Home Bezpieczeństwo Portale zagrożone

Portale zagrożone

0
0
74

Przeprowadzone niedawno przez naukowców z uniwersytetu w Pensylwanii badania zadały kłam teoriom, które głosiły jakoby Internet i nowoczesne technologie miały przyczyniać się do erozji więzi społecznych.

Internet wspomaga więzi społeczne

Przeciwnie, badacze dowiedli, że osoby, które kontaktują się z innymi za pośrednictwem Internetu cenią i pielęgnują więzi społeczne, a Internet, jako platforma komunikacji, wydatnie im w tym pomaga. Obecnie 63% internautów posiada konta na rozmaitych serwisach społecznościowych. W Polsce prym wiodą: Nasza-klasa (ponad 13 milionów użytkowników), Grono (ponad 2 miliony użytkowników), Facebook (ponad 1,6 miliona polskich użytkowników), czy zrzeszający specjalistów różnych branż Goldenline (ponad pół miliona użytkowników). Mimo, iż – jak twierdzą naukowcy – Internet nie stanowi zagrożenia dla więzi międzyludzkich, kryje on w sobie inne niebezpieczeństwa. Wraz z rozwojem Internetu, poszerzaniem się jego możliwości, przenoszeniem coraz większych obszarów naszego życia do rzeczywistości wirtualnej, rośnie także cyberprzestępczość.

Zasada (bardzo) ograniczonego zaufania

Z wyników ankiety „Bezpieczeństwo w Społecznościach Internetowych” („Bringing Social Security to the Online Community” – ankieta przeprowadzona przez AVG i Radę CMO)wynika, że pomimo wysokiej świadomości zagrożeń czyhających na członków społeczności internetowych, bardzo niewielu z nich  podejmuje działania zmierzające do zabezpieczenia się przed przestępstwami online.

Aż 86% badanych zadeklarowało korzystanie z serwisów społecznościowych w domu lub w pracy. Mimo wzrastającej popularności społeczności internetowych, większość ich użytkowników nie stosuje nawet najbardziej podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak: zmiana hasła – 64% badanych robi to nieregularnie lub nigdy; dostosowanie ustawień prywatności – 57% nie robi tego nigdy lub zdarza im się to nieregularnie; informowanie administratora serwisu społecznościowego o napotkanych zagrożeniach – aż 90% badanych zatrzymuje informacje o niebezpieczeństwach dla siebie lub informuje jedynie o nich tylko w niektórych przypadkach.

Zakamuflowane zagrożenie

Coraz częściej spotykaną formą ataku jest kamuflowanie odnośników do zainfekowanych stron internetowych pod niewinnie wyglądającymi skróconymi adresami URL. Popularna praktyka umieszczania skróconych adresów URL w „tweetach” Twittera, postach Blipa oraz innych wiadomościach publikowanych w serwisach społecznościowych stanowi okazję dla hakerów, którzy wykorzystują anonimowość tych adresów do przemycania zainfekowanych stron WWW.

Skanuj WWW

Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w Internecie jest zdrowy rozsądek. To bardzo prosta, choć cenna uwaga, gdyż aż 65% zainfekowanych stron WWW znika po 24 godzinach, co czyni prawie niemożliwym ich skuteczne tropienie i eliminowanie. Jednym z nielicznych programów, które są w stanie uchronić nas przed odwiedzeniem zainfekowanej strony, jest dostępny bezpłatnie AVG LinkScanner. Skanuje on odnośniki do stron internetowych informując użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie jeszcze zanim popełni błąd i kliknie na zdradliwy link.

Co więcej, specjaliści z zakresu bezpieczeństwa AVG Technologies przewidują, że w nadchodzącym czasie wzrośnie liczba ataków bazujących na zabiegach socjotechnicznych, w wypadku których najlepszą ochroną jest rozsądek, zasada ograniczonego zaufania wsparte dodatkowo odpowiednim programem antywirusowym.

 

 6 podstawowych zasad bezpieczeństwa w społecznościach online wg AVG

  1. Jeżeli nie dysponujesz programem skanującym strony internetowe (np. darmowym AVG LinkScanner,  który weryfikuje bezpieczeństwo witryn jeszcze zanim klikniesz na link, blokuj wyskakujące okienka.
  2. Nigdy nie udostępniaj swoich poufnych danych personalnych (numer dowodu, konta bankowego etc.). Serwisy społecznościowe nie wymagają od swoich członków informacji tego typu (wyjątkiem są płatne serwisy, np. randkowe).
  3. Zmieniaj swoje hasła dostępu przynajmniej raz w miesiącu.  Nie rób tego w sytuacji, kiedy otrzymasz mail nakłaniający Cię do tego –  to może być działanie mające na celu kradzież Twoich danych dostępowych.
  4. Nie pozwalaj swoim kolegom/koleżankom logować się do serwisów społecznościowych z Twojego komputera. Jeżeli nie stosują się oni do zaleceń bezpieczeństwa, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci infekcji. Unikaj również logowania się na swoje konto na komputerze innego użytkownika.
  5. Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Co najmniej raz na tydzień staraj się czyścić historię przeglądanych stron.
  6. Nie akceptuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.

Antywirus w claud computing


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Mio MiVue C590 – doskonała jakość nagrań w super cenie

Mio, największy w Europie producent kamer samochodowych, wprowadza na rynek swój najnowszy…