Home Na czasie Lenovo: w Polsce będzie pierwsza fabryka w Europie

Lenovo: w Polsce będzie pierwsza fabryka w Europie

0
0
136

Fabryka pomiędzy Dreznem a Pragą

Na powierzchni prawie 9 hektarów, w odległości 190 kilometrów od Pragi i 200 kilometrów od Drezna,  budowana fabryka Lenovo  rozpocznie działalność we wrześniu 2008 roku. Fabryka będzie początkowo produkować rocznie ponad 2 miliony komputerów stacjonarnych. Docelowo produkcja ma wynieść 5 milionów komputerów rocznie.  Całkowita wartość inwestycji jest szacowana na ponad USD 20 milionów i obejmuje koszty budowy, zaopatrzenia, wynagrodzeń, podatków oraz dodatkowych wkładów w lokalną, regionalną i narodową gospodarkę. Planowany poziom zatrudnienia w nowym zakładzie, w momencie jego pełnej działalności, będzie wynosił około 1300 osób.

Lenovo globalne

Dzięki nowej fabryce w Polsce – piątemu nowemu zakładowi i centrum realizacji zamówień, które Lenovo zapowiedziało w tym roku, firma jest już obecna na czterech kontynentach i będzie posiadała fabryki łącznie w pięciu krajach.

Cztery fabryki zapowiedziane przez Lenovo w 2007 r. będą usytuowane w: Chinach (Szanghaju), Indiach (Baddi), Meksyk (Monterrey) oraz Polsce (Legnica SSE), natomiast centrum realizacji zamówień mieści się w USA (Północna Karolina).

W słowackiej Bratysławie Lenovo posiada już centrum wsparcia zatrudniające 650 pracowników.

 W Polsce dobra relacja kosztu pracy do jej jakości

Lenovo wdraża strategię poszukiwania zasobów na całym świecie – „worldsourcing”, która zakłada wykorzystanie i zatrudnianie najbardziej utalentowanych – pracowników z lokalnych rynków pracy – i jednocześnie wykorzystywać międzynarodową kadrę zarządzającą.

„Wybór Polski na europejską lokalizację dla naszego zakładu produkcyjnego, w połączeniu z naszymi najlepszymi procesami produkcyjnymi, jest znaczącym krokiem naprzód w zaakcentowaniu obecności Lenovo w Europie i wdrażaniu naszej strategii rozwoju na tym rynku” – powiedział Milko van Duijl – prezes Lenovo EMEA i wiceprezes Lenovo Group.

Lenovo

Firma Lenovo powstała w wyniku nabycia przez Lenovo Group dawnego działu komputerów osobistych IBM. Działając na skalę globalną, Lenovo zajmuje się tworzeniem, produkcją i sprzedażą niezawodnych, wysokiej jakości, bezpiecznych i łatwych w użyciu produktów technologicznych i usług. Główne centra badawcze Lenovo znajdują się w Jamato w Japonii, w Pekinie, Szanghaju i Szenzen w Chinach oraz w Raleigh w Północnej Karolinie w USA.

Lenovo zatrudnia na całym świecie około 23500 osób, z czego 19500 pracuje w dziale komputerów PC. Firma posiada biura w 66 krajach w obydwu Amerykach, w regionie Azji i Pacyfiku, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Lenovo wykorzystuje w swojej działalności unikalny, podwójny model biznesowy, uwzględniający charakterystyczne potrzeby produktowe oraz usługowe klientów, a także ich zachowania zakupowe. W niektórych przypadkach większy nacisk jest kładziony na relacje między firmami, w innych zaś współpraca ma charakter bardziej transakcyjny. Podwójny model wyniósł Lenovo na pozycję lidera w Chinach,
a obecnie jest wdrażany na całym świecie.

Najważniejsze fakty

Przychody netto: ponad 14,6 miliarda USD

Roczna produkcja komputerów przekracza 15 milionów sztuk

Siedziba główna: 1009 Think Place, Morrisville, NC 27560, USA

Główne regiony działalności korporacyjnej: Pekin w Chinach oraz Raleigh w Północnej Karolinie, USA

Ośrodki badawczo-rozwojowe: Pekin, Szenzen, Xiamen, Chengu i Szanghaj w Chinach; Tokio w Japonii oraz Raleigh w Północnej Karolinie, USA

Zakłady produkcji i montażu komputerów PC: Szenzen, Huiyang, Pekin oraz Szanghaj w Chinach; dodatkowe zakłady w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, na Węgrzech, w Korei, Indiach, Malezji, Japonii i Australii.

Klienckie centra operacyjne: USA, Chiny, Singapur i Słowacja

Struktura własności

30,68% – Chińska Akademia Nauk (za pośrednictwem Legend Holdings Limited)

16,52% – Pracownicze Towarzystwo Udziałowe Legend Holdings Limited
(za pośrednictwem Legend Holdings Limited)

8,82% IBM

43,98% w obrocie publicznym (w tym w posiadaniu dyrektorów)

Oferta komputerów osobistych

Lenovo oferuje nagradzane notebooki ThinkPad oraz komputery stacjonarne ThinkCentre, wyposażone w oprogramowanie Think Vantage Technologies.

Ofertę uzupełniają monitory ThinkVision oraz pełna gama akcesoriów i opcjonalnych dodatków do komputerów PC. W lutym 2006 r. Lenovo wprowadziło linię produktową Lenovo 3000, w skład której wchodzą komputery stacjonarne i notebooki.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobliność podbija europejskie rynki

Europejczycy coraz chętniej korzystają z dwukołowych elektrycznych środków transportu. Tyl…