Home Biznes Pecet w roli serwera

Pecet w roli serwera

0
0
137

Dokłada się do niego drugą kartę sieciową i powstaje „serwer”. Czasem winne są firmy składające komputery, które próbują komputery PC sprzedawać jako serwery dobierając komponenty na zasadzie – trochę większy dysk, a za to słabsza karta graficzna. Niestety takie urządzenia mogą sprawić więcej kłopotu w sieci niż pożytku, bo jak napisałem powyżej serwer jest centrum sieci i to na nim gromadzone są najważniejsze dla firmy zasoby.

Cechy prawdziwego serwera:

Cechy:

Serwer

PC

System zaprojektowany do pracy ciągłej (24 godz. na dobę), specjalnie zaprojektowane obudowy, wentylatory, zasilacze i inne elementy

TAK

NIE

Serwis „on site” czyli naprawa u klienta, często zawarta już w standardowej umowie gwarancyjnej

TAK

NIE

Rozbudowany pakiet opcji serwisowych wykonywanych przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami

TAK

NIE

Sprzęt przetestowany z oprogramowaniem przeznaczonym do serwerów

TAK

NIE

Zbudowany z elementów przeznaczonych do wymiany bez przerywania pracy komputera, tzw. „hot plug”

TAK

NIE

"lenovoZdarza się, że niekompetentni sprzedawcy sprzętu komputerowego polecają do zastosowania jako serwera tylko nieco lepiej wyposażony komputer osobisty. Pułapka tkwi w tym, że niezawodność takiego pesudo-serwera będzie niska. Podzespoły zwykłych komputerów nie są przystosowane do ciągłej pracy i w razie awarii mogą powodować znaczne straty.

Warto sobie uświadomić, że trwałość elementów elektronicznych jest dość ściśle określona i zależna między innymi od temperatury, w jakiej znajdują się np. układy scalone, nawet, jeśli nie pracują. Im wyższa temperatura – tym niższa trwałość. Typowe podzespoły nie przeznaczone do profesjonalnej eksploatacji produkowane są z założeniem, że w temperaturze pokojowej działają około 10 lat. Ten czas może się skrócić wielokrotnie, jeśli warunki eksploatacji nie będą odpowiadały tym, założonym przez projektantów, a często wystarczy awaria jednego elementu, aby nie działała całość.

Prawdziwy serwer jest specjalnie zaprojektowany, aby podwyższyć jego niezawodność i wydajność. Wiele kluczowych elementów może być zainstalowana podwójnie. Obejmuje to konstrukcję procesora (Intel Xeon), płyty głównej komputera (Intel Server Boards), układów sterujących (Intel Serwer Chipsets),  a także samej obudowy – czyli układów zasilania i chłodzenia serwera (Intel Serwer Chassis).

Konstrukcja serwera przewiduje rozbudowę poszczególnych elementów, w razie potrzeby łatwo można zainstalować drugi procesor, kolejny dysk, czy potrzebną ilość pamięci.

Komputer do zadań specjalnych

Specyficzna rola jaką pełni serwer w firmie sprawia, że jest on wykorzystywany praktycznie bez przerwy – w dzień i w nocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadejdzie ważny list od klienta, albo o której godzinie jeden z pięciu wspaniałych zechce wysłać na serwer poprawki do wspólnie uzgadnianego dokumentu. W nocy, gdy serwer nie jest obciążony, działają na nim programy serwisowe. Wykonywane są m.in. kopie zapasowe danych, defragmentowane są dyski itp.

Wynika z tego jedno: serwer nie może być pierwszym z brzegu komputerem, lecz urządzeniem składającym się z części dostosowanych do pracy nawet przez kilka lat bez przerwy. Komponenty użyte do budowy serwerów wykorzystują zazwyczaj lepsze materiały i specjalne, trwałe konstrukcje. Są także zazwyczaj wszechstronnie testowane, by ryzyko awarii ograniczyć do minimum. W przypadku części podlegających silnym czynnikom środowiskowym lub poddawanych stałemu obciążeniu, stosuje się zwielokrotnienie, by awaria jednej części nie unieruchomiła serwera, a wraz z nim komunikacji w firmie.

Zwielokrotnieniu podlegają twarde dyski, które choć mają podwyższoną trwałość, spełniają kluczową rolę, będąc podstawowymi magazynami danych. Danych dla naszych pięciu wspaniałych zbyt cennych w ich codziennej pracy, by tak po prostu pozwolić im „wylecieć w powietrze”. Z podobnych powodów serwery wyposaża się zwykle w więcej niż jedną kartę sieciową, która może ulec awarii pracując stale z wysokimi częstotliwościami.

W serwerach stosuje się także więcej niż jeden zasilacz. Nagrzewające się pod wpływem przepływającego prądu zasilacze ulegają awariom częściej niż inne komponenty. Nawet obudowa serwera różni się od obudowy zwykłego komputera, zapewniając więcej miejsca na rozbudowę i więcej otworów na cyrkulację powietrza by zapobiec przegrzaniu.

Jeśli szukasz serwera zainteresuj się ofertą Lenovo – ThinkServer™ mozna teraz kupic, nic nie placac przez 90 dni 

 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…