Home Na czasie Nowy dział badawczy Intela

Nowy dział badawczy Intela

0
0
121

Justin Rattner CTO Intela, stwierdził że dzięki prawu Moore’a oraz postępom w wydajności, które teraz są dostępne w szerokiej gamie urządzeń komputerowych, w tym w tradycyjnych komputerach PC, sposób, w jaki doświadczamy technologii stanie się znacznie bardziej osobisty i społeczny za sprawą łączenia kontekstów przez czujniki, wzbogaconą rzeczywistość, inteligencję chmurową oraz bardziej naturalne interfejsy, takie jak dotyk, gesty i głos.

SENS

Laboratoria Intela już teraz skupiają sie na następnej generacji technologii związanych z wrażeniami użytkowników. Bieżące prace nad kontekstem i lokalizacją przyniosły szereg nowych wniosków i możliwości technologicznych, na przykład koncepcję, że urządzenia będą „rozumiały” otoczenie, komunikowały się ze sobą nawzajem i zmieniały swoje działanie lub podejmowały akcje na podstawie środowiska. Jeden z projektów demonstrowanych na imprezie, określany mianem SENS, reprezentuje nową falę rozwiązań społecznościowych, umożliwiając monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym oraz pokazywanie ich bezpośrednio i na żywo przyjaciołom i rodzinie. Projekt ten pokazuje, jak „świadomość kontekstu” zapewniana przez czujniki w urządzeniu może przełożyć się na zupełnie nowe wrażenia użytkowników, takie jak „cieniowy awatar” i „rzeczywistość wzbogacona społecznie”, które rozwijają nowe trendy w udostępnianiu mediów.

Wybrane projekty dnia Research AT Intel”

  • Czytanie w myślach: idealny interfejs komputerowy

W projekcie prowadzonym wspólnie z Uniwersytetem Carnegie Mellon i Uniwersytetem w Pittsburghu laboratoria Intela badają, co można wywnioskować o kognitywnym stanie osoby z jej wzorca aktywności nerwowej. Projekt ten pozwoli ludziom bezpośrednio sterować komputerami i urządzeniami mobilnymi za pomocą myśli. Choć badania są wciąż w bardzo wczesnej fazie, to już pokazują, że interfejsy oparte na odczytywaniu myśli nie są tak nierealne, jak można by przypuszczać.

  • Dotykowa interakcja powierzchniowa z komputerami-tabletami

Portico umożliwia dotykową interakcję powierzchniową z komputerami-tabletami, rozpoznając i reagując na obiekty umieszczane na ekranie oraz na powierzchni wokół tabletu. Ponieważ rozwiązanie Portico używa kamer zamontowanych na tablecie, jest przenośne, ale nie ograniczone niewielkim rozmiarem ekranu. Prototyp Intel Portico używa 12-calowego tabletu i zapewnia obszar interakcji sześć razy większy od ekranu tabletu. System wizyjny Portico manipuluje danymi wejściowymi z dwóch kamer, aby stworzyć symulowany widok od góry na ekran i otaczającą powierzchnię.

  • Domowe czujniki energii

Nowe urządzenie bezprzewodowe, które sprawi, że gromadzenie danych o zużyciu energii staje się proste i niedrogie. Wystarczy podłączyć ten łatwy w użyciu, tani czujnik do domowej instalacji elektrycznej, aby natychmiast zaczął mierzyć i bezprzewodowo raportować pobór mocy każdego domowego urządzenia elektrycznego. Celem Intela jest zastosowanie tej technologii w sposób, który skłoni konsumentów i firmy do zmian w zachowaniu i pozwoli zaoszczędzić oszałamiającą ilość energii.

  • Gromadzenie energii na użytek „zawsze naładowanych” urządzeń mobilnych

Projekt Zero Net Energy mierzy się z frustrującym wyzwaniem ładowania urządzeń mobilnych, takich jak zestawy słuchawkowe Bluetooth, telefony komórkowe, a nawet monitory rytmu serca. Badacze projektują osobistą, przenośną platformę sieciową, która jest zawsze włączona, pomaga użytkownikom ograniczyć emisję dwutlenku węgla i rzadko się wyczerpuje.

  • Bezprzewodowe zasilanie – koniec baterii

Koszty, zasoby i komplikacje związane z zarządzaniem wieloma niekompatybilnymi przewodami, zasilaczami i innymi urządzeniami już teraz są koszmarem dla typowego użytkownika. Intel przewiduje, że zasilanie bezprzewodowe z czasem całkowicie wyeliminuje użycie baterii. Intel pokazał system zasilania bezprzewodowego, który dostraja się automatycznie, aby działać efektywnie przy różnych odległościach. Technologię tę można wykorzystać do ładowania baterii w laptopach, aparatach i telefonach komórkowych znajdujących się w pobliżu rezonatora nadawczego.

  • Mikroprocesor odporny na błędy

W tej demonstracji 45-nanometrowy procesor badawczy wykorzystuje wykrywanie błędów i obwody naprawcze do korygowania przekłamań w obliczeniach. Dzisiejsze mikroprocesory działają z konserwatywną szybkością i poziomem napięcia, aby zapewnić prawidłowe przetwarzanie danych w obecności szumów spowodowanych wahaniami temperatury, napięcia itd. Układ adaptuje się do środowiska operacyjnego, aby zapewnić maksymalną efektywność. Metoda ta pozwala zwiększyć wydajność procesora o 40% przy zużyciu energii niższym o 20%.

  • Cloud Central

To zbiór projektów, które mają zwiększyć wydajność i użyteczność chmurowego przetwarzania danych. Projekt OpenCirrus obecnie obejmuje 10 ośrodków na całym świecie i oznacza współpracę HP i Yahoo, pod kierunkiem Intela, której celem jest stworzenie otwartego środowiska testowego o skali internetowej do badań nad chmurowym przetwarzaniem danych. Interaktywna analiza dużych zbiorów danych: wykorzystuje środowisko testowe OpenCirrus do opracowania nowych narzędzi programowych, które sprawią, że interaktywna, skalowalna analiza ogromnych zbiorów danych stanie się równie prosta, jak korzystanie z arkusza kalkulacyjnego.  Projekt Low-power Mobile Computer Vision pokazuje, że aplikacje wizyjne w urządzeniach mobilnych mogą stać się praktyczne dzięki chmurowemu przetwarzaniu danych — przenoszeniu obliczeń do procesorów w domu, biurze lub Internecie.

AMD w centrach cloud computing


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona danych w chmurze

Zagrożenia cybernetyczne, w tym ataki typu zero-day, stanowią realne ryzyko dla przedsiębi…