Home Praca zdalna Jak wybrać właściwego notebooka?

Jak wybrać właściwego notebooka?

0
0
182

Opisaliśmy siedem typowych profilów użytkownika notebooka, każdy ze specyficznymi potrzebami. Wystarczy że znajdziesz ten, który najlepiej pasuje do sposobu, w jaki używasz notebooka, a dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Niniejszy przewodnik skupia się na kluczowych komponentach, od których zależy "osobowość" komputera:

Procesor – procesor to "mózg" notebooka. Ta część nie tylko odpowiada za ogólną wydajność, ale również wpływa na zużycie energii oraz emisję ciepła (co jest szczególnie ważne podczas pracy na zasilaniu bateryjnym). Procesory o większej mocy obliczeniowej zapewniają szybsze i bardziej płynne działanie aplikacji. Inwestycja w szybszy procesor zapewnia też zapas mocy, który w przyszłości umożliwi uruchamianie bardziej rozbudowanych aplikacji, co z kolei przedłuży żywotność notebooka.

Pamięć – tak jak ludzka pamięć krótkoterminowa, ten komponent umożliwia notebookowi przechowywanie wielu aktywnych informacji jednocześnie. Ilość pamięci jest mierzona w gigabajtach (GB) i pomaga ocenić, ile aplikacji będzie mógł obsługiwać notebooka. Warto też wiedzieć, że różne typy pamięci cechują się różną wydajnością.

Pamięć masowa – ten odpowiednik ludzkiej pamięci długoterminowej pozwala zapisywać dane i przywoływać je w późniejszym momencie. Ogólnie rzecz biorąc, warto kupić notebooka z tak dużą przestrzenią dyskową – ilością miejsca na przechowywanie danych – na jaką tylko pozwala budżet. Trzeba jednak pamiętać, że przekłada się to na rozmiar, wagę i koszt notebooka.

Grafika – w wielu współczesnych notebookach funkcje graficzne są wbudowane w chipset, co pozwala uniknąć wydatków na kartę graficzną (oraz dodatkowego zużycia energii). Oznacza to, że notebook jest cieńszy, lżejszy i dłużej działa na bateriach. Jednakże dodatkowa karta graficzna może być potrzebna zaawansowanym graczom.

Rozmiar ekranu – notebooki mają różne kształty i rozmiary. Warto wybrać rozmiar ekranu odpowiadający typowemu modelowi użycia – od kompaktowego 12-calowego, przez średni 15-calowy, aż do największego 19-calowego.

Czas pracy na bateriach – procesor ma duży wpływ na energooszczędność notebooka. Zużycie prądu zależy od zastosowań, więc jeśli chcesz uruchamiać wymagające programy podczas pracy na zasilaniu bateryjnym, będziesz potrzebował pojemniejszej baterii. Baterie w typowych notebookach starczają na dwie do pięciu godzin pracy.

Zastanów się nad tymi kluczowymi elementami, zanim pójdziesz do sklepu. Możesz nawet poprosić sprzedawcę, aby pomógł Ci dopasować notebooka do wybranego profilu.

Internauci i użytkownicy sieci społecznościowych

Zagorzali konsumenci internetowej treści chcą zawsze i wszędzie mieć dostęp do serwisów społecznościowych. Jeśli lubisz często aktualizować swój status w Facebooku* albo szukasz inspiracji w YouTube* i Twitterze* przed napisaniem posta na blogu, potrzebujesz notebooka wielozadaniowego.

Profil notebooka:

""

Procesor: jeśli Twoim priorytetem jest wysoka wydajność i niezawodna łączność, przyjrzyj się technologii procesorowej Intel Pentium, lub Core i3.

Pamięć: jeśli uruchamiasz wiele aplikacji jednocześnie i wyszukujesz informacje w wielu witrynach, szukaj notebooka z 4 GB pamięci RAM.

Pojemność dysku: kiedy pobierasz treść i wysyłasz pliki wideo do YouTube lub Facebooka, szybko zużywasz miejsce na dysku. Będziesz potrzebował przynajmniej 120 GB.

Grafika: układ Intel Graphics wbudowany w chipset zapewni Ci doskonałą jakość wideo za przystępną cenę i bez skracania czasu pracy na bateriach.

Rozmiar ekranu: większy ekran zapewni Ci lepsze wrażenia wizualne, ale zastanów się, czy są one ważniejsze od mobilności.

Bateria: czy blogujesz w ogrodzie, czy w kawiarni, przyda Ci się energooszczędna technologia procesorowa Intel , którą zaprojektowano pod kątem jak najdłuższej pracy na zasilaniu bateryjnym.

 

Gracz

Gracze korzystający z notebooków potrzebują cech komputera biurkowego – dużej wydajności, atrakcyjnej grafiki i pojemnego dysku – ale w bardziej kompaktowej i mobilnej postaci. Na szczęście jest coraz więcej notebooków zaprojektowanych specjalnie z myślą o grach – potężnych, lekkich i wielofunkcyjnych komputerów, które mogą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej zagorzałych graczy.

Profil notebooka:

""

 

 

Procesor: podstawowym elementem notebooka powinien być wydajny procesor, który sprosta wymaganiom nowoczesnych gier. 

Jeśli zamierzasz grać w szczególnie wymagające tytuły, zastanów się nad procesorem Intel® Core™ i7. Ten niezwykle szybki procesor zapewnia największy realizm wrażeń w wielowątkowych grach i aplikacjach.

Pamięć: najlepsze gry wymagają przynajmniej 8 GB pamięci RAM.

Pojemność dysku: każdy gracz musi zapisywać postępy w grach, utworzone postaci i zaprojektowane poziomy. Nie obędzie się bez przynajmniej 250 GB przestrzeni dyskowej SSD.

Grafika: układ Intel Graphics zapewnia idealnie ostry obraz HD 1080p dzięki technologii Intel® Clear Video, co oznacza, że zintegrowane rozwiązanie graficzne w zupełności wystarczy do okazjonalnego grania. Jeśli masz większe potrzeby, zastanów się nad dodatkową kartą graficzną.

Rozmiar ekranu: duży ekran zapewni lepsze wrażenia wizualne, ale nie jest absolutnie niezbędny do grania.

Bateria: podczas dłuższych sesji prawdopodobnie będziesz grał z podłączonym zasilaczem. Jeśli jednak chcesz grać w podróży, będziesz potrzebował baterii o dużej pojemności.

Dla całej rodziny

Rodziny używają komputerów na wiele różnych sposobów. Twój małżonek może lubić filmy i fotografie, a dzieci zapewne interesują się grami. W rezultacie potrzebujesz notebooka, który sprawdzi się w przeglądaniu witryn WWW, odrabianiu zadań domowych i aktualizowaniu odtwarzaczy muzycznych. Nie chcesz niczego nadmiernie złożonego, ale potrzebujesz komputera, który spełni zarówno Twoje obecne potrzeby, jak i przyszłe przewidywalne wymagania.

Profil notebooka:

""

Procesor: Intel core i5

Pamięć: używanie kilku zaawansowanych aplikacji jednocześnie wymaga dużej ilości pamięci. Jeśli korzystasz ze względnie prostych programów, wystarczą 4 GB pamięci RAM, ale jeśli chcesz uruchamiać wiele aplikacji naraz, poszukaj notebooka z większą pamięcią.

Pojemność dysku:  kiedy przechowujesz w notebooku bibliotekę iTunes*, rodzinny album zdjęć i roczny przydział prac domowych, lepiej zaopatrz się w dysk twardy o pojemności przynajmniej 1TB.

Grafika: rozwiązanie graficzne Intela wystarczy z nawiązką do codziennych zastosowań.

Rozmiar ekranu: jeśli wszyscy zasiadacie wspólnie do oglądania rodzinnych zdjęć lub filmów, duży ekran będzie nieodzowny. Rozejrzyj się za notebookiem z 17-calowym ekranem.

Mobilny profesjonalista

Jeśli odwiedzasz witryny różnych firm, spędzasz czas z klientami albo uprawiasz swoją formę sztuki w wielu różnych miejscach, potrzebujesz niezawodnego rozwiązania mobilnego. Bez względu na Twój zawód, notebook musi działać równie pewnie, jak Ty, więc zainwestuj w sprzęt, który pomoże Ci uporać się z każdym zadaniem – w dobrym stylu.

Profil notebooka:

""

Procesor: jeśli notebook jest Twoim narzędziem pracy, potrzebujesz mocnego procesora. Wybierz notebook z technologią procesorową Intel Core i5 lub i7, aby uruchamiać wiele wymagających aplikacji jednocześnie. Czy doradzasz klientowi, czy też miksujesz muzykę podczas największej imprezy w swojej karierze, upewnij się, że Twój notebook pozwoli Ci zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Pamięć: inwestycja w 8 GB umożliwi Twojemu laptopowi swobodną pracę wielozadaniową.

Pojemność dysku: jeśli pracujesz z dużymi plikami graficznymi lub dźwiękowymi, musisz dysponować wystarczająco dużym dyskiem, aby pomieścił wszystkie Twoje dane. Powinno wystarczyć 512 GB SSD

Grafika: układ Intel Graphics zapewni Ci doskonałą jakość obrazu bez skracania czasu pracy na bateriach.

Rozmiar ekranu: duży ekran może wywrzeć mocne wrażenie na widzach, ale pamiętaj, że im większy ekran, tym mniejsza mobilność.

Bateria: jeśli nie masz pewności, kiedy i gdzie będziesz mógł doładować swój notebook, potrzebujesz pojemnej baterii, żeby Twoje wystąpienie nie skończyło się przedwcześnie.

 

Designer

Designerzy muszą oglądać swoje projekty i pokazywać je klientom w formacie, który odda im sprawiedliwość. Ultraszybkie wczytywanie danych i nieskazitelna reprezentacja graficzna to absolutna konieczność. Wiele notebooków oferuje takie funkcje, a co więcej, dzięki postępom we wzornictwie ich "wygląd i styl" często jest równie uderzający jak to, co widać na ich ekranach.

Profil notebooka:

""

 

Procesor: prawdopodobnie będziesz korzystał z zaawansowanych narzędzi edycyjnych i graficznych, więc upewnij się, że Twój notebook jest wyposażony w technologię procesorową Intel Core i7, która zapewnia doskonałą wydajność. 

Pamięć: aby Twoje aplikacje działały szybko, potrzebujesz minimum 16 GB pamięci RAM.

Pojemność dysku: wyrafinowane, bogate w szczegóły projekty zużywają dużo przestrzeni dyskowej, więc bez minimum 1TB może szybko zabraknąć Ci miejsca.

Grafika: kiedy spędzasz długie godziny na szlifowaniu każdego szczegółu projektu, obraz jest kwestią priorytetową.  W przypadku najbardziej wymagających zastosowań zastanów się nad dodatkowym rozwiązaniem graficznym.

Rozmiar ekranu: duży ekran i mocna grafika są niezbędne do wyświetlenia Twoich prac w pełnej chwale, zwłaszcza jeśli chcesz pokazywać je klientom i współpracownikom.

Bateria: podczas codziennej pracy prawdopodobnie będziesz korzystał z zasilacza, ale z myślą o podróżach i prezentacjach poszukaj baterii, która wytrzyma przynajmniej dwie godziny.

Dojeżdżający do pracy

Codzienne dojazdy do pracy mogą pochłaniać sporo czasu, więc czemu nie wykorzystać go dla siebie? Czy porządkujesz skrzynkę odbiorczą, czy oglądasz zapisany odcinek ulubionego serialu, czy też nadrabiasz filmowe zaległości, notebook zapewni Ci wysoką wydajność i pełną mobilność – aby dojazdy były mniej nużące.

Profil notebooka:

""

Procesor: jeśli w drodze do pracy sprawdzasz pocztę, poprawiasz arkusze kalkulacyjne albo używasz odtwarzacza wideo, technologia procesorowa Intel Core i3  z pewnością Cię nie zawiedzie.

Pamięć: 4 GB lub więcej pamięci RAM wystarczy do typowych zastosowań.

Pojemność dysku: jeśli nie zapisujesz dużych plików multimedialnych, 120 GB SSD miejsca na dysku powinno wystarczyć.

Grafika: rozwiązanie Intel Graphics zapewni kryształowo czysty obraz i dłuższy czas pracy na bateriach niż dodatkowa karta graficzna.

Rozmiar ekranu: ekran musi być na tyle duży, żeby był funkcjonalny, i na tyle mały, żeby zmieścił się na stoliku w pociągu. Standardowy 15-calowy ekran to dobry wybór, ale zastanów się również nad kompaktową, 13-calową alternatywą.

Bateria: technologia procesorowa Intel  została zaprojektowana z myślą o dłuższej pracy na zasilaniu bateryjnym, abyś mógł swobodnie pracować i bawić się podczas podróży.

 

 

 

Filmowiec / muzyk

Jeśli Twoją pasją jest tworzenie oryginalnej treści, z pewnością nie chcesz być ograniczony przez narzędzia, które wykonują tylko połowę pracy. Prawdopodobnie zdecydujesz się na laptopa odzwierciedlającego Twój wizerunek, przykuwającego uwagę i dopasowanego do osobistego stylu. Notebooki doskonale sprawdzają się w roli ultra przenośnej sali montażowej albo magazynu najnowszych dźwięków.

Profil notebooka:

""

 

Procesor: mocny procesor pomoże Ci w zrealizowaniu twórczych ambicji. Tu raczej nie ma kompromisów – Intel core i7 będzie dobrym wyborem

Pamięć: aby Twój notebook nie dostał zadyszki podczas jednoczesnego wykonywania wielu aplikacji, musi mieć przynajmniej 16 GB pamięci RAM.

Pojemność dysku: prawdopodobnie będziesz tworzył i zapisywał duże pliki, więc nie obejdzie się bez mniej więcej 1TB.

Grafika: filmowcy i didżeje potrzebują zaawansowanej grafiki, aby odpowiednio zaprezentować swoje dzieła sztuki wizualnej. .

Rozmiar ekranu: jeśli nie spędzasz większości czasu w ciasnych pomieszczeniach, zafunduj sobie duży ekran o wysokiej rozdzielczości. Notebooki z ekranami o przekątnej 17" – 19" są teraz powszechnie dostępne.

Bateria: podczas zwykłej pracy prawdopodobnie będziesz korzystał z zasilacza, ale poszukaj notebooka z baterią, która starczy przynajmniej na cztery godziny.

 

Pracujący w domu

Pracownicy domowi spędzają dużo czasu przy biurku, ale notebook oferuje mobilne środowisko pracy, co ma wiele zalet – swobodę poruszania się po domu, a także poza nim, kiedy przychodzi pora na ważne spotkanie z klientem. Potrzebne więc będą zaawansowane opcje łączności.

Profil notebooka:

""Procesor: jeśli większość pracy wykonujesz na komputerze, warto zainwestować w szybki procesor. – np Intel core i5

Pamięć: 4 GB wystarczą do płynnej i niezawodnej pracy.

Pojemność dysku: typowe dokumenty są relatywnie niewielkie, więc jeśli nie używasz dużych plików obrazu albo wymagających narzędzi do modelowania, 512 GB SSD powinno wystarczyć.

Grafika: rozwiązanie Intel Graphics zapewni Ci wszystkie niezbędne funkcje wideo, a przy okazji zoptymalizuje wykorzystanie baterii.

Rozmiar ekranu: jeśli rzadko podróżujesz z notebookiem, większy ekran może ograniczyć zmęczenie wzroku i zwiększyć komfort pracy.

Bateria: większość pracy będziesz wykonywał przy biurku, z notebookiem podłączonym do zasilacza. Upewnij się jednak, że notebook będzie działał wystarczająco długo na zasilaniu bateryjnym, abyś mógł dokończyć ważny dokument w drodze na spotkanie.

Jeśli chcesz szybko dopasować notebooka do swoich potrzeb – skorzystaj z systemu rekomendacji.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …