Home Na czasie Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

0
0
65

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, czy komputery stacjonarne? Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Digital Care okazuje się, że w polskich przedsiębiorstwach liczba tych urządzeń jest niemal dwa razy większa niż w naszych domach. Co więcej, te niepozorne elektroniczne pomocniki pochłaniają rocznie ponad 2 TWh energii elektrycznej. To mniej więcej 10% całkowitego rocznego zapotrzebowania na prąd w polskich gospodarstwach domowych!

Ale to nie tylko kwestia energii. Wraz z prądem, nasze firmowe gadżety zjedzą również spory kawałek naszej planety, generując niemały ślad węglowy. „Przedłużenie życia sprzętu IT o zaledwie rok pozwoliłoby zaoszczędzić 198 390 ton dwutlenku węgla – a to jakby objechać Ziemię samochodem 29 tysięcy razy!” – podkreśla badanie „Polskie floty sprzętu IT” wykonane przez Zymetria dla Digital Care.

Więcej niż cyfry: przyszłość to zrównoważony rozwój

Czy zdajemy sobie sprawę, jak wielki wpływ na środowisko mają decyzje dotyczące zarządzania flotą urządzeń mobilnych w naszych firmach? Średnio, w każdej polskiej firmie pracuje 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne i 3 smartfony. W tych większych, liczących ponad 250 pracowników, liczby te rosną do 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. Zaskakujące może być, że aż 61% smartfonów wymieniane jest co dwa lata, podczas gdy laptopy i komputery stacjonarne służą nam średnio od 3 do 10 lat.

Ale co dzieje się ze sprzętem, który już wykończył swoją służbę? Okazuje się, że 40% firm decyduje się na jego utylizację. „Jednak jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie wykorzystuje sprzęt. To droga, którą powinniśmy podążać, aby wprowadzić zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń” – mówi Renata Filipek-Baryłowska z Digital Care.

Wyzwania i możliwości: od słów do czynów

Od początku 2024 roku, dzięki unijnej dyrektywie CSRD, największe przedsiębiorstwa muszą raportować swoje wpływy na środowisko, co niebawem dotknie także mniejsze organizacje. „Jednak tylko 20% polskich firm stara się zmniejszyć swój ślad węglowy” – zauważa Weronika Czaplewska z Envirly. Tu pojawia się pytanie: jak możemy zmienić tę statystykę?

Digital Care we współpracy z platformą Envirly odpowiada na to wyzwanie, tworząc narzędzie do liczenia śladu węglowego sprzętu IT i szukania sposobów na jego redukcję. „Wiedza to pierwszy krok do zmiany, ale potrzebne są też konkretne działania” – dodaje Czaplewska. A jakie działania mogą to być? Choćby najem urządzeń, który wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego, czy zakup odnowionych urządzeń, co znacząco zmniejsza ich ślad węglowy.

Przyszłość jest teraz: zrównoważony rozwój w biznesie

To, co przed nami, to nie tylko kolejna zmiana urządzenia na nowszy model. To szansa na świadome decyzje, które mogą przynieść korzyści zarówno naszym firmom, jak i naszej planecie. Dzięki inicjatywom takim jak bezpłatny kalkulator śladu węglowego od Digital Care i Envirly, możemy zacząć działać już teraz. Bo zrównoważony rozwój to nie tylko trend – to nasza wspólna odpowiedzialność. Czy jesteście gotowi na tę zieloną rewolucję w zarządzaniu sprzętem IT?

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

OnePlus Nord CE4 Lite 5G: flagowiec w budżetowej cenie?

OnePlus zaskakuje rynek średniej półki cenowej, prezentując swój najnowszy model dla europ…