Home Maszyneria Urządzenia z technologią WiMAX pobudzają popyt komunikacyjny

Urządzenia z technologią WiMAX pobudzają popyt komunikacyjny

0
0
87

Dziś prezentujemy spojrzenie praktyka. Autor – Gordon Graylish  z Intela  specjalizuje się bowiem w rozwoju technologicznym, przełomowych konsekwencjach wdrażania technologii, a także skutkach tych działań na strategie korporacyjne i społeczeństwo.

Notebook – nowatorski i przełomowy

Notebooki, a także szybko zdobywające popularność netbooki to wyniki wielu nowatorskich pomysłów. Poczynając od komputerów Compaq Portable, poprzez pierwsze laptopy, powszechnie dostępne Wi-Fi i dynamiczną popularyzację kart do łączności w sieciach 3G, komputery przenośne ewoluują w „tempie internetowym”. Dzięki temu mamy dziś do dyspozycji wysoce spersonalizowane narzędzia do pracy i komunikacji.

Komputer przenośny wygrał

Podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych, wielu z nas wciąż pamięta te czasy, gdy nie korzystaliśmy z komputerów przenośnych. Dziś praktycznie każdy, kto czyta ten artykuł, ma laptopa, a jeśli nie, to chce go mieć. Osoby, które na co dzień używają notebooków, zwracają uwagę na nowe modele – cieńsze, lżejsze i szybsze, a jednocześnie dłużej działające na bateriach. A co powiecie na ekscytujące netbooki? Nie są wprawdzie tak wydajne, ale za to nieduże i znakomicie nadają się do zwykłych czynności, jakie wykonujemy w Internecie – przeglądania stron, sprawdzania poczty czy rozmowy przez komunikatory. Niezależnie od tego, czy mowa o laptopie czy netbooku, wszyscy zgadzają się, że urządzenia te przetwarzają dużo więcej danych niż smartfony bądź tradycyjne urządzenia mobilne. I w tym właśnie sęk.

Komunikacja wymaga nieograniczonego Internetu

Większość z nas nie ma wątpliwości, że komunikacja i mobilność to bardzo ważne sprawy. Gdy jestem w drodze, chcę mieć równie szybki dostęp do sieci, jak ten, którym dysponuję w domu. Nie spotkałem jeszcze osoby, która chciałby mieć dostęp do Internetu ograniczony pod względem szybkości lub ilości przesyłanych danych bądź korzystać wyłącznie z aplikacji narzuconych przez usługodawcę. To proste. Użytkownicy chcą tworzyć swój osobisty Internet, a nie korzystać z czegoś, co zdaniem innych ludzi będzie atrakcyjnym pakietem handlowym. Z perspektywy biznesowej, realizacja idei nieograniczonego dostępu do Internetu napotyka pewne trudności. Punkty dostępowe sprawdzają się, gdy przemieszczamy się pomiędzy poszczególnymi sieciami. Dlaczego jednak nie uzupełnić ich o wydajną, bezprzewodową sieć rozległą, która byłaby niedrogą alternatywą dla użytkowników notebooków i netbooków?

Podaż i popyt

Dużym celem, do którego dąży Intel, jest wszechobecny Internet. Technologie 3G i HSPA mają dziś swoje zastosowania, jednak nie są w stanie skutecznie (lub rentownie) zrealizować idei wszechobecnego dostępu. Nie zamykamy się na inne opcje, ale obecnie i w bliskiej przyszłości WiMAX jest jedynym rozwiązaniem, które może zapewnić przepustowość na poziomie wielu megabitów oraz niski koszt samych urządzeń i transmisji.

Mobilny Internet liczony w megabitach

Podobnie jak przy wprowadzaniu innych nowych technologii, pierwsi konsumenci odkrywający uroki mobilnego Internetu o przepustowości liczonej w megabitach, działającego w technologii WiMAX, przyczynią się do wybuchu popytu i szybkiej popularyzacji. Wszystkie elementy niezbędne do uruchomienia tej nowej platformy komunikacyjnej układają się w całość: najniższe ceny komponentów, niezrównana prędkość transmisji, dużo mniejsze opóźnienia (niezwykle istotne w przypadku gier online) i nieograniczony dostęp do najważniejszego wynalazku epoki informacji – Internetu.

WiMAX i WiFi potaniało

Intel już dziś oferuje pierwszą generację modułów łączących technologie Wi-Fi i WiMAX, w cenie nieco tylko wyższej niż same moduły Wi-Fi, a znacznie niższej od ceny modułów HSPA, które na rynku są już przecież dostępne od trzech czy czterech lat. Moduły drugiej generacji, aktualnie będące jeszcze na etapie rozwojowym, przyniosą obsługę dodatkowych częstotliwości, zoptymalizowaną wydajność i więcej funkcji.

WiMAX grotowy

Po trwających kilka lat pracach rozwojowych, technologia WiMAX nabrała w 2008 r. realnych kształtów w skali światowej. Firmy i rządy zarówno we wschodzących gospodarkach, jak i dojrzałych krajach wdrażają sieci 4G w technologii WiMAX, aby zmniejszyć cyfrową przepaść i zaoferować obywatelom superszybki, mobilny, szerokopasmowy dostęp. W sytuacji, gdy kraje dążą do szybszej popularyzacji łącz szerokopasmowych, traktując to jako jeden ze sposobów na wyjście z kryzysu gospodarczego, technologia WiMAX jest gotowa.

Światowi dostawcy komputerów, jak Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Lenovo, Panasonic, Samsung i Toshiba już dziś oferują modele z wbudowanymi modułami Intel WiMAX/wifi, chcąc zająć ten jeszcze niezagospodarowany segment. Spodziewamy się, że na początku 2010 r. dostępnych będzie 100 modeli. Kilku producentów zamierza jeszcze w 2009 r. wprowadzić netbooki z układami Intel Atom i wbudowaną obsługą sieci WiMAX. Pierwszym modelem, dostępnym już dziś, jest Acer AspireOne.

Jednakże model otwartego dostępu do Internetu wymaga przepustowości liczonej w megabitach, która w przypadku dostawców komórkowych wydaje się nierentowna lub niemożliwa do zapewnienia. Trudność lub szansa, w zależności od perspektywy, polega na tym, że ludzie pragną nieograniczonego dostępu do Internetu już dziś, nie za kilka lat, a do tego oczekują cen, jakie zaoferować może technologia WiMAX.

Użytkownicy oczekują swobodnego, mobilnego dostępu do takiego Internetu, z jakiego korzystają, na co dzień. Notebooki i netbooki z wbudowanymi modułami do łączności bezprzewodowej to jeszcze względnie, niezagospodarowany rynek i szansa dla usługodawców, zaś WiMAX to najlepsze rozwiązanie, najbardziej konkurencyjne kosztowo i najwydajniejsze spośród opcji zapewniających mobilny, szybki dostęp do Internetu.

O autorze

Gordon Graylish jest wiceprezesem firmy Intel w regionie EMEA i zastępcą dyrektora generalnego w tym regionie. W 1998 r. Graylish został dyrektorem ds. marketingu architektury Intela (IA) w regionie EMEA. W 2004 r. przejął zarządzanie zasobami marketingowymi i technicznymi Intela w regionie EMEA, a następnie objął swoje obecne stanowisko.  

4 nowe procesory Intela


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

10 najtańszych samochodów na abonament

Masz 10 tys. zł na wkład własny i zastanawiasz się jakie auto możesz wynająć, aby miesięcz…