Home Na czasie Czy e-państwo usprawni administrację

Czy e-państwo usprawni administrację

0
0
111

Spotkanie, na które zostali zaproszeni ministrowie i przedstawiciele sektora publicznego, edukacji i rynku pracy z 31 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej, ma na celu wymianę doświadczeń i dyskusję o zwiększaniu konkurencyjności tych regionów poprzez wdrażanie nowoczesnych e-technologii. Jednym z najistotniejszych aspektów tego procesu jest realizacja projektów teleinformatycznych w sferze państwowej.

Administracja publiczna działa w złożonych warunkach społeczno-gospodarczych, pod silną presją dyscypliny budżetowej oraz w obliczu rosnących oczekiwań obywateli co do jakości, szybkości, efektywności i ilości świadczonych usług.  Ich poziom wyznacza standardy sprawnego państwa, a nowoczesne technologie są w stanie je podwyższyć. W czasach postępującej globalizacji, rosnącej konkurencyjności oraz restrukturyzacji rynku pracy ich znaczenie staje się kluczowe.

ICT w administracji

Sprawne państwo, posługujące się najnowszymi rozwiązaniami teleinformatycznymi, może ułatwić i uprościć obowiązki obywateli. Właściwy system elektronicznego rozliczania podatków oznacza łatwiejsze rozliczenia. Rejestrowanie działalności gospodarczej w Internecie sprzyja z kolei rozwojowi przedsiębiorczości, która jest jednym z fundamentalnych składników tworzenia dobrobytu, zasobów i potencjału, rozstrzygających o konkurencyjności. Dzięki technologiom teleinformatycznym możliwy jest szybszy rozwój w obszarach, stanowiących o innowacyjności i kreatywności gospodarki: edukacji, nauki i rynku pracy.

Wprowadzenie e-dowodu z możliwością zapisywania wielu ważnych danych, czy wdrożenie systemu bezpiecznego obiegu e-dokumentów, może pomóc w ograniczeniu liczby czynności i formalności urzędowych.

e-administracja oznacza:

  • optymalizację działalności administracji państwowej,
  • wzrost zadowolenia obywateli,
  • zwiększenie dostępności praw i przywilejów (np. elektroniczny system głosowań zwiększa liczbę głosów oddanych w wyborach),
  • zmniejszenie sfer wykluczenia (brak dostępu do internetu jest postrzegany w kategoriach ograniczenia szans),
  • rozwój przedsiębiorczości (łatwiejsze prowadzenie działalności gospodarczej),
  • wzrost społecznych e-kompetencji,
  • podniesienie konkurencyjności.

Projekty informatyczne w administracji to szybki zwrot z inwestycji w postaci zwiększonej satysfakcji obywateli, sprawniejszej administracji i pełniejszego wykorzystania środków przez sektor państwowy oraz prywatny.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …