Home Chmura Kolokacja czy IaaS?

Kolokacja czy IaaS?

0
0
283

Z każdym rokiem maleje liczba firm utrzymujących własne serwerownie na rzecz kolokacji i chmury. Które rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojej firmy?

Dziś własne serwerownie utrzmują Ci, którzy z uwagi na wrażliwe dane muszą je posiadać. Pozostali przespali rewolucję technologiczną, lub są zbyt leniwi aby zdecydować się na współczesne rozwiązania, które wymiernie ograniczają koszty. Tymczasem do dyspozycji mamy nowe modele, które pozwalają oszczędzać na IT dając jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności. O to jak postrzega rynek usług serwerowych zapytaliśmy Roberta Paszkiewicza, Dyrektora Sprzedaży i Marketingu,OVH Sp. z o.o.

Dwa modele korzystania z usług chmurowych: kolokacja vs IaaS

Rozwój usług chmurowych sprawił, że małe i średnie firmy zyskały zupełnie nowe możliwości administrowania i zarządzania posiadanymi informacjami. Wcześniej brak kapitału na zakup infrastruktury, czy konieczność opłacenia wysokiej klasy specjalistów były przeszkodami nie do pokonania. Firmy na wczesnym etapie rozwoju często nie mogą sobie pozwolić na zbudowanie
i zarządzanie własną serwerownią. Możliwość outsourcingu usług informatycznych (w tym usług chmurowych) umożliwia uzyskanie dostępu do narzędzi wcześniej zarezerwowanych dla dużych firm.

Na rynku funkcjonują dwa odmienne modele korzystania z usług data center: kolokacja oraz Infrastructure as a Service (IaaS). Pierwszy z nich polega na wynajęciu pomieszczenia serwerowni, zapewnieniu dostępu do energii elektrycznej, klimatyzacji oraz Internetu u dostawcy technologii, który jednocześnie odpowiada za jego administrację. Pozostałe elementy, takie jak sprzęt, zabezpieczenia, czy oprogramowanie dostarcza sam użytkownik. W modelu IaaS, oferowanym przez OVH, klient nie martwi się o serwis, Internet czy wymianę komponentów w razie potrzeby. Dodatkowo brak umowy terminowej i miesięczny model rozliczenia powoduje, że łatwo można przekształcić usługę, gdy serwer okaże się być za słaby, za mocny lub architektura będzie  nieoptymalnie zaplanowana.

W Polsce kolokacja wciąż jest na topie?

Polska wciąż jest krajem, w którym bardzo popularnym jest tradycyjny model korzystania z centrów przetwarzania danych, czyli kolokacja. Firm, które decydują się na usługi typu IaaS jest coraz więcej, ale są one jeszcze w mniejszości. Często pojawiającymi się obawami są sposoby rozliczania i sama cena usługi czy też aspekty bezpieczeństwa. Istnieją również firmy, których działy IT choć przekonane o potrzebie wirtualizacji, często wolą zrealizować ją we własnym zakresie wykorzystując własną infrastrukturę, czy dzierżawione serwery dedykowane niż skorzystać z  gotowego rozwiązania takiego jak Dedicated Cloud. Naszym zdaniem nie jest to najwłaściwsze podejście z czysto biznesowego punktu widzenia. Abonament miesięczny pozwala na przetestowanie wybranego rozwiązania bez konieczności dużych inwestycji na start. Nie bez znaczenia jest efekt skali, który w przypadku firmy specjalizującej się w tego typu rozwiązaniach, pozwala osiągnąć odpowiednią efektywność kosztową. Bezpieczeństwo usług gwarantują osoby, które specjalizują się danym w zagadnieniu, mają bogate doświadczenie bazujące na różnych przypadkach i jest to ich podstawowym zadaniem. Powinny potwierdzić to również odpowiednie certyfikacje jak PCI DSS czy ISO 27001. Zlecając usługi serwerowe zewnętrznym specjalistom można skupić się na kluczowych aspektach działania firmy, jej dalszym rozwoju, ulepszaniu produktów czy kontaktach z klientem. Wygodne środowisko pracy jest niezwykle istotne szczególnie w pierwszym etapie budowy marki. Dla młodego startupu kluczowe jest pozyskanie inwestorów, praca nad poprawą aplikacji czy tworzenie optymalnego modelu biznesowego. Na tych działaniach powinni skupiać się początkujący przedsiębiorcy, natomiast kwestie dotyczące wirtualizacji, zapewnienie odpowiedniej szybkości działania infrastruktury czy nieprzerwanej widoczności strony www w Internecie lepiej zostawić profesjonalnym administratorom serwerów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …