Home Maszyneria AMD czy AMT ?

AMD czy AMT ?

0
0
178

Tajemnicze AMT to technologia, która zadebiutowała w intelowskiej platformie vPro. W nowej wersji Intel® Active Management Technology pojawiła się funkcja Circuit Breaker. Jej zadaniem jest stałe monitorowanie ilości danych przesyłanych przez porty komputera. Wiele wirusów po zainfekowaniu komputera podejmuje próbę rozprzestrzenienia się do możliwie największej ilości maszyn. W tym celu wykorzystywana jest często poczta elektroniczna. Wirus zaczyna wysyłać wiadomości do wszystkich adresatów ze skrzynki. System zapewniający bezpieczeństwo wykrywa zainfekowany komputer i izoluje go od sieci, nie blokując jednak możliwości zdalnej interwencji informatyka. Jednocześnie powiadamia tego ostatniego o zaistniałym niebezpieczeństwie.

Drugą funkcją, której zadaniem jest aktywne monitorowanie stanu komputera jest Agent Presence Monitor. Czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem krytycznych z punktu widzenia systemu aplikacji takich jak program antywirusowy lub firewall. Kiedy użytkownik celowo lub przez przypadek dezaktywuje taki program, agent natychmiast wysyła powiadomienie do administratora komputera. Ten może zdalnie włączyć aplikację.

Wirtualizacja 2.0

Kolejną technologią, która ma pomóc w zarządzaniu komputerem i poprawić jego bezpieczeństwo jest nowa odsłona Intel® Virtualization Technology (pisaliśmy o niej w naszym serwisie). W największym skrócie chodzi o możliwość uruchomienia na jednej maszynie dwóch systemów operacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu administrator komputera może prowadzić prace konserwacyjne w żaden sposób nie przeszkadzając pracownikowi korzystającemu w tym samym czasie z komputera.

Dla bezpieczeństwa samej maszyny i sieci ważniejsze jest jednak inne zastosowanie wirtualizacji. Dzięki technologii, która trafiła na pokład platformy Intel® vPro™, na komputerze można stworzyć wirtualne, oddzielne środowisko serwisowe, niedostępne dla użytkownika. Może ono przechowywać np. wszystkie pliki potrzebne do prawidłowej pracy komputera (pliki systemu operacyjnego wraz z niezbędnymi poprawkami), ale może również być przyczółkiem, z którego na bieżąco sprawdzany jest stan maszyny. Wykrywane są  wszystkie próby uruchomienia na komputerze programów niezgodnych z interesem firmy (gier, programów do wymiany plików, komunikatorów internetowych, etc…). W środowisku tym mogą być również zainstalowane krytyczne aplikacje, takie jak program antywirusowy lub firewall. Wreszcie przez to miejsce może być przepuszczany cały ruch z siecią – oznacza to pełną kontrolę nad przesyłanymi informacjami.

Intel przeprowadził badania, z których wynika, że 89% budżetów działów IT jest rok rocznie przeznaczanych na utrzymanie bieżących zasobów sprzętowych. To powoduje, że niewiele środków zostaje na inwestycje. Podobno wyselekcjonowane firmy, które testowały już komputery z nową platformą Intel® vPro™ (m.in. BMW Group i ING) zmniejszyły koszty utrzymania infrastruktury IT o 40%. Dla potencjalnych klientów duże znaczenie może mieć również standaryzacja – nowe logo Intela na obudowie komputera ma zapewniać odpowiedni poziom jakości i funkcjonalności, a firma zapewnia długi czas dostępności komponentów do serwisu oraz sterowników i niezbędnego oprogramowania.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…