Home Na czasie Czy e-państwo usprawni administrację

Czy e-państwo usprawni administrację

4 min
0
0
71

Spotkanie, na które zostali zaproszeni ministrowie i przedstawiciele sektora publicznego, edukacji i rynku pracy z 31 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej, ma na celu wymianę doświadczeń i dyskusję o zwiększaniu konkurencyjności tych regionów poprzez wdrażanie nowoczesnych e-technologii. Jednym z najistotniejszych aspektów tego procesu jest realizacja projektów teleinformatycznych w sferze państwowej.

Administracja publiczna działa w złożonych warunkach społeczno-gospodarczych, pod silną presją dyscypliny budżetowej oraz w obliczu rosnących oczekiwań obywateli co do jakości, szybkości, efektywności i ilości świadczonych usług.  Ich poziom wyznacza standardy sprawnego państwa, a nowoczesne technologie są w stanie je podwyższyć. W czasach postępującej globalizacji, rosnącej konkurencyjności oraz restrukturyzacji rynku pracy ich znaczenie staje się kluczowe.

ICT w administracji

Sprawne państwo, posługujące się najnowszymi rozwiązaniami teleinformatycznymi, może ułatwić i uprościć obowiązki obywateli. Właściwy system elektronicznego rozliczania podatków oznacza łatwiejsze rozliczenia. Rejestrowanie działalności gospodarczej w Internecie sprzyja z kolei rozwojowi przedsiębiorczości, która jest jednym z fundamentalnych składników tworzenia dobrobytu, zasobów i potencjału, rozstrzygających o konkurencyjności. Dzięki technologiom teleinformatycznym możliwy jest szybszy rozwój w obszarach, stanowiących o innowacyjności i kreatywności gospodarki: edukacji, nauki i rynku pracy.

Wprowadzenie e-dowodu z możliwością zapisywania wielu ważnych danych, czy wdrożenie systemu bezpiecznego obiegu e-dokumentów, może pomóc w ograniczeniu liczby czynności i formalności urzędowych.

e-administracja oznacza:

  • optymalizację działalności administracji państwowej,
  • wzrost zadowolenia obywateli,
  • zwiększenie dostępności praw i przywilejów (np. elektroniczny system głosowań zwiększa liczbę głosów oddanych w wyborach),
  • zmniejszenie sfer wykluczenia (brak dostępu do internetu jest postrzegany w kategoriach ograniczenia szans),
  • rozwój przedsiębiorczości (łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej),
  • wzrost społecznych e-kompetencji,
  • podniesienie konkurencyjności.

Projekty informatyczne w administracji to szybki zwrot z inwestycji w postaci zwiększonej satysfakcji obywateli, sprawniejszej administracji i pełniejszego wykorzystania środków przez sektor państwowy oraz prywatny.


 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…