Home Chmura VoIP to nie tylko oszczędności

VoIP to nie tylko oszczędności

0
0
152

Chyba już najwyższy czas odkleić od VoIP łatkę tańszego substytutu tradycyjnych połączeń telefonicznych. Niskie ceny to nadal prawda, ale jest coś jeszcze – unikalne usługi, których Twojej firmie nie zaoferuje żaden z tradycyjnych operatorów stacjonarnych.

Wirtualna centralka telefoniczna

Co powiesz na centralkę telefoniczną pozwalającą na zdefiniowanie numerów wewnętrznych, przypisanie ich do wszystkich telefonów w Twojej firmie (również komórkowych), automatyczne przekierowania połączeń od wybranych klientów bezpośrednio do wskazanych pracowników i ustawianie rożnych komunikatów zależnie od pory dnia? To wszystko potrafi wirtualna centralka udostępniania przez operatora VoIP. By z niej korzystać nie musisz kupować żadnego sprzętu. Wszystko jest wirtualne, konfigurowane za pomocą przeglądarki WWW.

Swoją centralkę "składasz" z kilku podstawowych modułów: odczytywanie komunikatów, menu (dzwoniący może wybrać w nim jedną z opcji za pomocą klawiatury telefonu), przekierowania (rozmowa może być automatycznie przełączana na inny numer, również komórkowy), warunek (uzależnienie akcji od pory dnia lub numeru dzwoniącego), autoryzacja (konieczność podania PINu). Moduły łączysz ze sobą tak, by uzyskać oczekiwaną konfigurację centralki.

Za korzystanie z każdego z modułów trzeba zapłacić – zwykle kilka zlotych miesięcznie. Płatne są też przekierowane połączenia (o ile nie chodzi o przekierowanie na inny numer w sieci VoIP tego samego operatora): rozliczamy się za nie według standardowego cennika operatora (czyli, na przykład, przekierowanie połączenia z naszego numeru stacjonarnego na komórkę będzie kosztowało dokładnie tyle, co połączenie z sieci VoIP do sieci komórkowej).

Usługi wirtualnej centralki oferują m.in. FreecoNet (www.freeconet.pl), ipfon (www.ipfon.pl) i HaloIP (www.haloip.pl).

Call center bez dodatkowej infrastruktury

Rozwinięciem usługi wirtualnej centralki (PBX) jest call center. Działa na podobnej zasadzie, umożliwiając kontakt z poszczególnymi pracownikami firmy za pośrednictwem jednego numeru miejskiego.

Call center oferuje jednak znacznie więcej. Przede wszystkim obsługuje kolejkowanie. Klient, który zadzwoni w momencie, gdy wszystkie linie wewnętrzne będą zajęte, nie zostanie odesłany z kwitkiem. Zamiast sygnału zajętości usłyszy odpowiedni komunikat, a gdy tylko któreś z pozostałych połączeń się zakończy, będzie automatycznie połączony z pracownikiem firmy. Aktualny stan kolejki możesz sprawdzać na specjalnej stronie WWW. Pracownik, z którym łączy się klient dostanie informację o tym, jak długo jego rozmówca czekał na połączenie.

W ramach wirtualnego call center połączenia mogą odbierać wszyscy pracownicy Twojej firmy – również ci, którzy akurat nie znajdują się w biurze i nie mają dostępu do służbowego telefonu VoIP. Istnieje możliwość ustawienia przekierowania połączeń na telefony stacjonarne i komórkowe nie należące do sieci operatora VoIP (oczywiście, płacisz dodatkowo za każde takie połączenie). Wszystko odbywa się automatycznie – klient nie ma prawa się zorientować!

Do call center możesz podpiąć nie tylko zwykły, miejski numer telefoniczny. Niektórzy operatorzy oferują też numery z puli 0-801 (dla dzwoniącego: stała opłata 35 gr / min połączenia).

Koszt? Zaskakująco niski – do 50 zł netto miesięcznie. Tego rodzaju usługę oferują FreecoNet i ipfon.

Głos w jakości HD

Pionierska epoka VoIP już dawno minęła. Jakość połączeń jest dziś porównywalna z tradycyjną telefonią stacjonarną. A czasami nawet… lepsza! To wszystko za sprawą technologii oferowanej pod marką HD Voice. Przetestowaliśmy ją w “Komputerze w Firmie”: jakość połączeń w sieciach telefonicznych ma się do VoIP z HD Voice tak, jak jakość nagrań VHS odtwarzanych na zwykłym telewizorze do obrazu Blu-Ray wyświetlanego na nowoczesnym odbiorniku HD. Dźwięk jest czysty, bez szumów i zakłóceń.

HD Voice nie wymaga szczególnie szybkiego łącza internetowego (bez problemu zadziała nawet na najwolniejszej neostradzie 512). Potrzebuje za to pełnej kompatybilności z tzw. kodekiem G.722. Zgodne z nim muszą być zarówno oba telefony rozmówców, jak i platforma operatora VoIP. W chwili gdy powstaje ten tekst, jedynym polskim operatorem obsługującym G.722 jest FreecoNet.

Rozmowy w podwyższonej jakości możemy prowadzić niestety tylko w ramach sieci naszego dostawcy VoIP. Na szczęście, są darmowe.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …