Home Maszyneria Recenzja: Chromebook ASUS CX9400 – niemal idealny komputer w firmie.

Recenzja: Chromebook ASUS CX9400 – niemal idealny komputer w firmie.

0
0
344
Nasza ocena
Wygląd i Budowa
Wydajność
Czas pracy na baterii
Opłacalność
Podsumowanie
Jeśli nie jesteś konserwatywnym użytkownikiem, który nie ma nic przeciwko kilku kompromisom, CX9400 jest godny polecenia. ASUS CX9400 to prawdopodobnie jeden z najszybszych Chromebooków dostępnych na polskim rynku.
91 %

Czasy, gdy chromebooki były w Polsce niczym Yeti – o którym wszyscy słyszeli, ale nikt ich nie używał – właśnie przechodzą do historii. To bardzo interesujące laptopy, których ograniczenia są w dużej mierze wyolbrzymiane, a w rzeczywistości to doskonałe narzędzie do pracy.

Dzięki uprzejmości firmy ASUS postanowiliśmy sprawdzić, czy laptop wyposażony w Chrome OS może zastąpić podobny sprzęt z Windows na pokładzie.

Budowa i wyposażenie

Do testów trafił model CX9400 – sprzęt zdecydowanie z najwyższej półki.  To wysokiej klasy urządzenie w granatowym kolorze z metalicznym logo już na pierwszy rzut oka daje odczucie obcowania ze sprzęt klasy premium. Obudowa ze stopu magnezu o gładkiej teksturze — pomimo smukłej i lekkiej konstrukcji z pewnością zapewnia trwałość i odporność na urazy. Głośniki stereo mają certyfikat Harmon Kardon i są skierowane do dołu. W efekcie nie zaspokoją może oczekiwań audiofilów, ale bez wątpienia świetnie sprawdzą się w trakcie np. wideokonferencji.

Sercem Chromebooka jest mocarny procesor Intel Core i7-1165G7 Tiger Lake, któremu towarzyszy 16 GB pamięci RAM i dysk SSD PCIe NVME o pojemności 512 GB. Dzięki temu jest to niesamowicie szybka maszyna, co oznacza, że potrzebuje chłodzenia, aby utrzymać niską temperaturę procesora. Obok zawiasu znajduje się jeden wylot powietrza i otwór wlotowy na dole, który ma zadanie zapewnić optymalną temperaturę pracy. Pomimo tego, że producent przewidział potrzebę należytego chłodzenia – mi nie udało się zmusić go do zakłócenia błogiej ciszy.

Po lewej stronie laptopa znajdują się trzy porty: dwa USB-C z Thunderbolt 4 – oba zdolne do szybkiego ładowania 45 W i transferu danych 40 Gb / s oraz złącze HDMI obsługujące wyjście wideo 4K. Z drugiej strony laptop posiada gniazdo USB-A 3.2 Gen 2, gniazdo kart microSD i gniazdo combo słuchawek i mikrofonu.

14-calowy ekran dotykowy IPS LCD jest prawie bezramkowy, oferując 92% stosunek ekranu do obudowy. Wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1080 jest kontrastowy i dobrze oddaje całą paletę kolorów, nawet pod dużym kątem widzenia. Wyświetlacz obsługuje również standard USI Google — co oznacza, że wszelkie pióra USI powinny działać bez problemu.

Na górze smukłej ramki CX9400 znajduje się kamera internetowa 720p z „zaślepką”, czyli osłoną prywatności. Pomimo że nie jest to kamera Full HD znakomicie sprawdza się podczas połączeń wideo, jak również np. przy nagrywaniu screen castów.

Specjalnej konstrukcji zawias Ergolift podpiera laptopa, dając klawiaturze delikatne nachylenie, które sprawia, że pisanie jest wygodniejsze. Sama podświetlana klawiatura typu chiclet jest wygodna, responsywna i sprawdza się nawet w trakcie kilku godzinnej pracy. Wisienką na torcie jest gładzik ze zintegrowaną klawiaturą numeryczną, którą można włączać i wyłączać, naciskając długo ikonę w rogu powierzchni dotykowej. ASUS CX9400 jest wyposażony również w skaner linii papilarnych po prawej stronie gładzika, który pomimo niewielkiego rozmiaru działa bardzo sprawnie.

Oprogramowanie, wydajność i bateria

Przyznam, że jestem pod wrażeniem ewolucji oprogramowania stworzonego przez Google. Chrome OS — pierwotnie kojarzony ze sprzętem, który poprawnie działa tylko wtedy, gdy jest podłączony do sieci – stał się system, który sprawdza się również offline. Z drugiej zaś strony świat również ewoluował i obecnie mamy coraz więcej usług i platform, które działają w modelu SaaS. To, co wcześniej zmuszało do korzystania z Windows, dziś praktycznie przechodzi do historii. Programy finansowo-księgowe czy ERP są dostępne online i można z nich korzystać za pomocą przeglądarki. Nawet takie oprogramowanie jak Corel czy Qlik Sense (zaawansowane oprogramowanie business intelligence) można uruchomić z chmury. Wszystko to sprawia, że Chromebook stał się pełnoprawnym komputerem w firmie, który nie ustępuje komputerom z system Windows czy mac OS.

ASUS CX9400 nie jest zwykłym laptopem klasy premium — działa na Chrome OS zamiast Windows. I jest to jego ogromna zaleta wynikająca z trzech powodów: jest bardzo prosty w użyciu, stabilny i bezpieczny. Wirusy i złośliwe oprogramowanie nie istnieją i w przeciwieństwie do systemu Windows nie zmuszają do tworzenia dodatkowych zabezpieczeń.

W trakcie pierwszego uruchomienia laptop znalazł nową aktualizację Chrome OS i natychmiast ją zainstalował bez potrzeby ponownego uruchomienia. Proces konfiguracji jest bezbolesny i w gruncie rzeczy sprowadza się do zalogowanie na swoje konto Google. Laptop jest gotowy do pracy i oferuje pełen pakiet typowych programów biurowych. Pozostaje ewentualnie doinstalowanie ze sklepu Play dodatkowych aplikacji. Przy okazji warto rozprawić się z kilkoma mitami – nie prawdą jest, że Chromebook nie łączy się z lokalną siecią, nie wykrywa drukarki i innych urządzeń. W moim przypadku sam wykrył drukarkę HP, a połączenie z serwerem plików nie stanowiło problemu – pomimo braku windowsowego eksploratora plików. Warto dodać, że komputer został wyposażony w technologię ASUS WiFi Master Premium dla Chrome, która dodatkowo usprawnia połączenia bezprzewodowe, zapewniając najwyższą możliwą szybkość i stabilność połączenia.

Dzięki najnowszemu czterordzeniowemu procesorowi Intel i11-7G1165 Tiger Lake 7. generacji, 16 GB pamięci RAM i dyskowi 512 PCIe NVMe laptop po prostu śmiga. Co ciekawe, pomimo wyśrubowanych parametrów urządzenie zapewnia długą pracę na baterii. Według zapewnień producenta jest to 14 godzin – w rzeczywistości zależy to od wielu czynników jak choćby jasność ekranu. Jednak w praktyce osiągnięcie 10 godzin pracy na baterii jest jak najbardziej realne.

Czy warto kupić laptop ASUS CX9400?

Jeśli nie jesteś konserwatywnym użytkownikiem, który nie ma nic przeciwko kilku kompromisom, CX9400 jest godny polecenia. ASUS CX9400 to prawdopodobnie jeden z najszybszych Chromebooków dostępnych na polskim rynku. Klawiatura jest wystarczająco wygodna, zaś ekran sprawdza się nawet na zewnątrz. Uzupełnieniem jest wytrzymała, magnezowa obudowa, która, pomimo że nieco się „palcuje” – wyraźnie wskazuje na produkt klasy premium.

Jeśli cena nie jest dla Ciebie ograniczeniem, jest to znakomity Chromebook, który zaspokoi większość potrzeb, włącznie z zaawansowanymi platformami jak choćby Qlik Sense.

Kup go, jeśli…

  • Potrzebujesz niezawodnego narzędzi do pracy
  • Chcesz mieć najwydajniejszego Chromebooka na rynku.
  • Potrzebujesz smukłego, lekkiego laptopa o atrakcyjnym wyglądzie.

Plusy

    • Znakomita wydajność — poradzi sobie niemal z wszystkim
    • Mocna, lekka konstrukcja
    • Wysokiej jakości ekran dotykowy jest wystarczająco jasny do pracy na zewnątrz
    • Czytnik linii papilarnych
    • 3 letni serwis onsite i 3 lata gwarancji na baterię
    • Laptop spełnia standard militarny i dodatkowo jest wyposażony w zamek Kensington

Specyfikacja

  • Procesor: Intel Core i11-7G1165 7. generacji
  • Pamięć: 16 GB LPDDR4X
  • Dysk: 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
  • Bateria: 50 Wh, „do 14 godzin”, 45 W USB-C Zasilanie
  • Porty: 2x USB-C Thunderbolt 4, HDMI 2.0b, USB-A 3.2 Gen 2, Audio combo jack, gniazdo microSD
  • Kamera: Przednia kamera internetowa 720p z osłoną prywatności
  • Wyświetlacz (rozmiar, rozdzielczość): 14-calowy ekran dotykowy IPS LCD (1920 × 1080), proporcje obrazu 16:9, 400 nitów
  • GPU: Karta graficzna Intel Iris Xe Graphics taktowana zegarem 1.30 GHz
  • Wymiar: 322.58 × 205.74 × 17.78 mm, 1.05 kg
  • Sieć: Wi-Fi 6, 802.11ax, 2 × 2 MIMO Bluetooth 5.2
  • Głośniki: Dwa głośniki stereo skierowane w dół, certyfikat Harmon Kardon

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co zrobić, jeśli oszuści mają Twój numer telefonu?

Za każdym razem, gdy dochodzi do naruszenia danych lub ataku phishingowego, Twój numer tel…