Home Chmura 7 najczęstszych mitów i faktów na temat chmury

7 najczęstszych mitów i faktów na temat chmury

0
0
185

Jak mówi Damian Szewczyk, prezesa Kylos – firmy, która zajmuje się zarządzaniem chmurą, „mity często wynikają z faktu, że chmura publiczna to w Polsce ciągle coś nowego, a co za tym idzie, niezrozumiałego. Polska, jeszcze dojrzewa do popularności chmury, ale widać już sygnały wskazujące, że może się to wydarzyć w najbliższej przyszłości.” Poniżej wymieniam, moim zdaniem, siedem najczęściej spotykanych mitów związanych z przechowywaniem danych w chmurze.

1. Chmura obliczeniowa dopiero zaczyna być popularna

„Chmura to przyszłość”. To sformułowanie, tak prawdziwe jeszcze parę lat temu, nie ma już odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dużo bardziej prawdziwe (i musicie przyznać lepiej brzmiące) to „chmura to teraźniejszość”. Potrzebujecie dowodów? Bardzo proszę. W lutym 2017 Wielka Brytania ogłosiła „Goverment Cloud first policy”. Oznacza to, iż wszystkie organizacje z sektora publicznego przy zakupie nowych lub istniejących usług muszą sprawdzić i ocenić potencjał użycia chmury publicznej (https://www.gov.uk/guidance/government-cloud-first-policy). Inny? Korzystasz z Netflixa? Doceniasz możliwość odtwarzania w momencie w którym skończyłeś bez względu na używane urządzenie albo ofertę filmów i seriali na obejrzenie, której nie wystarczyłoby życia? To w dużej mierze dzięki Amazon Web Services.

2. Chmura obliczeniowa jest dla każdego

To nie do końca prawda. Owszem każdy, może skorzystać z możliwości chmury, ale nie każdy powinien. Wszystko zależy od potrzeb, a więc trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli posiadasz małego bloga, albo małą firmę, z niewielką liczbą dziennych odwiedzin, przeniesienie usług do chmury będzie jak strzelanie do muchy z armaty. W takim przypadku wystarczy usługa hostingowa, która będzie odpowiednia zarówno pod względem finansowym, jak i wydajnościowym. Jeśli jednak posiadasz VPS, albo serwer dedykowany może okazać się, że chmura obliczeniowa, to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie. Wiele ustawień można skonfigurować z poziomu przeglądarki i nie potrzeba do tego zaawansowanej wiedzy technicznej.

3. Chmura publiczna jest droga

Wszystko zależy od potrzeb i konfiguracji. Ogromną zaletą usług w chmurze jest tzw. „pay as you go”, czyli płatność tylko za faktyczne zużycie. Decydując się na serwer dedykowany lub VPS najczęściej płaci się abonament miesięczny bez względu na ich faktyczne zużycie. W przypadku biznesów, które mają peaki zamówień, albo charakteryzują się sezonowością to zwykła rozrzutność. Istnieje wiele możliwości optymalizacji wydatków w chmurze. Dobór odpowiedniego modelu rozliczania, auto-scalling lub dobór odpowiedniego miejsca dla przechowywania danych to tylko niektóre z nich. Cloud computing jest coraz tańszy i warto sprawdzić, czy wykorzystanie go nie będzie dla nas bardziej optymalne.

4. Chmura publiczna rozwiąże wszystkie problemy z wydajnością strony

To prawda, że praktycznie nieograniczone zasoby chmury publicznej i ich odpowiednia konfiguracja, pozwolą na wysoką dostępność serwisu lub aplikacji. Zanim jednak zdecydujesz się na migrację do chmury sprawdź, czy problem z dostępnością nie jest spowodowany błędami w kodzie lub nieodpowiednią konfiguracją usługi. Dostawcy chmury nie odpowiadają za kod aplikacji i nawet najlepsza konfiguracja serwerów, może okazać się nie wystarczająca, a przede wszystkim nieopłacalna. Powolne wczytywanie strony nie musi być spowodowane wydajnością serwera i warto zweryfikować, czy nie leży ono po stronie aplikacji. Pamiętajmy, że w przypadku gdy płacimy za faktyczne zużycie, to bardzo ważne, żeby kod był zoptymalizowany i nie generował np. niepotrzebnego transferu danych.

5. Chmura obliczeniowa nie wymaga zarządzania

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że chmurę obliczeniowa raz skonfigurowana nie musi być już monitorowana. To nie prawda. Ufaj , ale sprawdzaj. Ciągle pojawiają się nowe usługi, które mogą zoptymalizować prace Twojej aplikacji. Pamiętajmy. Serwery i ich dostępność są tak dobre jak ich konfiguracja. Wiele zależy do umiejętności architekta, który stworzył infrastrukturę oraz administratora (lub DevOpsa), który dokona odpowiedniej konfiguracji.

6. Każdy może skonfigurować chmurę.

Pomimo, że to szokujące to prawda. Nie zrobi tego jednak lepiej od doświadczonego administratora. W Internecie istnieją setki poradników, które krok po kroku pokazują jak skonfigurować instancje lub stworzyć bucket. Jeśli masz czas i chęci możesz spróbować.  Diabeł jednak jak zwykle tkwi w szczegółach. Aby wykorzystać pełnię możliwości chmury, trzeba znać wszystkie usługi danego dostawcy, a każda z nich wymaga różnego poziomu wiedzy technicznej. Prawdą więc, jest że każdy może skonfigurować chmurę, niestety potrzeba dużej wiedzy , aby zrobić to odpowiednio. Firm z sektora  M ŚP , często nie stać na osobę z odpowiednim doświadczeniem. W takim wypadku dobry rozwiązaniem jest outsourcing IT.

7. Chmura jest mniej bezpieczna od rozwiązań  „ on permises

To nie prawda. Gdy korzystasz z chmury odpowiedzialność za compute, storage, database i network najczęściej spoczywa na barkach dostawcy. Jeśli jesteś posiadaczem małego przedsiębiorstwa masz możliwość korzystania z rozwiązań serwerowych, które wykorzystują również największe korporacje. Gdybyś chciał zapewnić takie bezpieczeństwo w swojej serwerowni musiałbyś zapłacić gigantyczne kwoty. Pamiętajmy jednak, że najczęstszym przyczyną wycieku informacji są pracownicy, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, łatanie luk powinniśmy zacząć od siebie.

To tylko niektóre z często spotykanych mitów. Jak się okazuje, nie wszystkie nie mają oparcia w rzeczywistości. Pomimo wielu wątpliwości, wniosek z obserwacji rynku międzynarodowego, może być tylko jeden. Pytaniem nie jest „czy chmura zastąpi tradycyjne rozwiązania serwerowe?” ale bardziej „ kiedy to się stanie?”.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…