Home Bezpieczeństwo Microsoft przeciwko piratom

Microsoft przeciwko piratom

0
0
271

Strategia promocji produktów oryginalnych

Elementem strategii Genuine Software Initiative – promowania oryginalnych produktów, jest również oferowanie ich w specjalnych wersjach legalizacyjnych, na bardzo korzystnych warunkach cenowych. Jednak pomimo obserwowanych zmian trendu na rynku ludzie, którzy próbują wzbogacić się na nielegalnym kopiowaniu oprogramowania nie wycofują się z tego procederu.

Uwaga na fałszywki XP OEM!

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiły się na polskim rynku fałszywe produkty Microsoft, do złudzenia przypominające ich oryginalne wersje. Są wśród nich m.in. systemy operacyjne Windows XP w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer), przeznaczone do sprzedaży z nowymi komputerami PC, w tym pakiety dedykowane dla konkretnych marek komputerów, takich jak Dell i Fujitsu Siemens, a także fałszywe pakiety biurowe Microsoft Office oraz system operacyjny Windows 98 SE. Produkty te są trudnymi do odróżnienia podróbkami prawdziwego oprogramowania Microsoft, a na największe ryzyko ich zakupu narażone są osoby kupujące oprogramowanie za pośrednictwem aukcji internetowych.

Usługa Identyfikacji Produktu

W związku z lawinowym wzrostem zainteresowania Usługą Identyfikacji Produktu  Microsoft Sp. z o.o. informuje, że Usługa Identyfikacji Produktu dotyczy wyłącznie podrobionych produktów Microsoft, nie obejmuje natomiast systemów operacyjnych dedykowanych dla określonych producentów komputerów, np. Dell , Fujitsu Siemens, Optimus.

Pakiety dedykowane

Pakiety z systemami dedykowanymi dla określonych marek komputerów zazwyczaj zawierają trzy elementy: CD-ROM, Certyfikat Autentyczności (COA) oraz Instrukcję Użytkownika, a informacja o przypisaniu oprogramowania do poszczególnych marek sprzętu komputerowego powinna znajdować się na każdym z nich. Dodatkowo, dedykowane systemy nie mogą być uruchamiane na innych komputerach i po zainstalowaniu na nich nie działają. Certyfikat Autentyczności powinien być przyklejony do Instrukcji Użytkownika i nie może nosić śladów zużycia lub odklejania. Jeżeli Certyfikat znajduje się na kawałku folii lub papieru, może to świadczyć o jego powtórnym użyciu.  Więcej informacji można znaleźć na specjalnie przygotowanej podstronie dotyczącej certyfikatów.

Jeden klucz – jeden komputer

Należy pamiętać również, że klucz produktu widniejący na Certyfikacie może być użyty do instalacji systemu operacyjnego wyłącznie na jednym komputerze. Powtórne użycie tego samego klucza spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z programu „Dodatki do Oryginalnego Systemu Windows” (Windows Genuine Advantage), który umożliwia bezpłatny dostęp do wielu atrakcyjnych ofert i programów. W przypadku nabycia używanego produktu OEM, nabywca również powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z programu Windows Genuine Advantage. Co więcej, konsekwencją ponownego użycia klucza jest także pojawienie się komunikatu z informacją, że system jest nielegalną kopią, a użytkownik prawdopodobnie padł ofiarą piractwa komputerowego.

Nie kupuj nielegalnych kopii

Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. Zakup takiej wersji bez komputera powoduje utratę prawa do uzyskiwania wsparcia technicznego ze strony firmy Microsoft. Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. W przypadku nabycia używanego produktu OEM w celu instalacji na innym komputerze nabywca powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z bezpłatnego pobierania programów w ramach programu Windows Genuine Advantage oraz z pojawieniem się komunikatu, iż używana kopia systemu jest nielegalna.

Receptą na uniknięcie opisanych wyżej problemów jest zakup oprogramowania u rekomendowanych partnerów Microsoft – oferty tych firm uwzględniają specyfikę klientów biznesowych oraz użytkowników domowych.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona przed atakami DDoS to klucz do przetrwania firm e-commerce

Na świecie istnieje już ponad 30 milionów internetowych sklepów. Jednym z warunków odniesi…