Home Praca zdalna 2020 – rok pracy zdalnej

2020 – rok pracy zdalnej

0
0
103

W wielu krajach uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, a pracownicy opuścili biura. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Microsoft, dostawcę systemu operacyjnego Windows 10, przepytane osoby doceniają pracę w trybie zdalnym i wspierające ją narzędzia i technologie. Jednak okazję, wynikającą z faktu że jeszcze więcej rzeczy wykonujemy komputerowo, starają się wykorzystać także cyberprzestępcy, których ataki są coraz powszechniejsze.

Nie ma jak… home office

Rok 2020 upływał pod znakiem pracy z domu. Jak go oceniamy? Chwalą go sobie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Microsoft, 85% użytkowników docenia osiągniętą dzięki temu oszczędność czasu, a 68% – łatwiejsze łączenie pracy z życiem prywatnym. Ponad jedna trzecia respondentów pracowała poza tradycyjnymi godzinami pracy.

Prawdziwym wybawieniem okazały się technologie ułatwiające komunikowanie, niezależnie czy chodziło o prowadzenie zajęć szkolnych, omawianie działań firmy czy spotkania z klientami. Wśród rozwiązań, z których często korzystamy są narzędzia powiązane systemem operacyjnym Windows 10: Microsoft Teams czy OneDrive.

Poza wymienionym zaletami warto podkreślić, że praca z domu wymaga jednak większej dyscypliny. Również tu w sukurs przychodzi nam technologia. Szereg unikalnych funkcji zwiększających produktywność oferuje Windows 10.

Funkcje ułatwiające pracę zdalną

Jedną z nich jest Skupienie, które pozwala wyłączyć rozpraszające uwagę powiadomienia (aktywacja przez kliknięcie ikony centrum akcji w prawym dolnym rogu ekrany i wybór kafelka Skupienie). Przydatny, gdy pracujemy z wieloma aplikacjami, jest wirtualny pulpit (kombinacja Windows+ctrl+D wykorzystywana do założenia nowego pulpitu albo układ klawiszy Windows+ctrl+strzałka w bok do przechodzenia między pulpitami). Jeżeli kogoś czeka praca do późnych godzin nocnych, może skorzystać z trybu nocnego, który pozwoli na późniejszy lepszy sen. Polega on na takim zmodyfikowaniu kolorów, by ekran nie emitował niebieskiego światła.

Szybki dostęp do informacji

Kluczową sprawą w dzisiejszym świecie jest dostęp do informacji. Naszym oknem na świat staje się przeglądarka internetowa, z której korzystamy do surfowania. Obecnie drugą najczęściej używaną przeglądarką na świecie jest Microsoft Edge. Dzieło inżynierów Microsoft w ostatnich latach została nie tylko znacznie zoptymalizowana. Także nowy silnik (Chromium) i solidny facelifting przyczyniły się do tego, że Edge jest dynamicznym narzędziem, nawet na mniej wydajnych systemach. Oferuje także szereg ciekawych funkcji (np. zapis informacji w tzw. Collections czy automatyczne porównywanie cen
w sklepach internetowych).

Bezpłatna chmura dla każdego

Ważnym aspektem jest również przechowywanie i udostępnianie danych. Użytkownicy pakietu Microsoft 365 mogą korzystać z magazynu umieszczonego w chmurze, czyli z wirtualnego dysku Microsoft OneDrive. Usługa działa jak klasyczna lokalna pamięć (np. twardy dysk), z tą różnicą, że o ile do pamięci lokalnej można dostać się jedynie na danym urządzeniu, to do „magazynu na chmurze” dostęp, przez internet, możliwy jest z dowolnego miejsca. Podstawowa subskrypcja OneDrive Basic jest bezpłatna i oferuje 5 GB wolnej pamięci. W ramach usługi OneDrive można korzystać z online-owych wersji popularnych narzędzi Word, Excel lub PowerPoint. W płatnej wersji w ramach pakietu usług Microsoft 365 dostępne są aplikacje klasyczne Microsoft Word, Excel, PowerPoint oraz większa pamięć magazynu OneDrive.

Ochrona przed zagrożeniami

Szacuje się, że codziennie ma miejsce ponad 80 tys. ataków cybernetycznych. Ich liczba wciąż rośnie. Podstawą zachowania bezpieczeństwa jest ostrożność, w tym przede wszystkim omijanie szerokim łukiem podejrzanych stron internetowych, linków i załączników otrzymywanych przez pocztę  e-mail.
O bezpieczeństwo użytkowników dba również Windows 10. Oprócz zintegrowanego antywirusa użytkownicy mogą korzystać z firewalla, włączyć kontrolę aplikacji i przeglądarek (w efekcie otrzymają ostrzeżenie o próbie dostępu do niebezpiecznych stron i plików). System oferuje także opcję logowania
z użyciem danych biometrycznych przez Windows Hello, funkcję dynamicznej blokady, automatycznie blokującej komputer, gdy użytkownik od niego odejdzie ze swoim smartfonem (wyposażonym w system operacyjny Android). Wszystkie funkcje zabezpieczeń są dostępne w jednym miejscu w systemie (Start->Ustawienia ->Aktualizacje i zabezpieczenia ->Zabezpieczenia systemu Windows).

Nie samą pracą żyje człowiek

Urządzenia, z których korzystamy w trakcie pracy świetnie sprawdzają się także w czasie wolnym. Komputer staje się na przykład domowym centrum multimedialnym. Urządzenia z systemem Windows 10 oferują zaawansowane i intuicyjne odtwarzacze muzyki i video (m.in. Groove, Filmy i programy TV, Windows Media Player). Z kolei miłośnikom gier komputerowych Win10 umożliwia tzw. tryb gry, który zapewnia lepszą wydajność komputera, gdy uruchomiona gra posiada priorytet wyższy niż inne procesy. Natomiast aplikacja Game Bar (otwierana skrótem Windows+G) oferuje różne ustawienia i narzędzia umożliwiające na przykład zapis czy streaming wideo z gry.

Codzienne doświadczenia z pracy czy spędzania czasu wolnego pokazują, że nowoczesny system operacyjny wiele potrafi. Jego funkcje mogą wydatnie pomóc i przyspieszyć wiele codziennych obowiązków. Dzięki narzędziom, w które wyposażono na przykład Windows 10, praca, niezależnie czy wykonywana w biurze czy domu, staje się bardziej efektywna. System wspiera użytkowników również w sprawach osobistych, rodzinnych, w zakupach czy w wolnym czasie, pozwalając im relaksować się podczas ulubionego filmu czy gry.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…