Home Biznes Rozwiązania chmurowe dla branży wod-kan: zanosi się na deszcz możliwości

Rozwiązania chmurowe dla branży wod-kan: zanosi się na deszcz możliwości

0
0
84

W gospodarce wodno-ściekowej umiejętna obsługa różnego rodzaju aparatury to podstawa. I nie dotyczy to jedynie zaworów stosowanych przy przepływie mediów. Silnie uzależniona od finansowania zewnętrznego branża musi radzić sobie również z pozyskiwaniem płynących z różnych źródeł środków finansowych. Aktualnie dotyczy to „odkręconego kurka” z funduszami należnymi Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na co będą je przeznaczać podmioty odpowiedzialne za gospodarkę wodno-ściekową? Doświadczenia ostatnich lat i aktualne trendy każą zwrócić szczególną uwagę na technologię rozwiązań chmurowych.

Polska wydaje około 3,2% swojego PKB na kwestie środowiskowe, w tym gospodarkę wodną. Inwestycje te są częściowo napędzane przez fundusze spójności UE, które od momentu przystąpienia Polski do wspólnoty wsparły budowę ponad 1000 nowych stacji uzdatniania wody i szeroko zakrojoną modernizację krajowej infrastruktury wodnej. Jednocześnie przewidywania wskazują, że polski rynek usług wodociągowych będzie stale rósł, a jego przychody zwiększą się z 2,14 mld euro w 2023 r. do 2,45 mld euro w 2028 r. W tym samym okresie produkcja ścieków w Polsce ma wzrosnąć do 2,44 mln metrów sześciennych z obecnych 2,32 mln.

Branża ma przed sobą kolejne lata rozwoju. Wyzwania, którym musi przy tym sprostać, są związane z trzema głównymi aspektami: zmian klimatycznych, niedoboru zasobów wody i coraz bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych dotyczących zarządzania dystrybucją wody oraz sieciami kanalizacyjnymi – zwraca uwagę Bartosz Fras, Product Manager w Endress+Hauser Polska. Co w tym kontekście oferują rozwiązania chmurowe i jak mogą wesprzeć rozwój gospodarki wodno-ściekowej?

Kompleksowa kontrola

Utrzymanie zaawansowanej i rozbudowanej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej wymagało do tej pory posiadania dużego zespołu pracowników, odpowiedzialnych za takie zadania jak bieżący monitoring sieci, reagowanie na awarie czy czasochłonne pomiary ręczne i laboratoryjne. Dodatkowo, z reguły duże rozproszenie tej infrastruktury stanowiło dodatkowe utrudnienie –  zwłaszcza w sytuacjach wymagających szybkiej i sprawnej identyfikacji problemu, jego zdiagnozowania i usunięcia.

Na wszystkie te bolączki odpowiedź przynoszą rozwiązania chmurowe. Jednym z najciekawszych branżowych przykładów jest stworzony przez Endress+Hauser Netilion Water Network Insights, dający wgląd we wszystkie dane pomiarowe z poziomu jednego pulpitu, wzbogacone o system alertowania. Gdzie znajduje zastosowanie?

Wykrywanie na czas

Oparty na chmurze system, po zintegrowaniu z czujnikami poziomu stanowi niezawodne narzędzie do pomiaru poziomu ścieków. Inteligentna technologia umożliwia szybkie tworzenie w pełni miarodajnych prognoz, w konsekwencji pozwalając uniknąć ryzyka powstania zatorów i przepełnienia kanalizacji.

Kolejną sytuacją, w której swoje zalety ujawniają rozwiązania chmurowe, jest powszechnie występujące odprowadzanie ścieków przemysłowych do lokalnych sieci kanalizacyjnych. W większości z nich nie umieszcza się czujników jakości, pozwalających na wczesne wykrycie ewentualnych zanieczyszczeń. Ale dzięki wykorzystaniu wirtualnego transferu danych do centralnie zarządzanego systemu ocena jakości wody jest możliwa w czasie rzeczywistym lub niemal rzeczywistym. Oznacza to, że zlokalizowanie źródła zanieczyszczenia – w porównaniu z tradycyjnymi metodami – jest bardziej precyzyjne, a przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych – o wiele bardziej skuteczne.

Ochrona zasobów

Wielką wartość rozwiązań chmurowych widać również w obszarze dotyczącym zrównoważonego zarzadzania zasobami wody pitnej. Łącząc Netilion Water Network Insights z rozmieszczonymi w całej sieci inteligentnymi czujnikami, można w dokładny i łatwy sposób monitorować ciśnienie i w czasie rzeczywistym otrzymywać ostrzeżenia o powstałych wyciekach. Pozwala to oczywiście na ich sprawną korektę, a w konsekwencji na szybkie wdrożenie niezbędnych działań naprawczych. Co więcej, monitorowanie ciśnienia i przepływu wody przy pomocy inteligentnych czujników i rozwiązań chmurowych, może okazać się pomocne nie tylko w szybszym niwelowaniu nieszczelności w sieci, ale również we wczesnym przeciwdziałaniu ewentualnym awariom.

Monitoring sieci dystrybucyjnej przy wykorzystaniu rozwiązań chmurowych online stanowi również niezawodny system kontroli jakości wody. To inteligentne rozwiązanie, które w czasie rzeczywistym informuje o powstałych zanieczyszczeniach, a tym samym umożliwia ich łatwe i sprawne usunięcie. Co więcej, rozwiązania chmurowe wykorzystują także tzw. algorytmy predykcyjne, analizujące trendy jakości wody. Na podstawie zebranych danych pozwalają one centralnemu systemowi wysyłać z wyprzedzeniem ostrzeżenia o potencjalnych zanieczyszczeniach wody. Dane wyjściowe z monitoringu online mogą być również wykorzystane do oceny wyjściowego stanu zasobów sieci, co z kolei umożliwia konserwację predykcyjną oraz usprawnienie jej działania.

Wobec tak wielu zalet i możliwości zastosowania rozwiązań chmurowych, branża wod-kan będzie z pewnością coraz powszechniej wykorzystywać je do utrzymywania i zarządzania nowoczesnymi sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Monitoring i analiza danych w czasie rzeczywistym są niezastąpione w przeciwdziałaniu generującym koszty awariom, a także negatywnym skutkom środowiskowym. W tym kontekście odpowiedź na pytanie, gdzie kierować strumień środków na dalszą rozbudowę i unowocześnianie polskiej gospodarki wodno- ściekowej, wydaje się oczywista.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…