Home Na czasie Na czym polega Lean UX?

Na czym polega Lean UX?

5 min
0
0
98

Interakcyjny i kaskadowy sposób projektowania

Podczas realizacji projektów sposobem kaskadowym, zakłada się, że w proces twórczy można podzielić na kilka części. Jak przekonują się coraz częściej specjaliści, "kaskada" nie jest skuteczna w przypadku projektów interacyjnych. To takie, w przypadku których ciężko jest wyodrębnić poszczególne etapy pracy. Metoda tworzenia w sposób interakcyjny sprawdza się szczególnie w przypadku projektów informatycznych – np. tworzenia stron lub oprogramowania. Tutaj projektowanie przeplata się z realizacją, gdyż kolejne etapy pracy są podzielone na krótkie okresy. Dzięki temu możliwe jest szybsze wprowadzanie zmian, lepsze reagowanie na potrzeby, jakie niesie ze sobą projekt, a także umożliwienie jego dynamicznego dostosowywania.

W przypadku założenia interakcyjnego realizowania projektu rosną obawy odnośnie możliwości planowania doświadczeń użytkownika (UX). Sposobem na pracę projektantów UX jest właśnie Lean UX.

Współprojektowanie

Wszystkie osoby, które zaangażowane są w realizację danego projektu, biorą udział w fazie projektowania. Ale nie tylko. Są oni obecni i mogą sugerować swoje rozwiązania podczas testów i badań nad danym zleceniem. Współprojektowanie polega na wymianie myśli, inspiracji i pomysłów. W dalszym ciągu projektant jest odpowiedzialny za zadbanie o jakość o dopracowanie szczegółów realizacji. Całościowy design jest jednak wypadkową pracy zbiorowej, a nie myślą twórczą pojedynczego projektanta.

Lean UX – zamiast dokumentacji jest komunikacja

Odczytywanie pomysłów projektantów z obszernej dokumentacji i ich późniejsza realizacja, jest wymagającym i pracochłonnym procesem, który – ze względu na możliwość niezrozumienia – jest narażony na wystąpienie licznych błędów. W przypadku Lean UX deweloperzy uczestniczą w procesie projektowania, komunikują się w sposób bezpośredni z projektantami, co daje im możliwość lepszego zrozumienia realizacji już od samego początku i przez to również dużo prostszego wcielenia jej w życie.

Projektowanie i odkrywanie

W Lean UX nie wyodrębnia się fazy projektowej. Projekt nie jest doszlifowywany w pierwszym etapie, a projektant nie ponosi całego ciężaru odpowiedzialności za udoskonalenie każdego detalu. Wszystkie elementy realizacji mogą zmienić się w każdej chwili. Jeśli jakaś część projektu okaże się niewystarczającą "dobra" w czasie testów, możliwe jest zastąpienie jej alternatywnym pomysłem.

W przypadku Lean UX twórcy skupiają się w pierwszej kolejności na najbardziej istotnych kwestiach. Najlepsze pomysły nie są od razu wdrażane i dopracowywane w szczegółach. Ten etap odbywa się dopiero wtedy, gdy zostaną one przetestowane.

Lean UX wskazuje, że rozwiązania wybrane przez projektanta na bazie intuicji nie zawsze muszą być ostateczne. Kierowanie się w ich wdrażaniu jedynie intuicją i wiedzą, jest znacznie mniej skuteczne niż ich weryfikacja w praktyce.

Źródło: www.cts.com.pl

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będ…