Home Na czasie Hardware-as-a-Service (HaaS) – nowy trend zdobywa coraz większą popularność

Hardware-as-a-Service (HaaS) – nowy trend zdobywa coraz większą popularność

0
0
190

Ten sposób pozyskiwania dóbr jest odpowiedzią na współczesne zapotrzebowanie przedsiębiorców, również w niezwykle istotnym kontekście wymagań stawianych przez RODO.

Do tej pory powszechnie znany na rynku był model oferujący oprogramowanie zwany Software-as-a-Service (SaaS). Poprzez internet udostępniane są różne systemy i aplikacje, które nie wymagają od klienta zakupu ani ingerencji w ich działanie. Sama możliwość korzystania z nich bez brania na siebie odpowiedzialności za instalację oraz serwisowanie danego oprogramowania szybko zyskała na popularności ze względu na wygodę oraz ograniczenie kosztów, a firmy łatwo przekonały się do takiego rozwiązania. Wszystkie obowiązki związane z aktualizacją, zarządzaniem i pomocą techniczną spadły na dostawcę usługi.

Nowe możliwości i rozwój usługi, jaką jest najem, pozwoliły na zaistnienie nowego trendu, nazwanego analogicznie Hardware-as-a-Service (HaaS). Wykorzystuje on zjawisko tzw. access economy, czyli ekonomii dostępu, które polega na świadomej konsumpcji, opierającej się na czasowym dostępie do wybranych dóbr z pominięciem przymusu ich zakupu. Nie tylko młode pokolenie docenia możliwość dostępu do wybranych produktów czy usług w oparciu o ich wynajem. Równie ochoczo korzystają z tego zjawiska świadomi managerowie i osoby żywo zainteresowane wielopłaszczyznowymi optymalizacjami w swoich firmach.

Na rynku pojawiają się podmioty, które proponują klientom biznesowym rozwiązania opierające się na modelu Hardware-as-a-Service. Przedsiębiorcy w takim przypadku uzyskują optymalizację czasową oraz procesową, ponieważ usługa najmu sprzętu zawiera w sobie wszystkie niezbędne składowe potrzebne do jego pozyskania i eksploatacji. W tym przypadku dobrym określeniem będzie „one stop shop” – dzięki jednorazowemu przystąpieniu do umowy z jednym usługodawcą, otrzymujemy wszystkie elementy potrzebne do pracy na danym sprzęcie. W przypadku leasingu, z wybranym podmiotem podpisujemy dokumenty dotyczące produktu, a kolejnych kilka odpowiada za gwarancję, serwisowanie i pomoc techniczną oraz dodatkowe ubezpieczenie. Niesie to ze sobą kolejne formalności, czego można uniknąć w przypadku najmu – tu cała procedura załatwiana jest online i dotyczy pełnej usługi.

Kolejną zaletą najmu jest kompleksowe doradztwo oraz wdrożenie sprzętów w szeregi firmy, tak aby klient mógł skupić się jedynie na jej prowadzeniu bez zaburzenia harmonogramu codziennych działań. W przypadku marki Apple, wszystkie komponenty są ze sobą połączone i dane, które posiadamy na komputerze, dostępne są również na innych sprzętach. W przypadku klientów biznesowych jest to dużym plusem, ponieważ wszystkie niezbędne informacje można mieć ze sobą w każdych okolicznościach.

W celu zdjęcia z siebie odpowiedzialności za bieżącą eksploatację sprzętu, w przypadku wynajmu można podjąć korzystniejsze warunki świadczenia usług (SLA – Service Level Agreement). Im wyższe, tym szybszy będzie czas reakcji na zgłoszoną usterkę lub problemy techniczne. Interwencja technika lub wizyta kuriera z nowym sprzętem zastępczym może się odbyć nawet następnego dnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firma może nawet zrezygnować z własnego zespołu wsparcia IT, co również wpływa na redukcję kosztów.

Ważnym elementem jest także aspekt bezpieczeństwa, najlepiej widoczny w kwestii usuwania danych. Dzisiejsze wymogi o ochronie danych są bardzo restrykcyjne, szczególnie w kontekście RODO, dlatego należy wyeliminować podstawowe błędy związane z tym zagadnieniem. Kasowanie informacji ze starego sprzętu powinno zostać przeprowadzone w oparciu o certyfikowane programy do tego przeznaczone. Najemca może pomóc zadbać o tego typu czynności.

Najem pozwala również ograniczyć koszty dzięki możliwości wyboru sprzętu. W takim przypadku dostępne są odświeżone produkty pochodzące z procesu zwanego refurbishingiem. Oznacza to nic innego, jak odnowienie używanego sprzętu, przygotowanie go do pracy i ponowne wprowadzanie na rynek. Usługa jest tak samo objęta gwarancją jak w przypadku nowych sprzętów, ale cena produktu może być nawet o 30-40 % niższa. Będzie to dobra alternatywa dla firm dopiero wchodzących na rynek lub tych mniejszych, które dysponują niższym budżetem na sprzęt.

O rosnącej popularności najmowania sprzętów i usług może świadczyć coraz szersza oferta, a także łatwiejszy dostęp do niej. Zaczynając od tych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, tak jak w przypadku firm takich jak Veturilo, Blinkee.city, Panek, Traficar czy 4Mobility, kończąc na tych, które ułatwiają prawidłowe działanie i prężny rozwój przedsiębiorstw, zarówno mniejszych, jak i tych dużych.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Media społecznościowe: sztuka omijania pułapek

Media społecznościowe pozwalają ludziom łączyć się, dzielić doświadczeniami zawodowymi, zd…