Home Maszyneria Intel świętuje 60-lecie tranzystora

Intel świętuje 60-lecie tranzystora

0
0
134

Intel, największy na świecie producent chipów komputerowych, niedawno wprowadził do sprzedaży rodzinę 45-nanometrowych procesorów czterordzeniowych następnej generacji. Nowe procesory, nazwane przez współzałożyciela Intela – Gordona Moore’a – największym przełomem w technologii tranzystorowej od 40 lat, jako pierwsze używają hafnowej warstwy izolacyjnej i metalowej bramki o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-k) w setkach milionów zawartych w nich tranzystorów. Procesory zadebiutowały na rynku 12 listopada i w ciągu kilku następnych miesięcy sprawią, że serwery, komputery PC oraz laptopy staną się mniejsze, szybsze, cieńsze i bardziej energooszczędne. Nie zawierają też szkodliwego dla środowiska ołowiu, a do 2008 roku zostaną z nich wyeliminowane materiały halogenowe.

Moore i jego prawo rozwoju półprzewodników  

19 kwietnia 1965 czasopismo Electronics Magazine opublikowało artykuł Moore’a, w którym sformułował on legendarną prognozę dotyczącą branży półprzewodnikowej. Tak zwane prawo Moore’a stwierdzało, że liczba tranzystorów w układzie będzie podwajać się, co 2 lata, co doprowadzi do szerokiego rozpowszechnienia się technologii na całym świecie.

Dzisiaj prawo Moore’a stało się synonimem szybkiego rozwoju technologicznego. Prawo Moore’a przewiduje, że technologia komputerowa będzie nie tylko coraz bardziej wartościowa, ale jednocześnie coraz tańsza. Cena tranzystora w najnowszym chipie Intela wynosi około jednej milionowej średniej ceny tranzystora w 1968 roku. Gdyby ceny samochodów spadały w tym samym tempie, nowy samochód kosztowałby dziś mniej więcej centa.

Z tranzystorami, które włączają się i wyłączają ponad bilion razy na sekundę, procesor IntelŽ Core™ Duo może wykonać prawie miliard obliczeń w czasie, który zajmuje mrugnięcie okiem (średni czas mrugnięcia okiem to w przybliżeniu 300 do 400 milisekund) albo cztery miliony obliczeń w czasie, przez który lecący pocisk przebywa 1 centymetr.

Coraz oszczędniej

Średnia moc pobierana przez procesor Intel Core Duo to niecałe 1,1 W, czyli znacznie mniej niż w przypadku wielu domowych urządzeń, takich jak na przykład  100-watowa żarówka.  Mniejsze i szybsze chipy, które zawdzięczamy technologicznym postępom Intela, przynoszą klientom korzyści w postaci większej wydajności, dłuższej pracy na bateriach oraz cichszych i wydajniejszych komputerów stacjonarnych i laptopów.

Intel




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…