Home Bezpieczeństwo Jak odzyskać dane?

Jak odzyskać dane?

0
0
119

Przełożyło się to na rozwój zaawansowanych technik odzyskiwania danych dla przedsiębiorstw. W minionym roku trendy dyktowały także: ochrona prywatności i bezpieczeństwa informacji oraz rozwój technologii zarządzania archiwami danych.

Pamięci masowe zdefiniowane programowo (ang. Software Defined Storage)

Możliwość odzyskiwania danych z rozwiązań SDS to już nie nowinka technologiczna, ale konieczność. W założeniu bezawaryjne, coraz popularniejsze wśród użytkowników biznesowych systemy SDS, okazały się jednak zawodne i niejednokrotnie w 2015 roku wymagały interwencji specjalistów odzyskiwania danych. Jak zauważają eksperci, takie przypadki utraty danych wymagały opracowania dedykowanych rozwiązań, ponieważ większość producentów wykorzystuje własne metody przechowywania danych w obrębie SDS.

– Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwa korzystają z systemów EMC Isilon, Infortrend EonStor, HP StorageWorks czy z innych systemów korporacyjnych, odzyskiwanie tego typu danych jest możliwe, choć bardzo złożone. W 2015 roku zaobserwowaliśmy dwukrotny wzrost liczby awarii systemów SDS, skutkujących utratą danych. Warunkiem udanego procesu odzyskiwania danych z takich rozwiązań jest przede wszystkim dokładne zidentyfikowanie awarii, analiza i rozszyfrowanie dedykowanych wzorów przechowywania danych. Potem powinna nastąpić odbudowa systemu plików i opracowanie narzędzi służących przywróceniu kluczowych informacji – mówi Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.

Hiperkonwergentne systemy: połączenie sprzętu sieciowego, pamięci masowej i wirtualizacji

Hiperkonwergencja to jedna z najważniejszych innowacji, związanych z przechowywaniem danych. Tego typu architektura IT łączy w sobie sprzęt, sieć i zasoby pamięci masowej za pośrednictwem oprogramowania, umożliwiającego uruchomienie na każdym urządzeniu, niezależnie od jego producenta.

Rozwiązania tego typu pojawiły się na rynku pod koniec 2014 roku, a w 2015 roku ich popularność rosła. Specjaliści przewidują, że w 2016 roku – pociągnie to za sobą konieczność opracowania technologii służących odzyskiwaniu danych z systemów hiperkonwergentnych. Takie procesy może skomplikować wstępna konfiguracja systemu, zwłaszcza nośników HDD, SSD oraz pamięci Flash lub w ogóle brak informacji o konfiguracji systemu.

Stacjonarne i zdalne odzyskiwanie danych: ochrona informacji we wrażliwych i kluczowych środowiskach

Sektor odzyskiwania danych to branża, na którą silnie wpływają globalne regulacje, dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych. Zmieniające się otoczenie prawne i tendencja do regulowania dostępu do określonych informacji, przekładają się na rosnące zapotrzebowanie na zdalne lub odbywające się wewnątrz organizacji procesy odzyskiwania danych. Przywracanie informacji bez transportowania ich poza firmę to także konieczność w przypadku złożonych i rozbudowanych systemów.

Zarządzanie archiwami danych: wgląd i korzystanie z archiwalnych informacji

Wiele przedsiębiorstw stoi w obliczu obowiązku przechowywania i utrzymania dostępu do archiwalnych danych. Bywa to kosztowne i kłopotliwe. Niewłaściwe prowadzenie archiwów cyfrowych może z kolei skutkować problemami prawnymi. W 2015 roku globalne badanie Kroll Ontrack, przeprowadzone wśród ponad 700 administratorów IT ujawniło, że prawie jedna trzecia organizacji nie ma wglądu w informacje przechowywane za pośrednictwem archiwów taśmowych. Wśród dobrych praktyk, związanych z zarządzaniem archiwami taśmowymi, kluczowe jest zidentyfikowanie ich jakości i uzyskanie wiedzy na temat zgromadzonych na nich informacji. Specjaliści dostrzegają więc zapotrzebowanie na technologie nie tylko katalogujące informacje i ich umiejscowienie, ale także konsolidujące katalogi z wielu systemów w jeden, umożliwiający przeszukiwanie zasób.

Kasowanie danych i weryfikacja: nacisk na bezpieczeństwo i walkę z nieumyślną ekspozycją informacji

W 2015 roku po raz kolejny okazało się, że prywatność i bezpieczeństwo danych to priorytety każdej organizacji. Rosnąca liczba informacji na temat cyberprzestępczości i naruszeń danych była dla przedsiębiorstw motorem do wzmacniania procedur bezpieczeństwa.

– Rośnie liczba zapytań ze strony działów IT i producentów napędów, dotyczących weryfikacji skuteczności fabrycznych funkcji usuwania danych. W rezultacie, Kroll Ontrack doświadcza gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na usługi weryfikacji kasowania danych. Nasi inżynierowie coraz częściej przeprowadzają szczegółową analizę napędów i przygotowują sprawozdania weryfikujące, czy zastosowane metody usuwania informacji są bezpieczne – wyjaśnia Adam Kostecki.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…