasowe przechowywane w chmurze są dostępne z każdego urządzenia w dowolnym czasie, o ile masz stabilne połączenie z Internetem. Użytkownicy, którzy tworzą kopie zapasowe niewielkich ilości danych, mogą skorzystać z bezpłatnych usług w chmurze – Google Drive, iCloud lub Dropbox.

Jeśli jednak prowadzisz firmę i zależy Ci na krytycznej ochronie danych dla Twoich aktywów, najlepiej zdecydować się na dedykowaną pamięć masową w chmurze. To samo dotyczy użytkowników indywidualnych, którzy zarządzają wrażliwymi danymi.

W płatnym pakiecie korzystania z chmury dane będą zaszyfrowane i zabezpieczone przed wirtualnymi atakami, gotowe do odzyskania danych w razie potrzeby.

Porównując pamięć masową w chmurze i zewnętrzne dyski twarde do tworzenia kopii zapasowych 3-2-1, większość firm powinna wdrożyć hybrydowe podejście do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. W przypadku osób prywatnych wybór zależy od wrażliwości backupowanych danych, objętości kopii zapasowych i budżetu.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Veeam przełamuje bariery w walce z ransomware: strategia pełnej obrony

 W erze cyfrowej, gdzie ataki ransomware stają się coraz bardziej zuchwałe, firmy poszukuj…