Home Praca zdalna Mobilność daje korzyści

Mobilność daje korzyści

0
0
112

 

Korzyści handlowe i oszczędności na kosztach pracy

Wprowadzenie technologii mobilnych może znacznie ułatwić i usprawnić funkcjonowanie firmy. Na pewno pozwala zwiększyć efektywność pracy. Sprzęgnięcie systemu CRM z mobilnym rozwiązaniem dla handlowców oznacza lepsze wykorzystanie zasobów, planowanie czy skrócenie czasu obsługi klienta. Inny przykład: użycie mobilnych systemów składania zamówień skraca czas dostawy towaru, a dzięki zdalnemu dostępowi do cenników handlowcy mogą przyjmować zamówienia w trakcie wizyty u klienta. Systemy takie umożliwiają także zatrudnianie „zdalnych” pracowników, a to wpływa na obniżenie kosztów pracy.

Strach przed nieznanym

Wszelkie zmiany w firmie – w tym wdrażanie technologii mobilnych – przyjmowane są zazwyczaj z dużą dozą niepewności i niechęci ze strony pracowników, którzy boją się nowości i podejrzewają „górę” o najgorsze zamiary.

„Należy przekonać pracowników, że nowe rozwiązania oznaczają korzyści i ułatwienia przede wszystkim dla nich. Jeżeli pracownik dowie się, że wdrożenie będzie powiązane z bardziej elastycznymi godzinami pracy, to jego podejście się zmieni” – wyjaśnia Michał Czernikow z firmy Passus.

Niebagatelne znaczenie może też mieć fakt, że pracownik otrzymuje terminal – gadżet, którym może pochwalić się przed znajomymi, a poza tym jest zadowolony, bo ma do czynienia z najnowszymi technologiami.

Obawy działu IT

Wprowadzenie mobilnych systemów budzi często niepokój również w dziale IT przedsiębiorstwa, ponieważ tymi systemami zdecydowanie trudniej się administruje, trzeba stale kontrolować poziom ich bezpieczeństwa czy regularnie ujednolicać i uaktualniać oprogramowanie. Na to również jest rozwiązanie.

Pracownicy działów IT narzekają często na rutynowość swoich działań, a możliwość zetknięcia z najnowszymi technologiami, poznania i „pobawienia się” nimi, może działać niezwykle motywująco. Ponadto związane z takim wdrożeniem szkolenia są zazwyczaj wysoko oceniane przez techników, a to może przełożyć się na ich przychylność w stosunku do wprowadzanych nowości.

Tym bardziej, że mobilność oznacza większą elastyczność pracy administratora: systemy mobilne mogą być zdalnie zarządzane, tzn. większość czynności administracyjnych można wykonać z domu. Coraz częściej korzysta się również z rozwiązań sterowanych głosem.

Perspektywy

Czy technologie mobilne całkowicie zastąpią tradycyjne systemy wymiany informacji, a klasyczne komputery odejdą do lamusa? W wielu firmach już w tej chwili papierowy system wymiany informacji funkcjonuje jedynie w księgowości. Choć i w tym przypadku trudno prognozować przyszłość.

Niedawno pojawił się projekt papieru elektronicznego – e-paper – urządzenia o grubości zbliżonej do kartki papieru i podobnej powierzchni, na którym można wielokrotnie zapisywać i usuwać tekst i grafikę za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych.

Poza tym większość pracowników pracuje obecnie na komputerach przenośnych pomimo, że wykonuje swoją pracę na miejscu i nie przemieszcza się z miejsca na miejsce. Tym bardziej, że cena notebooka jest zbliżona do ceny komputera stacjonarnego, więc rozwiązanie przenośne jest po prostu bardziej uniwersalne.

„Nie spodziewałbym się jednak, że komputery stacjonarne zupełnie znikną. Będą nadal wykorzystywane, ale raczej do zadań specjalistycznych: jako urządzenia pomiarowe, serwery czy też przez grafików” – dodaje Michał Czernikow z Passusa.

Należy się za to spodziewać dalszego rozwoju technologii – po przełomie, jakim było pojawienie się GPRS/EDGE i WLAN – następne rozwiązania będą zapewne ich rozwinięciem.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona przed atakami DDoS to klucz do przetrwania firm e-commerce

Na świecie istnieje już ponad 30 milionów internetowych sklepów. Jednym z warunków odniesi…