Home Na czasie Księżycowy wyścig Google

Księżycowy wyścig Google

0
0
99

Konkurs na eksplorację kosmosu

Google Lunar X PRIZE to międzynarodowy konkurs, który ma zainspirować inżynierów i przedsiębiorców z całego świata do opracowania tanich metod zrobotyzowanej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Fundacja X PRIZE, znana ze swojej 10-milionowej nagrody Ansari X PRIZE za prywatny lot suborbitalny, to organizacja edukacyjna typu non-profit, której celem jest promowanie przełomowych idei, w celu rozwiązania najpoważniejszych problemów współczesnego świata.  W latach sześćdziesiątych Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zwarły się w historycznym wyścigu do Księżyca, którego kulminacją było lądowanie 12 osób na powierzchni ziemskiego satelity. Pierwsza era eksploracji dobiegła końca w grudniu 1972 roku, kiedy astronauci Apollo 17, kapitan Gene Cernan i dr Harrison Schmitt, jako ostatni stanęli na Księżycu.

Nowa era księżycowa

Moon 2.0, druga era księżycowej eksploracji, nie będzie współzawodnictwem
o „flagi i odciski stóp”. Tym razem lecimy na Księżyc po to, aby na nim zostać. Księżyc jest pierwszym przystankiem na drodze do reszty Układu Słonecznego i źródłem rozwiązań najpoważniejszych problemów związanych ze środowiskiem naturalnym, które zagrażają Ziemi — niezależności energetycznej oraz zmian klimatu. Już teraz rządy z całego świata doceniają znaczenie eksploracji Księżyca, a państwowe agencje kosmiczne ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Indii, Japonii oraz Unii Europejskiej planują wysłanie księżycowych sond  w następnej dekadzie.

Dzisiaj granicą prywatnej przedsiębiorczości jest pierścień satelitów telekomunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej 38 620 kilometrów nad Ziemią. Konkurs Google Lunar X PRIZE zachęca prywatnych przedsiębiorców, aby sięgnęli dziesięć razy głębiej, biorąc udział w tej wielkiej badawczej przygodzie.

Dlaczego Księżyc?

Eksploracja przestrzeni kosmicznej jest kosztowna, ponieważ każdy gram paliwa i statku kosmicznego musi zostać wystrzelony z silnego pola grawitacyjnego Ziemi. Gleba księżycowa jest naturalnym magazynem materiałów — wagowo zawiera ponad 40 procent tlenu, a tlen stanowi większość masy paliwa rakietowego. Księżyc ma płytszą studnię grawitacyjną, więc jest pierwszym – tańszym – przystankiem na drodze do wszechświata. Ponadto, Księżyc może pomóc w ocaleniu naszej planety. Od ponad 30 lat NASA prowadzi eksperymenty nad przechwytywaniem czystej energii słonecznej w kosmosie w celu zastosowania jej na Ziemi. Choć odpowiednie technologie są już dostępne, wysoki koszt transportowania materiałów na orbitę uniemożliwia wdrożenie takich systemów. Gdyby jednak zbudowano je z materiałów księżycowych, mogłyby dostarczać czystą energię przez całą dobę bez emisji dwutlenku węgla ani innych zagrożeń dla biosfery.

Lotnisko: księżyc

Księżyc stanowi dużą, stabilną platformę do obserwacji astronomicznych niezakłóconych przez atmosferę. Ciemna strona Księżyca to jedno z niewielu „cichych” miejsc
w Układzie Słonecznym, gdzie nie sięga ziemska kakofonia transmisji radiowych, telewizyjnych i komputerowych. Teleskop radiowy na ciemnej stronie Księżyca mógłby wykryć energię pochodzącą z początków wszechświata. Księżyc może być wszakże  jednym  z najbardziej wrogich środowisk. Przeżycie i eksploracja będą wymagały znacznych postępów technologicznych. Większość z tych technologii znajdzie również praktyczne zastosowanie na Ziemi.

Imponująca pula nagród

Pula nagród o wartości 30 milionów dolarów dzieli się następująco: Nagroda Główna — 20 milionów, Druga Nagroda — 5 milionów, nagrody specjalne —  5 milionów. Aby zdobyć Nagrodę Główną, zespół musi wysłać na Księżyc prywatnie sfinansowany pojazd kosmiczny, który po wylądowaniu przejedzie przynajmniej 500 metrów i prześle na Ziemię określony zbiór wideo, obrazów i danych. Nagroda Główna wynosi 20 milionów dolarów do 31 grudnia 2012 roku, po czym zostanie zmniejszona do 15 milionów dolarów do 31 grudnia 2014 roku..

Nagrody specjalne zostaną przyznane za pomyślne wykonanie zadań dodatkowych, takich jak przejechanie większej odległości (> 5000 metrów), sfotografowanie lub sfilmowanie obiektów wykonanych przez człowieka (np. sprzętu Apollo), odkrycie lodu czy przetrwanie mroźnej księżycowej nocy.

Konkurs wspierany jest przez firmę SpaceX  (Space Exploration Technologies) zajmującą się technologiami transportu kosmicznego,   Saint Louis Science Center oraz International Space University (ISU) z siedzibą w Strasburgu we Francji.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …