Home Na czasie Nokia dokonuje przełomu – pierwsza na świecie immersyjna rozmowa głosowa i audio

Nokia dokonuje przełomu – pierwsza na świecie immersyjna rozmowa głosowa i audio

0
0
70

Wyobraź sobie, że dzwonisz do bliskiej osoby i zamiast słyszeć jej głos jak przez słuchawkę, masz wrażenie, że stoi tuż obok ciebie. Dźwięk jest tak realistyczny i przestrzenny, że czujesz się, jakbyście byli w jednym pomieszczeniu, choć dzielą was kilometry. Brzmi jak science-fiction? Nic bardziej mylnego! Taka rewolucja w komunikacji głosowej właśnie stała się rzeczywistością za sprawą firmy Nokia.

Historyczny dzień w telekomunikacji

10 czerwca 2024 roku przejdzie do historii telekomunikacji. Tego dnia bowiem Nokia przeprowadziła pierwszą na świecie immersyjną rozmowę głosową i audio przez sieć komórkową. Prezydent i dyrektor generalny Nokii, Pekka Lundmark, połączył się z Stefanem Lindströmem, fińskim ambasadorem ds. cyfryzacji i nowych technologii, demonstrujący mu niezwykłe możliwości dźwiękowe najnowszej technologii IVAS (Immersive Voice and Audio Services).

Rewolucyjny kodek IVAS zmienia zasady gry

Dzięki nowatorskiemu kodekowi IVAS, który jest częścią nadchodzącego standardu 5G Advanced, rozmówcy mogą słyszeć dźwięk przestrzennie w czasie rzeczywistym, co diametralnie zmienia dotychczasowe monofoniczne doświadczenie rozmów przez smartfony. Trójwymiarowy dźwięk sprawia, że interakcja staje się bardziej naturalna i wciągająca, wnosząc bogactwo nowych korzyści do komunikacji osobistej i zawodowej.

Nokia liderem w rozwoju immersyjnej technologii audio

Nokia odegrała wiodącą rolę w opracowaniu tej przełomowej technologii audio. Dzięki standaryzacji, z tej innowacji będzie mógł skorzystać cały świat. Współpraca 13 firm w ramach konsorcjum IVAS codec public collaboration umożliwiła stworzenie globalnego standardu, który zapewni interoperacyjność między operatorami, producentami chipsetów i telefonów, udostępniając komunikację przestrzenną dla wszystkich.

Demonstracja możliwości w czasie rzeczywistym

Choć technologia IVAS nie została jeszcze wdrożona w sieciach komórkowych, Nokia z powodzeniem zademonstrował jej działanie w czasie rzeczywistym, wykorzystując własną technologię Immersive Voice przez publiczną sieć 5G. To pionierskie osiągnięcie otwiera drzwi nie tylko do rewolucji w rozmowach głosowych, ale także do ulepszonych aplikacji w rozszerzonej rzeczywistości i metaverse.

Początek ery immersyjnego dźwięku

Nokia po raz kolejny udowadnia, że jest liderem w rozwoju standardów i posiada jedno z najsilniejszych na świecie portfolio patentów dotyczących technologii łączności. Ten milowy krok w komunikacji to dopiero początek ekscytującej podróży w erę immersyjnego dźwięku, który na zawsze zmieni nasze interakcje, niwelując bariery odległości jak nigdy dotąd. Przyszłość telekomunikacji właśnie stała się teraźniejszością za sprawą wizjonerskich działań Nokii.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…