Home Na czasie Polski nauczyciel zwycięzcą światowego konkursu

Polski nauczyciel zwycięzcą światowego konkursu

9 min
0
0
48

Już ponad cztery miliony nauczycieli i pedagogów ze 115 krajów uczestniczy w programie „Partners in Learning”, rozwijanym także Polsce od początku 2004 roku. Microsoft – światowy lider w dziedzinie nowoczesnych technologii od lat aktywnie wspiera upowszechnianie wykorzystywania narzędzi informatycznych w edukacji. Konkurs Innowacyjny Nauczyciel i Innowacyjna Szkoła organizowany jest przez firmę Microsoft we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (OEIIZG) oraz tygodnik „Głos Nauczycielski”.""

„Podobnie jak Ministerstwu Edukacji przy projekcie Cyfrowa Szkoła, tak i nam, bardzo zależy na tym, żeby Program Partners in Learning pomógł pedagogom efektywniej przygotowywać uczniów do funkcjonowania za kilka lat na rynku pracy. Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Zadanie to ma być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafią świadomie i umiejętnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji.”– mówi Małgorzata Snarska, Szef Programu Microsoft Partners in Learning.

Microsoft w Polsce od lat angażuje się w działania na rzecz rozwoju edukacji. Innowacyjne nauczanie – to przede wszystkim zaangażowany nauczyciel, który potrafi swoją pasją zarażać uczniów i przez to wspierać ich rozwój. Technologia wkroczyła na stałe do życia codziennego. Z badań wynika, że ok. 96 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym ma w tej czy innej formie dostęp do internetu, komputera. Kolorowe, wirtualne światy są dla nich naturalnym środowiskiem i bez wykorzystania nowych narzędzi w szkole atrakcyjność edukacji będzie coraz bardziej odstawała od tego, co dzieci mają na co dzień – podczas zabawy czy nauki w domu. Takie podejście staje się zbieżne z działaniami, jakie podejmuje polski rząd w obszarze edukacji przyjmując dwa dni temu projekt Cyfrowa Szkoła.

„Bardzo cieszę się, że jest w Polsce grupa nauczycieli, która doskonale radzi sobie z nowymi technologiami i używa ich na swoich zajęciach. Jeśli edukacją zajmują się osoby, które są nie tylko przygotowane merytorycznie, ale też robią to z pasją, należy to docenić. To od nich zależy w ogromnej mierze przyszłość naszych dzieci.” – mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Forum nowoczesnej edukacji

W ramach programu „Partners in Learning” Microsoft od dziewięciu lat organizuje międzynarodowy konkurs „Innowacyjny nauczyciel”. Biorą w nim udział nauczyciele z całego świata. Zwycięzcy etapów krajowych są zapraszani do udziału w Europejskim lub Światowym Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół, które odbywa się co roku. Podczas tegorocznego, Europejskiego Forum, które odbyło się w marcu Lizbonie, Krzysztof Nowak z choszczeńskiej Szkoły Podstawowej nr 1 został wyróżniony tytułem Innowator w Nauczaniu (1st Runner up). Forum jest miejscem wymiany doświadczeń nauczycieli z różnych państw. Omawia się na nim metody, jakie można wykorzystać, by lekcje były wartościowe i ciekawe dla uczniów, oraz sposoby upowszechniania dobrych praktyk w korzystaniu z Internetu.

„Forum było wspaniałą okazją do nawiązywania kontaktów z nauczycielami z całej Europy oraz wymieniania doświadczeń z nimi. Rozmawialiśmy zarówno podczas warsztatów, jak i w czasie wspólnych posiłków, przerw kawowych, wycieczki do lizbońskiej szkoły, czy przy stanowiskach, na których nauczyciele biorący udział w konkursie prezentowali swoje projekty. Mam nadzieję, że te rozmowy zaowocują wspólnymi międzynarodowymi projektami. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu.” – powiedziała Izabela Kulpa, biorąca udział w tegorocznym Forum.

Jak zostać innowacyjnym nauczycielem?

Konkurs Innowacyjny Nauczyciel, organizowany przez Microsoft w ramach programu wspierania edukacji informatycznej Partners in Learning, jest skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów. Aby wziąć w nim udział, uczestnik musi przedstawić projekt edukacyjny opracowany wraz z uczniami podczas zajęć szkolnych. Projekt powinien dotyczyć wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu dowolnego przedmiotu. W przygotowaniu prezentacji pomaga specjalny szablon udostępniony przez firmę Microsoft.

„Podczas odbywającego się jesienią Ogólnopolskiego Forum Innowacyjnych Nauczycieli i Szkół poznałem wielu nauczycieli z pasją i pełnych pomysłów. Myślę, że to właśnie dzięki takim pedagogom nasze szkoły nie tylko będą mogły dostosować się do nowych wymagań, ale same będą wyznaczały nowe kierunki kształcenia. Rzesza nauczycieli w twórczy sposób stosuje technologię w swojej pracy. Nie zawsze jednak mamy okazję skorzystać z ich doświadczeń. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w kolejnym konkursie. Warto pokazać swoją pracę.” – mówi Krzysztof Nowak, europejski Innowator w Nauczaniu.

 


 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…