Home Po godzinach Blog drogą do kariery

Blog drogą do kariery

0
0
160

Blog dla menadżerów i MSP

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiej firmy rekrutacyjnej Polachi,  wśród menadżerów i kadry kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw ponad dwie trzecie  stwierdziło, że dzięki prowadzeniu bloga poszerzył się krąg ich znajomości zawodowych. Prawie połowa badanych bloggerów właśnie dzięki internetowemu pamiętnikowi została uznana za liderów opinii, a jedna trzecia otrzymała ciekawą propozycję pracy. Aż 80 proc. uważa, że blog pomaga w codziennym prowadzeniu działalności i zwiększa zaufanie do firmy oraz poprawia jej wizerunek.

Blog to więcej niż CV

Zdaniem ekspertów Polachi, w blogach często można znaleźć to, czego próżno szukać w CV czy nawet w liście motywacyjnym. Blog to rodzaj pamiętnika, w którym autor dzieli się swoją pasją, zainteresowaniami, wiedzą, gdzie też odsłania cześć swojej osobowości. Dlatego łowcy głów coraz częściej przeglądają blogi, szukając pracowników dla swoich klientów. Jak podkreślają, osób o podobnych umiejętnościach jest wiele, dlatego często o wyborze idealnego kandydata decydują kwestie pozamerytoryczne. W blogach można znaleźć właśnie to coś, co ostatecznie przesądza, że trafili na właściwą osobę.

Blog firmowy

Także w przypadku firm coraz częściej możemy natknąć się na blogi – prowadzone przez organizację, ale także przez poszczególnych pracowników – jako element kreowania wizerunku i narzędzie komunikacji z konsumentami. Dobrze prowadzony blog firmowy może z powodzeniem zastąpić stronę z aktualnościami w serwisie firmowym .Blog ma jednak także pewne wady, a właściwie odkrywa wady nas samych. Dlatego – jeżeli chcemy wykorzystać jego siłę wznoszącą – powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

5 zasad dobrego bloga

Po pierwsze – systematyczność. Blog, w którym wpisy są sporadyczne, może budzić obawy, że autor jest niesystematyczny lub że to tzw. „słomiany zapał”. Warto zatem czasami pisać nieco rzadziej, ale regularnie.

Po drugie – profesjonalizm. Warto pisać bloga poświęconego swoim działaniom zawodowym, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Najodpowiedniejszym miejscem dla tego typu blogów będą serwisy branżowe, które coraz częściej umożliwiają zakładanie pamiętników czytelnikom. W takich miejscach nie od rzeczy będzie napisać kilka słów o sobie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień, którymi się zajmujemy i w których się specjalizujemy.

Po trzecie – gramatyka i ortografia, albo pisząc bardziej ogólnie – umiejętność pisania. Na to zwracają uwagę head hunterzy, bo umiejętność formułowania myśli w formie pisemnej w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla innych nie jest powszechna.

Po czwarte – tylko bez polityki. Zdradzając swoje poglądy polityczne lub dając upust frustracjom od razu skazujemy się na ograniczenie kręgu czytelników naszego bloga, wykluczając z niego tych o przeciwnych poglądach oraz tych, którzy polityką nie interesują się wcale. Czyli – jak wskazuje frekwencja wyborcza – w Polsce jakieś 60 proc. obywateli. Wyjątkiem od tej reguły są oczywiście blogi poświęcone tylko polityce.

Po piąte – wiarygodność. Wiarygodność bloga jest związana z obiektywizmem i sposobem wyrażania treści, które nie powinny przypominać tekstów marketingowych. Należy na to szczególnie uważać w przypadku blogów firmowych.

Mając w pamięci te pięć zasad, można zasiadać do tworzenia kolejnych notatek z przekonaniem o zasadniczej różnicy pomiędzy blogiem a pisaniem do szuflady. Head hunterzy i klienci do szuflad nam nie zajrzą. Niewykluczone natomiast, że za jakiś czas będziemy musieli te nasze blogi zarejestrować

Ale na razie – w światowym dniu bloga i blogera – życzymy wszystkim udanych blogów. Do klawiatur!


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Tak pracownicy marnują czas. Kopiuj – wklej nawet ponad 50 tys. razy rocznie

Wielu pracowników spędza godziny, przeszukując obszerne bazy danych lub bez końca kopiując…