Home Maszyneria ODA czyli archiwizacja doskonała?

ODA czyli archiwizacja doskonała?

0
0
157

Najnowszy nośnik, podwaja dotychczasową pojemność kaset do 3,3 TB. Maksymalny okres jego przechowywania oceniany jest na 100 lat! W systemie Optical Disc Archive drugiej generacji znalazł się również 8-kanałowy napęd optyczny, który w porównaniu z poprzednią generacją zapewnia dwukrotnie większą prędkość odczytu i zapisu. Zapewnia on obsługę materiału wideo 4K w czasie rzeczywistym i spełnia coraz większe zapotrzebowanie na przechowywanie danych.

"sony

Otwarta platforma

Wprowadzony w 2013 roku system Optical Disc Archive wyróżnia niezawodność przy długotrwałym przechowywaniu, stabilne działanie i niewielki pobór mocy. Według stanu na kwiecień 2016 r. wsparcie dla systemów Optical Disc Archive zadeklarowały 42 firmy, które opracowały również odpowiednie łącza.

Systemy Optical Disc Archive są przeznaczone do użytku w rozwiązaniach typu near-line, do „głębokiej” archiwizacji oraz w systemach do odzyskiwania danych po poważnych awariach. Oferta obejmuje różne konfiguracje sprzętowe, od samodzielnych napędów po duże, zautomatyzowane, skalowalne systemy do archiwizacji. Tym rozwiązaniem zainteresowane są zarówno stacje telewizyjne, firmy zajmujące się edycją materiałów wideo jak również przedsiębiorstwa zobligowane do długoterminowego przechowywania danych wrażliwych.

Do przechowywania danych wykorzystywane są nośniki optyczne zamknięte w kasetach o różnych pojemnościach:

  • ODC300R – jednokrotnego zapisu – 300 GB
  • ODC300RE – wielokrotnego zapisu – 300 GB
  • ODC600R – jednokrotnego zapisu – 600 GB
  • ODC600RE – wielokrotnego zapisu – 600 GB
  • ODC1200RE – wielokrotnego zapisu – 1,2 TB
  • ODC1500R – jednokrotnego zapisu – 1,5 TB

Każda kaseta ODA jest sformatowana w systemie UDF (Universal Disc Format) umożliwiającym losowy dostęp do plików. Kasety te zoptymalizowano pod kątem długotrwałego archiwizowania materiałów multimedialnych. Konstrukcja zapewnia wytrzymałość na znaczne wahania temperatury, wilgoć, duże zapylenie, a nawet obecność kropel wody. Każda kaseta ma wbudowany czip RFID umożliwiający sprawdzanie zawartości nośnika w urządzeniach przenośnych. Usprawnia to zarządzanie zasobami, np. przy wypożyczaniu kaset, inwentaryzacji czy składowaniu w magazynie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…