Home Na czasie Oszczędzanie? Jasna sprawa!

Oszczędzanie? Jasna sprawa!

0
0
87

Od początku 2022 roku aż 83 proc. Polaków zadeklarowało, że miesięczne wydatki gospodarstwa domowego wzrosły z poziomu 100 zł do 500 zł[i]. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ podwyżki dotyczą przeważnie dóbr niezbędnych do prowadzenia gospodarstw domowych. Jedną z największych obaw wśród konsumentów są rosnące obecnie koszty energii – jej wzrostu obawia się bowiem, aż 69 proc. ankietowanych[ii]. Co zatem robić, by zaoszczędzić na rachunkach? Możliwości jest kilka.

By wiedzieć, gdzie oraz na czym można zaoszczędzić, warto zastanowić się co tak właściwie przekłada się na wysokość rachunku za prąd. Świadome zużycie energii i monitorowanie jej, to często pierwszy krok do oszczędności. W typowym gospodarstwie domowym, około 10 proc. średniego zużycia energii elektrycznej stanowi oświetlenie[iii]. I choć jego dokładna wartość jest uzależniona od wielu czynników m.in. od rodzaju wykorzystywanego w domu sprzętu, to gdy jesienią i zimą zmrok zapada coraz szybciej, zużycie energii elektrycznej na oświetlenie będzie wyższe niż w cieplejszych miesiącach. Dlatego, niezależnie od aktualnego rozrachunku czy zapowiadanych kolejnych podwyżek, warto już teraz zastanowić się nad zmianami, które możemy wprowadzić, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na coś przyjemniejszego niż opłaty.

Czasami trzeba zrobić kilka kroków wstecz

Oszczędności zaczynają się u źródła, dlatego już na etapie decyzji o kupnie danego sprzętu powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka jest jego efektywność energetyczna. Zwłaszcza, że niedawno nastąpiło zaostrzenie kryteriów klasyfikacji i urządzenia oznaczane dawniej pierwszymi literami alfabetu (a niekiedy nawet symbolem A+ lub A++), spadły o kilka stopni w rankingu. Literą A oznaczane są teraz wyłącznie najbardziej energooszczędne produkty spełniające szereg norm. Korzystanie z urządzenia o niskiej efektywności wiąże się z dużo wyższym zużyciem energii przez cały okres jego użytkowania, co przełoży się na wyższe rachunki, nawet przy świadomym korzystaniu. Warto, więc bliżej przyjrzeć się produktom, które posiadamy w domu i rozważyć ich ewentualną wymianę na ich energooszczędne odpowiedniki.

Oprócz tego oznaczenia, ważnego dla wszystkich sprzętów wykorzystujących energię elektryczną, przy wyborze żarówek i lamp należy zwracać uwagę także na inne parametry takie jak waty czy lumeny. Liczba watów informuje o ilości mocy zużywanej przez żarówkę do wytworzenia światła, lumeny są natomiast jednostką używaną do pomiaru strumienia świetlnego żarówki – ich wartość wskazuje na to czy źródło światła będzie świecić jaśniej czy ciemniej. Źle dobrane mogą pociągać za sobą większe koszty energii elektrycznej, czyli niepotrzebnie obciążać nasz portfel.

Oszczędzanie? Jasna sprawa!

Chociaż przez wiele lat przy wyborze żarówek czy lamp opieraliśmy się na rozwiązaniach konwencjonalnych, na rynku są już nowsze, energooszczędne i wydajne rozwiązania. Ich moc nadal ma znaczenie i powinniśmy dobrać je do rodzaju pomieszczenia oraz powierzchni, jaką powinny oświetlać – innej ilości światła będzie wymagała niewielka, widna kuchnia; innej przestronna, ciemna sypialnia. Zaplanowanie i dobranie właściwych źródeł światła warto zacząć od określenia rozłożenia i funkcji wszystkich punktów świetlnych.

Należy także pamiętać, że w zależności od technologii ich wykonania, różne żarówki będzie cechować różna efektywność energetyczna. Żarówki LED zużywają mniej energii do wyemitowania takiej samej ilości światła co tradycyjna żarówka np. żarówka Philips LED o mocy 8,5 W zużywa nawet o 86% mniej energii niż tradycyjne żarówki[iv]. Wybór oświetlenia LED pozwoli jednak nie tylko znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej – dodatkowo przekłada się także na większą żywotność sprzętu. Jedna żarówka LED może świecić nawet 22 lata! Charakteryzuje się więc nawet kilkunastokrotnie większą żywotnością od żarówek żarowych. Wymiana tradycyjnych żarówek na Philips LED pozwala więc nie tylko na zaoszczędzenie aż 75 złotych rocznie, na jednej żarówce[v], lecz także przekłada się na mniejszą ilość wyprodukowanych odpadów.

Wprowadzenie planu oszczędzania energii elektrycznej nie musi wymagać znacznych nakładów finansowych. Choć na sprzęt o wysokiej efektywności energetycznej warto postawić już na początku, nauka użytkowania urządzeń elektrycznych, którymi już dysponujemy i wymiana drobnych elementów, jak żarówki, mogą być procesem stopniowym a sumującym się na znaczne oszczędności.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo przeliczać lumeny na waty odwiedź stronę: https://www.lighting.philips.pl/consumer/advice-on-lighting-ideas/low-watt-high-lumen-bulbs

[i] www.ure.gov.pl, Maj, 2022

[ii] GfK, Dynamika zachowań konsumentów, 06.2022

[iii] GUS Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 r. Warszawa 2018 Tablica 4.2 str. 67 – Oświetlenie (razem z urządzeniami elektrycznymi z wyłączeniem: Gotowania posiłków, Ogrzewania wody, Ogrzewania pomieszczeń).

[iv] https://www.lighting.philips.pl/consumer/led-lights/eco-friendly-led-light

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, …