Home Na czasie Na czym polega Lean UX?

Na czym polega Lean UX?

0
0
99

Interakcyjny i kaskadowy sposób projektowania

Podczas realizacji projektów sposobem kaskadowym, zakłada się, że w proces twórczy można podzielić na kilka części. Jak przekonują się coraz częściej specjaliści, "kaskada" nie jest skuteczna w przypadku projektów interacyjnych. To takie, w przypadku których ciężko jest wyodrębnić poszczególne etapy pracy. Metoda tworzenia w sposób interakcyjny sprawdza się szczególnie w przypadku projektów informatycznych – np. tworzenia stron lub oprogramowania. Tutaj projektowanie przeplata się z realizacją, gdyż kolejne etapy pracy są podzielone na krótkie okresy. Dzięki temu możliwe jest szybsze wprowadzanie zmian, lepsze reagowanie na potrzeby, jakie niesie ze sobą projekt, a także umożliwienie jego dynamicznego dostosowywania.

W przypadku założenia interakcyjnego realizowania projektu rosną obawy odnośnie możliwości planowania doświadczeń użytkownika (UX). Sposobem na pracę projektantów UX jest właśnie Lean UX.

Współprojektowanie

Wszystkie osoby, które zaangażowane są w realizację danego projektu, biorą udział w fazie projektowania. Ale nie tylko. Są oni obecni i mogą sugerować swoje rozwiązania podczas testów i badań nad danym zleceniem. Współprojektowanie polega na wymianie myśli, inspiracji i pomysłów. W dalszym ciągu projektant jest odpowiedzialny za zadbanie o jakość o dopracowanie szczegółów realizacji. Całościowy design jest jednak wypadkową pracy zbiorowej, a nie myślą twórczą pojedynczego projektanta.

Lean UX – zamiast dokumentacji jest komunikacja

Odczytywanie pomysłów projektantów z obszernej dokumentacji i ich późniejsza realizacja, jest wymagającym i pracochłonnym procesem, który – ze względu na możliwość niezrozumienia – jest narażony na wystąpienie licznych błędów. W przypadku Lean UX deweloperzy uczestniczą w procesie projektowania, komunikują się w sposób bezpośredni z projektantami, co daje im możliwość lepszego zrozumienia realizacji już od samego początku i przez to również dużo prostszego wcielenia jej w życie.

Projektowanie i odkrywanie

W Lean UX nie wyodrębnia się fazy projektowej. Projekt nie jest doszlifowywany w pierwszym etapie, a projektant nie ponosi całego ciężaru odpowiedzialności za udoskonalenie każdego detalu. Wszystkie elementy realizacji mogą zmienić się w każdej chwili. Jeśli jakaś część projektu okaże się niewystarczającą "dobra" w czasie testów, możliwe jest zastąpienie jej alternatywnym pomysłem.

W przypadku Lean UX twórcy skupiają się w pierwszej kolejności na najbardziej istotnych kwestiach. Najlepsze pomysły nie są od razu wdrażane i dopracowywane w szczegółach. Ten etap odbywa się dopiero wtedy, gdy zostaną one przetestowane.

Lean UX wskazuje, że rozwiązania wybrane przez projektanta na bazie intuicji nie zawsze muszą być ostateczne. Kierowanie się w ich wdrażaniu jedynie intuicją i wiedzą, jest znacznie mniej skuteczne niż ich weryfikacja w praktyce.

Źródło: www.cts.com.pl

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowe abonenckie routery premium FRITZ!: wzrost wydajności dzięki Wi-Fi 7

Firma AVM po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje nowe, topowe routery FRITZ!Box, które zape…