Home Analizy Do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc.

Do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226 proc.

0
0
115

Pięć lat temu firma Vertiv przeprowadziła ogólnoświatowe badanie dotyczące centrów danych przyszłości. W raporcie Data Center 2025: Exploring the Possibilities przedstawiono opinie na ten temat, wyrażone przez ponad 800 profesjonalistów z branży IT. Teraz Vertiv publikuje opracowanie Data Center 2025: Closer to the Edge(Centrum danych 2025: Coraz bliżej brzegu), w którym ukazuje zmiany w branży zaobserwowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wyniki badania wskazują, że liderzy branży zaczęli myśleć w inny sposób o centrach danych. Obecnie zmagają się z szerokim ekosystemem rozwiązań, na które składa się wiele typów obiektów i widzą konieczność przeniesienia przetwarzania części danych na brzeg sieci. Wśród tych firm, które już korzystają z technologii edge computingu albo planują to do 2025 r., ponad połowa (53%) spodziewa się, że liczba ich serwerowni wzrośnie o co najmniej 100%, a 20% spodziewa się wzrostu czterokrotnego lub większego. Łącznie liczba takich placówek ma wzrosnąć o 226% od teraz do 2025 r.

W trakcie pierwszych badań w 2014 r. przetwarzanie na brzegu sieci uznano za rosnący trend, ale w 19-stronicowym raporcie zasłużył on tylko na cztery wzmianki. Uwaga ankietowanych skupiała się wówczas na architekturze hybrydowej, wykorzystującej zasoby korporacyjne, chmurowe i kolokację. Nawet w takiej branży, w której i tak ciągłe zmiany odbywają się z prędkością światła, wzrost zainteresowania przetwarzaniem na brzegu sieci w centrach danych jest oszałamiający.

W ciągu zaledwie pięciu krótkich lat zaobserwowaliśmy pojawienie się zupełnie nowego segmentu rynku, stymulowanego potrzebą umieszczenia rozwiązań przetwarzających dane bliżej ich użytkowników – powiedział Rob Johnson, CEO firmy Vertiv. – Ta nowa rozproszona sieć jest zależna od infrastruktury o charakterze krytycznym, co w zasadniczy sposób zmieniło myślenie o centrach danych.

Tworzenie prognoz na temat technologii wybiegających wprzód na dwa lub trzy lata jest wyzwaniem, ale wyniki tego badania są zbieżne z wizją przedstawiającą ciągle zmieniający się i niesamowicie dynamiczny rynek, który rozwija się na naszych oczach – mówi Giordano Albertazzi, prezes firmy Vertiv na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – W szczególności szacunki dotyczące wzrostu w dziedzinie obliczeń dokonywanych na brzegu sieci są zgodne z przewidywanym wzrostem popularności rozwiązań sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i innych aplikacji, których poprawne działanie zależy od wysokiej przepustowości infrastruktury i jej małych opóźnień. Wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedobór personelu w centrach danych, będzie skuteczne i wydajne zarządzanie całą tą nową infrastrukturą. Coraz ważniejszą rolę zacznie odgrywać zdalne zarządzanie centrami danych.

Wśród innych istotnych wyników badania warto wymienić:

–       Uczestnicy nie są już tak optymistycznie nastawieni do kwestii zasilania energią słoneczną i wiatrową w centrum danych, jak w 2014 r. Wówczas przewidywali, że około 34% mocy centrum danych będzie pochodzić z tych źródeł do 2025 r. Obecnie oczekują, że wskaźnik ten wyniesie 21% – to wciąż optymistycznie, ale tylko przy ambitnych harmonogramach rozwoju.

–       W skali globalnej 16% uczestników spodziewa się przejścia na emeryturę do 2025 r. To pogłębi i tak już problematyczny niedobór talentów.

Pełne wyniki badań są dostępne w raporcie Data Center 2025: Closer to the Edge. Pełen raport i dodatkowe analizy wyników są dostępne na stronie Vertiv.pl. W tegorocznej edycji ankiety wzięło udział ponad 800 specjalistów zarządzających centrami danych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pierwszy na świecie benchmark dużych modeli językowych AI. Wiesz, co wybrać!

Salesforce wprowadził pierwszy na świecie benchmark LLM, który ma pomóc firmom w ocenie sz…