Home Na czasie Zielono mi – komputer przyjazny środowisku

Zielono mi – komputer przyjazny środowisku

0
0
85

Zielony, czyli modny
Kilka lat temu w modzie były dezodoranty ozon friendly. Tak jakby faktycznie dezodorant mógł być przyjazny. Ale niektóre podobno były. Teraz mamy do czynienia ze sprzętem elektronicznym, który jest „environment friendly”, co najczęściej oznacza, że pozwala na oszczędne wykorzystanie energii i jest zrobiony z materiałów biodegradowalnych albo pochodzących z odzysku. Informacja o przyznanym świadectwie ekologiczności jest przez producentów często podawana jako news, a proekologiczne rozwiązania stanowią główną innowację w kolejnym wypuszczanym na rynek modelu.

Zielone monitory Lenovo
Nie dalej jak w drugim tygodniu grudnia Lenovo podało informację, że wypuszczone przez niego na rynek monitory z nowej serii Performance otrzymały srebrny status EPEAT, a monitor ThinkVision L193p został pierwszym monitorem w historii, któremu przyznano złoty status EPEAT. EPEAT to narzędzie i zarazem organizacja oceniająca „ekologiczność” sprzętu – producenci muszą spełniać kilkadziesiąt kryteriów zgrupowanych w ośmiu głównych kategoriach związanych z oddziaływaniem swoich produktów na środowisko. Niespełna trzy miesiące temu, we wrześniu, Lenovo informowało o uzyskaniu złotego statusu EPEAT przez jeden z produkowanych przez firmę komputerów. W sumie status EPEAT przyznano ponad 700 produktom, głównie notebookom i monitorom właśnie.

Zielone komputery VIA
Także na początku grudnia firma VIA Technologies zaprezentowała szereg systemów klient/serwer, komputerów stacjonarnych, notebooków i urządzeń klasy ‘ultra mobile’, które oferują wysoką wydajność i energooszczędność w przystępnych cenach. Zastosowane rozwiązania pozwalają nie tylko obniżyć rachunki za energię elektryczną w porównaniu z tradycyjnymi platformami PC, lecz również istotnie redukują ciepło emitowane przez urządzenia do bezpośredniego otoczenia, dzięki czemu obniża się poziom hałasu i nie ma konieczności stosowanie skomplikowanych systemów klimatyzacji. Niższa temperatura pracy to także dłuższa żywotność komponentów, co przekłada się na wyższą niezawodność systemów i niejednokrotnie nawet dwukrotnie dłuższy czas pracy – na przykład urządzeń przenośnych.

Zielone centra danych
Strategię poprawy wydajności w zakresie zużycia energii, poboru mocy, wykorzystania miejsca oraz zmniejszenia zanieczyszczania źródeł energii promuje również Symantec Corporation. Co prawda z raportu „Green Data Center” poświęconego ekologicznym aspektom wykorzystania pamięci masowych w centrach danych, wynika, iż zaledwie jedna firma na siedem rozpoczęła wdrażanie centrum przyjaznego środowisku, jednak analizy wskazują, iż pracownicy centrów danych coraz częściej zwracają się ku rozwiązaniom programowym, takim jak konsolidacja serwerów i wirtualizacja, zmniejszając koszty i usprawniając zarządzanie. Większość menedżerów centrów danych planuje zastosowanie produktów do zarządzania energią – 30 procent dokonuje częściowego wdrożenia „zielonych” rozwiązań, 13 procent w całym centrum przetwarzania danych, a 34 procent deklaruje zamiar wdrażania lub jest na etapie analiz. Ciekawe jest zróżnicowanie geograficzne – politykę „Green Data Center” stosuje 60 procent firm z Azji Południowo-Wschodniej i Japonii oraz 55 procent z Europy i zaledwie kilka procent z terenu Stanów Zjednoczonych.

Zielone na co dzień
Jednak centra danych i oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii to zagadnienie interesujące przede wszystkim duże przedsiębiorstwa lub firmy informatyczne. Natomiast także na poziomie małej i średniej firmy możemy szukać rozwiązań wydajnych i ekonomicznych, które będą przyjazne dla środowiska. Monitory Lenovo to tylko jeden z przykładów. Wśród rozwiązań wskazywanych przez ekspertów mamy także komputer stacjonarny HP rp5700, przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników biznesowych. Urządzenie zostało wyposażone w niskonapięciowy energooszczędny procesor, zaś obudowę wykonano z przetworzonych odpadów plastikowych. "Pecet" dysponuje też specjalnym energooszczędnym zasilaczem, a można też dokupić zasilający panel słoneczny Solar PowerPAC II. Wśród komputerów przenośnych mamy Della Latitude D630 wyposażony w baterię z funkcją ExpressCharge (umożliwiającą szybkie naładowanie akumulatora). Tu producent oferuje nabywcom darmowy recykling urządzenia po zakończeniu jego użytkowania. Podobne zalety ma mniejsza i lżejsza Toshiba Portege R500.

Zielony nie tylko sprzęt
Ekologia to jednak nie tylko rozwiązania sprzętowe. Green Print to program pozwalający na ograniczenie liczby niepotrzebnie drukowanych kartek. Aplikacja instaluje się w systemie jako drukarka i informuje użytkownika przed wydrukowaniem jakiegoś dokumentu, że zadanie wydruku zawiera strony zawierające jedynie kilka linii tekstu, belki boczne, numery i wszelkie inne niepotrzebne dane. Użytkownik może w łatwy sposób zoptymalizować wydruk, tak, by nie drukować zbędnych stron. Program kosztuje 35 USD. Latem natomiast wystartowała ekologiczna… usługa hostingowa. Serwis www.greenesthost.com oferuje usługi hostingowe na serwerach, które są w 100% zasilane z paneli słonecznych. Ceny hostingu zaczynają się od 15 USD miesięcznie

Zielono, czyli taniej
Rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej promowane i premiowane przez producentów sprzętu i oprogramowania. Co prawda jeszcze sprzęt przyjazny środowisku bywa nieco droższy od tego obojętnego. Jednak jeżeli dodamy do tego koszty zużywanej energii, koszty serwisowania i recyklingu – różnica ta zmienia kierunek. Jeśli dodamy jeszcze koszty wynikające z wpływu środowisk pracy na nasze zdrowie – okaże się, że mamy do czynienia z jednym z tych przypadków, gdzie więcej (wyższa cena) oznacza mniej (mniejsze koszty później i w sumie).




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Aktualizacje: szybkość kontra zdrowy rozsądek

Specjaliści ds. bezpieczeństwa powtarzają — kiedy nadejdzie czas na aktualizację oprogramo…