Home Biznes Capgemini: w kryzysie wzrasta znaczenie BPM

Capgemini: w kryzysie wzrasta znaczenie BPM

0
0
232

Najważniejsze elementy raportu

  • Inicjatywy BPM potrzebują wsparcia z poziomu Zarządu – tak uważa 82% badanych posiadających doświadczenie z prowadzenia takich inicjatyw.
  • Istnieje korelacja pomiędzy dojrzałością procesów z zaangażowaniem w inicjatywy BPM osób z poziomu Zarządów lub wyższej kadry managerskiej. Zgadza się z takim twierdzeniem 68% badanych, którzy uważają, że BPM jest istotne dla zarządzania przedsiębiorstwem.
  • 45% badanych przewiduje, że w ich organizacjach wzrośnie zainteresowanie BPM w okresie najbliższych 12 miesięcy. Dane te potwierdzają, że BPM jest ważne dla zarządzania przedsiębiorstwami, ale tylko 16% ogółu badanych uważa, że obecnie procesy w ich firmie są zoptymalizowane, ale nawet i oni uważają, że BPM pozwala na dodatkowe usprawnienia.
  • Istnieją przekonujące dowody, że BPM może zapewnić konkretne korzyści biznesowe. 96% tych, którzy próbowali zmierzyć ROI (Return Of Investment) z inwestycji w BPM odnotowało dodatni zwrot (dane od 55% respondentów, którzy przeprowadzili pomiar zwrotu co najmniej dwóch inwestycji w BPM). Dane takie mogą wyjaśniać stwierdzenie, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, inwestycji w BPM stają się coraz bardziej atrakcyjne. 68% respondentów przyznało, że trudniejsza sytuacja ekonomiczna prowadzi w ich organizacjach do wprowadzania wzmożonego zainteresowania BPM.
  • Korzyści z BPM dla firmy zależą od celów organizacji, jak również od poziom dojrzałości. Ponad trzy czwarte respondentów, którzy wprowadzili inicjatywy BPM w celu poprawy relacji z klientami odnotowało pozytywny wpływ na przedsiębiorstwo. Podobny odsetek osób, których celem było usprawnienie reklamacji i zarządzania ryzykiem zaobserwowało korzystny wpływ. Szczególne korzyści z wdrożenia BPM, widać w obszarach podniesienia satysfakcji pracowników i zwiększenia ich wydajności.

Badanie dodatkowo zawiera informacje o koniecznych do przezwyciężenia ograniczeniach we wdrażaniu BPM. Są nimi:

  • Kultura organizacyjna oparta o silną odrębność departamentów/działów raportujących do różnych członków Zarządu
  • Rozproszone budżety
  • Postrzeganie BPM jako sprawy tylko IT
  • Opór przed BPM pracowników IT, który promują aktualne wykorzystywane systemy
  • Brak gotowości lub chęci do rozwiązywania problemów zarządzania zmianami związanymi z wdrożeniem rozwiązań BPM.

Aby pokonać powyższe ograniczenia konieczne jest silne przywództwo (zaangażowanie wyższej kadry zarządzającej) oraz jasna wizja rozwiązania. Dodatkowo firmy muszą być gotowe na duże zmiany i umieć je wdrażać we własnej organizacji. Większość firm, które wdrażały BPM ocenia, że wymaga to wysiłku, ale pozytywne doświadczenia osób uczestniczących w tym badaniu sugerują, że jest to inicjatywa, którą warto podjąć.

Badanie

W badaniu uczestniczyło ponad 1000 osób zarządzających przedsiębiorstwami z 11 krajów reprezentujących większość branż od edukacji i nauki poprzez produkcję aż po usługi finansowe i telekomunikację.

Pełna wersja raportu:

http://www.capgemini.com/insights-and-resources/by-publication/global-business-process-management-report/


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …