Home Biznes Open banking ułatwi obsługę KSeF?

Open banking ułatwi obsługę KSeF?

0
0
69
Trzecia odsłona dyrektywy PSD ma ułatwić m.in. wymianę informacji między bankami, organami podatkowymi i podmiotami przetwarzającymi płatności. Pozytywny stosunek do rozwoju otwartej bankowości deklaruje aż 71 proc. dyrektorów finansowych, uczestniczących w badaniu zrealizowanym przez szwedzki fintech Tink. Niestety, branża open banking zdominowana jest obecnie przez tradycyjne banki, które najczęściej oferują wyłącznie podstawowe płatności i podgląd rachunku. Znacznie większe możliwości są w stanie zapewnić niezależni dostawcy usług finansowych. Europejskie fintechy oczekują więc, że PSD3 pozwoli usprawnić operacje realizowane przez klientów korporacyjnych oraz przedstawicieli sektora MŚP. Mowa tu głównie o płatnościach faktur w krajach UE.
– Duże pole do rozwoju w sektorze otwartej bankowości mają rozwiązania umożliwiające realizację płatności za pośrednictwem programów księgowych. Dzięki dostępowi do informacji o rachunkach, systemy tego typu pozwalają na połączenie transakcji z fakturami kosztowymi i przychodowymi, a w opisie przelewu umieścić dokładnie te dane, które użytkownik wprowadził w programie np. numer faktury czy szczegóły płatności – tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce.

Open banking i KSeF

Otwarta bankowość może także ułatwić opłacanie zobowiązań podatkowych. Dzięki interfejsom API, programy księgowe będą w stanie usprawnić obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych, które zgodnie z planami Komisji Europejskiej mają być sukcesywnie wprowadzane we wszystkich krajach wspólnoty.

– O otwartej bankowości warto pamiętać również w kontekście KSeF, który ma się stać w Polsce obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Korzystając z API, płatność za fakturę zlecić można bezpośrednio z aplikacji księgowej, dodając w zleceniu numer faktury KSeF i wiążąc płatność z fakturą po stronie odbiorcy.  Wystarczy, że użytkownik wybierze w programie zobowiązanie do zapłaty i kliknie w przycisk “zapłać”, a natychmiast zostanie przekierowany na stronę banku, na której zatwierdzi przelew. Taka płatność zajmuje kilkanaście sekund i jest wolna od ryzyka błędu związanego z ręcznym wpisywaniem danych – mówi Krzysztof Pulkiewicz. ​

Co dalej z PSD3?

Wstępny projekt dyrektywy możemy poznać jeszcze w tym roku, ale na jej wejście w życie trzeba będzie poczekać co najmniej trzy lata. Najbardziej prawdopodobny termin wprowadzenia nowych regulacji dotyczących otwartej bankowości to rok 2026.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …