Home Biznes Porównywarki – coraz bardziej kompetentni doradcy.

Porównywarki – coraz bardziej kompetentni doradcy.

0
0
105

Gdyby 10 lat temu w Polsce ktoś powiedział, że wirtualna sieć będzie ogólnodostępnym medium, które umożliwi m.in. zrobienie zakupów bez wychodzenia z domu, część słuchających  prawdopodobnie by nie uwierzyła. Dziś z Internetu korzysta prawie jedna trzecia naszych rodaków, a w sieci czeka na nich około 800 e-sklepów. Jak nie pogubić się w gąszczu ofert, a na dodatek wybrać produkt najlepiej odpowiadający potrzebom? Nieocenioną pomoc oferują tu internetowe porównywarki cen.

Największe na świecie podmioty tej branży to Pricegrabber.com, Kelkoo.co.uk czy Froogle.google.com. One też mogą pochwalić się najdłuższym stażem w sieci, ale nasz rodzimy rynek e-commerce nie pozostaje w tyle. Obecnie funkcjonuje kilkanaście porównywarek, w tym  np. Ceneo, 9sekund, Kupujemy czy Gemino.

Podstawową funkcjonalnością internetowych porównywarek cen jest zaprezentowanie oferty wielu sklepów w jednym miejscu. Dzięki temu internauci nie muszą odwiedzać wielu witryn wirtualnych sklepów, bo wystarczy, że w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty (i to nie tylko cenowo) odwiedzą porównywarkę

Na początku prezentowano produkty, których odbiorcami byli głównie mężczyźni: sprzęt RTV, komputerowy i foto. Wraz ze wzrostem liczby kobiet wśród kupujących przez Internet   (z 15% w 2005 do 28% w 2006r.), w porównywarkach pojawiły się nowe kategorie produktów. Dziś można sprawdzić m.in. ceny sprzętu AGD, odzieży czy też kosmetyków.

Co to jest internetowa porównywarka cen?

         Nazwa została wymyślona na początku ery porównywarek w Polsce przez twórców  jednej z nich. Jak tłumaczy Łukasz Zych, Prezes Ceneo.pl – „Na początku istotą takich serwisów było wyłącznie porównywanie cen produktu w wielu sklepach internetowych i ta nazwa najlepiej obrazowała zasadę działania tego typu narzędzi. Dziś oczywiście porównywarki oferują dużo więcej funkcjonalności, ale nazwa okrzepła i dobrze się przyjęła na rynku”.

Dzisiejsze porównywarki to wyspecjalizowane witryny gromadzące szereg informacji o produktach, cenach i sklepach. To narzędzia pośredniczące w kontakcie osoby planującej zakupy z e-sklepem. Prezentują one ofertę wielu sklepów posortowaną w kategorie tak, aby poszukiwany produkt najłatwiej można było odnaleźć. Użytkownik, poza  podstawowymi informacjami o produkcie, znajdzie listę sklepów z ofertami cenowymi, które w przypadku najdroższego i najtańszego sklepu mogą się znacznie różnić.

W szybkim i skutecznym odnalezieniu właściwego produktu pomaga, oprócz przejrzystej struktury, specjalna wyszukiwarka, oraz filtry umożliwiające zawężenie listy wyników do artykułów najlepiej odpowiadających potrzebom kupującego. Dodatkową pomocą mogą być opinie o produktach rejestrowane przez innych kupujących oraz opinie ekspertów z portali tematycznych. To ogromna baza wiedzy gromadząca wiele tysięcy subiektywnych i bardzo indywidualnych ocen. Niektóre porównywarki idą jeszcze dalej. Ceneo.pl, jako pierwsza porównywarka w Polsce, uruchomiła Przewodniki zakupowe. To specjalna sekcja, w której osoby planujące zakupy znajdą dodatkową pomoc w wyborze konkretnego modelu z danej grupy produktów. Przewodniki to baza wiedzy i wskazówek mówiących, jakimi kryteriami może kierować się kupujący, aby zakupiony artykuł odpowiadał jego potrzebom, a przy tym, był akceptowalny finansowo.

Internauta, po wyborze konkretnego produktu, a potem sklepu, z którego usług chce skorzystać, klikając w odpowiedni link może przejść do strony w sklepie, gdzie możliwe jest dokonanie zakupu.

Co zyskujemy korzystając z internetowej porównywarki cen?

 To, że kupując w Internecie można zaoszczędzić pieniądze, wie prawie każdy. Jednakowoż warto mieć orientację w ofercie wielu e-sklepów, gdyż różnice w cenach jednego produktu mogą tu sięgać nawet kilku tysięcy złotych (np. w przypadku telewizorów LCD). A jak już się uda znaleźć sklep z najtańszą ofertą, czasem można napotkać na obsługę odbiegającą od zadowalającego poziomu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie opłaca się odwiedzić porównywarkę i zapoznać się z informacjami o produkcie i ocenami sklepu, który wybraliśmy.

Obecny etap rozwoju porównywarek i zakres ich funkcjonalności otwierają przed użytkownikami drogę do bezpiecznych, oszczędnych i satysfakcjonujących zakupów. Ważne, że korzystając z porównywarki nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, gdyż serwisu tego typu nie pobierają opłat od użytkowników, a utrzymują się głównie dzięki współpracy ze sklepami i emisji treści reklamowych. Co ciekawe – porównywarki z reguły unikają wyskakujących form reklamy, które często bywają irytujące i zakłócają wygodę korzystania z serwisu.

Wśród wartości oferowanych użytkownikom internetowych porównywarek najważniejsze to:

oszczędność czasu – bo internauci nie muszą już godzinami surfować po Internecie i odwiedzać wielu sklepów w poszukiwaniu najlepszej oferty. W porównywarce w jednym miejscu dostępna jest oferta sklepów z wielu branż np. fotografia, AGD, RTV, kosmetyki, wyposażenie domu, odzież, turystyka, książki, komputery i.in.;

– oszczędność pieniędzy – gdyż użytkownicy porównywarki mają możliwość wybrania najkorzystniejszej finansowo oferty dzięki porównaniu cen produktu w wielu e-sklepach;

wsparcie w wyborze konkretnego artykułu – dzięki możliwości porównania atrybutów/specyfikacji produktów, rejestrowanym w porównywarkach opiniom internautów o produkcie, a także opiniom i recenzjom tworzonym przez ekspertów portali tematycznych;

bezpieczeństwo zakupów – ponieważ porównywarki zbierają oceny i opinie internautów na temat rzetelności sklepów i jakości prowadzonych w nich transakcji, dzięki czemu osoby planujące zakupy uzyskują informacje, w których sklepach można liczyć na kompetentną i profesjonalną obsługę, sprawne przeprowadzenie transakcji oraz szybką dostawę towaru.

Podczas obserwacji ewolucji tego typu serwisów widać rozwój od prostego narzędzia porównującego ceny w kierunku rozbudowanych serwisów zakupowych wspomagających w poruszaniu się po krętych ścieżkach branży e-commerce. Podstawowa idea jednak zostaje ta sama. Celem tego typu serwisów jest dostarczenie użytkownikom maksymalnej ilości kompetentnych informacji, które wystarczą do podjęcia decyzji zakupowej i zminimalizują związane z nią ryzyko.

Jak to działa?

Twórcy porównywarek starają się tak skonstruować swoje serwisy aby możliwa była  wygodna i sprawna eksploracja stron oraz łatwe i szybkie wyszukanie produktu. Niektóre porównywarki zwracają też uwagę na udostępnienie swoim użytkownikom możliwie szerokiej zawartości merytorycznej, czyli opinii, ocen produktów i sklepów a także innych materiałów pomagających w decyzji, co konkretnie oraz w którym e-sklepie kupić.

Aby znaleźć w porównywarce informacje potrzebne do podjęcia decyzji o zakupie konkretnego artykułu wystarczy wejść na stronę główną. Każda porównywarka już tutaj oferuje podstawowy pasek wyszukiwania, w który można wpisać nazwę produktu np. aparat cyfrowy. Kliknięcie polecenia szukaj spowoduje wyświetlenie listy produktów, które w nazwie zawierają wpisane słowo. Używając dostępnych filtrów możemy zawęzić wyniki wyszukiwania do tych produktów, których atrybuty najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Zakładając, że poszukujemy cyfrowego aparatu fotograficznego, poszukiwania uporządkować możemy według kryteriów np. marki producenta, rozmiaru przetwornika i kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu. Inny sposób na znalezienie poszukiwanego artykułu, to eksploracja zasobów porównywarki poprzez wybór na stronie głównej interesującej kategorii np. fotografia i dalsze zawężanie pola poszukiwań przez klikanie wyświetlających się coraz węższych podkategorii. Trzecia droga prowadzi przez mapę kategorii, jednak to rozwiązanie oferowane jest tylko przez niektóre porównywarki np. Ceneo. Klikając w odpowiedni link przejdziemy na stronę z listą wszystkich podkategorii. Tam można wybrać interesującą grupę produktów.

Po kliknięciu na konkretny produkt na liście wyników wyświetli się strona z jego opisem. W większości przypadków znajdziemy tam zdjęcie artykułu, krótki opis, zakres cen wraz z informacją, w ilu sklepach jest dostępny. Zwykle poniżej karty produktu wyświetlana jest lista sklepów. Po kliknięciu na link wybranej witryny użytkownik jest przenoszony na jej stronę, gdzie może dokonać transakcji.

Cześć porównywarek na stronie produktu oferuje kilka dodatkowych funkcjonalności. Użytkownicy znajdą m.in. odnośniki do stron z opiniami innych internautów na temat danego artykułu oraz o sklepach prowadzących jego sprzedaż, a także linki do recenzji ekspertów portali specjalistycznych. Oprócz tego sami będą mogli wystawić ocenę produktu, który wcześniej zakupili lub e-sklepu, z którego usług skorzystali.

Działające dziś w Polsce internetowe porównywarki cen oferują swoim użytkownikom różny zakres funkcjonalności. Niektóre jak np. Ceneo, oprócz porównywania produktów i prezentowania opinii oraz ocen, uruchamiają odrębne sekcje wspomagające w  podejmowaniu decyzji zakupowej. Inne jak np. 9sekund monitorują ofertę internetowych aukcji

Prognozy rozwoju e-handlu w Polsce zakładają, że przy obecnym tempie wzrostu rynku i zachowaniu (lub polepszeniu) obecnego poziomu obsługi, obroty internetowego handlu w 2010 roku mogą wzrosnąć o ponad 300% (w porównaniu do roku 2006) i osiągnąć poziom około 10mld złotych. To całkiem realna perspektywa, rośnie bowiem liczba kupujących przez Internet. Wyniki badań firmy Gemius S.A. opublikowanych w raporcie „E-commerce w Polsce 2006” pokazują, że w przyszłym roku liczba osób korzystających z oferty e-sklepów może wzrosnąć o blisko 30%. Wszystkie te zmiany wymuszą rozwój internetowych porównywarek cen.

Rozwój rynku e-commerce, a co za tym idzie – porównywarek, oznacza pozytywne zmiany dla użytkowników Internetu i potencjalnych klientów e-sklepów. Możemy się spodziewać coraz szerszej oferty w porównywarkach i jeszcze bardziej ergonomicznej struktury serwisów. Być może pojawią się nowe sekcje wzorem np. Przewodników zakupowych porównywarki Ceneo.pl albo zupełnie nowe funkcjonalności. Co to będzie i czy wśród udogodnień znajdą się rozwiązania kierowane specjalnie dla kobiet? Odpowiedź na to pytanie poznamy być może już w 2007 roku.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…