Home Biznes Metawers już tu jest: firmy wdrażające technologię dostrzegają wymierne korzyści

Metawers już tu jest: firmy wdrażające technologię dostrzegają wymierne korzyści

0
0
93

Firmy, które już wdrożyły Metawers, dostrzegają więcej korzyści niż te, które wciąż są w fazie planowania, zwłaszcza jeśli chodzi o redukcję wydatków inwestycyjnych (15%), zrównoważony rozwój (10%) i poprawę bezpieczeństwa (9%), wynika z dzisiejszego badania opublikowanego przez Nokia i EY.

Analizując obecny stan wirtualnej rzeczywistości w biznesie i przemyśle – badanie „Metawers w pracy” przeprowadzone na próbie 860 liderów biznesu z sześciu krajów pokazuje, że zwłaszcza przemysłowy Metawers ma dostarczyć spodziewane korzyści.

Wyniki dowodzą, że firmy wierzą w potęgę Metawers — tylko 2% respondentów uważa Metawers za modną frazę lub chwilowy trend, podczas gdy 58% firm planujących przyszłe inwestycje w tym obszarze już wdrożyło lub przeprowadziło próbę z Metawers. Prawie wszyscy (94%) tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej wirtualnej podróży, planują to zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Metawers tworzy wartość biznesową

Firmy twierdzą również, że Metawers w przemyśle tworzy znaczącą wartość biznesową. Średnio 80% tych, którzy już wdrożyli Metawers, uważa, że będą one miały istotny lub konstruktywny wpływ na sposób prowadzenia działalności. Prawie wszyscy (96%) ankietowani dostrzegają, jak Metawers, łącząc świat fizyczny z wirtualnym, wprowadza dodatkowe innowacyjne możliwości, które pozwolą przyspieszyć wdrażanie i komercjalizację Przemysłu 4.0 w ich biznesie.

Pod względem geografii USA (65%), Wielka Brytania (64%) i Brazylia (63%) prowadzą obecnie pod względem wdrożenia lub prób użycia wirtualnej rzeczywistości w przemyśle. Średnia w Niemczech wynosiła 53%, podczas gdy Azja-Pacyfik jest mniej zaawansowana (Japonia – 49%, Korea Południowa – 49%).

Potencjał Metawers w podnoszeniu kwalifikacji

Przedsiębiorstwa widzą największy potencjał w wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości do szkolenia i podnoszenia kwalifikacji pracowników, podczas gdy trzy z czterech badanych branż wybrały wykorzystanie wirtualnych badań i rozwoju (R&D) do usprawnienia projektowania produktów i procesów.

Przy wdrażaniu przypadków użycia Metawers firmy doceniają potrzebę odpowiedniej infrastruktury i solidnych zasobów analitycznych. Respondenci największe znaczenie przywiązują do kluczowych technicznych czynników umożliwiających spełnienie wymagań — obliczenia w chmurze (72%), sztuczna inteligencja/ uczenie maszynowe (70%) oraz łączność sieciowa (68-70%). Istotną rolę w tej fazie odgrywają partnerzy technologiczni, a zwłaszcza firmy telekomunikacyjne.

Vincent Douin, Dyrektor Wykonawczy ds. Konsultingu Biznesowego i Transformacji Biznesowej w Ernst & Young LLP, powiedział: „Metawers w przemyśle już tu jest, to badanie pokazuje wyraźne zainteresowanie takimi technologiami, jak rozszerzona rzeczywistość i wirtualne modele, które pomagają osiągnąć cele biznesowe. Widzimy już wiele organizacji, które przekraczają fazę planowania i dostrzegają wymierne korzyści ze swoich pierwszych wdrożeń”.

Thierry E. Klein, Prezes Bell Labs Solutions Research w firmie Nokia, powiedział: „Cieszy nas, że firmy wierzą w potęgę Metawers w tworzeniu wartości biznesowej zarówno w biznesie, jak i przemyśle. To mocno wpisuje się w naszą wizję, opartą na ponad 8 latach badań w Nokia Bell Labs, że Metawers jest rozszerzeniem Przemysłu 4.0. Dlatego ci, którzy już wdrożyli krytyczne sieci komunikacji dla Przemysłu 4.0, teraz są dobrze przygotowani, aby doświadczyć korzyści płynących z Metawers, które już teraz zauważają niektóre firmy”.

O badaniu

Badanie obejmuje opinie 860 przedstawicieli firm z czterech sektorów przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii i Korei Południowej. Sektory to motoryzacja; przemysł; transport, łańcuch dostaw i logistyka; oraz energetyka i usługi publiczne.

Metawers jest definiowany w raporcie jako połączenie świata cyfrowego i fizycznego. Przemysłowy Metawers wynika z zapotrzebowania na lepsze narzędzia do cyfrowej współpracy i komunikacji.Obejmuje podstawowe aplikacje produktywności, które umożliwiają funkcjonowanie biznesu i pozwalają na tworzenie następnej generacji wirtualnych relacji. Metawers w przemyśle charakteryzuje się połączeniem fizycznym i cyfrowym oraz ulepszaniem ludzkiego potencjału skupionym na zastosowaniach przemysłowych. Obejmuje to cyfrowe reprezentacje fizycznych środowisk, systemów, procesów, zasobów i przestrzeni przemysłowych, z którymi uczestnicy mogą kontrolować, monitorować i współdziałać.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czas na złożenie PIT-ów ucieka. Korzystają na tym cyberprzestępcy

Niemal połowa (49%) Polaków zgłasza, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową – wy…