Home Biznes Bądź asertywny!

Bądź asertywny!

0
0
117

Bycie asertywnym oznacza jasne wyrażanie swoich zamiarów, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Bardzo często takie zachowanie bywa utożsamiane z bezczelnością lub agresywnością. Jednak bycie szczerym nie musi oznaczać braku szacunku dla naszego rozmówcy, a asertywność w kontaktach z szefem lub podwładnym oszczędzi obu stronom niepotrzebnych spięć.

Asertywność się opłaca

Umiejętnie używana asertywność idzie w parze z pewnością siebie, umiejętnością właściwego osądu i podejmowania decyzji oraz ogólnie z dobrymi wynikami w pracy.

Asertywny pracownik czy przełożony eliminuje nieporozumienia wynikające z niedomówień lub przekazów kompletnie sprzecznych z intencjami. Taki pracownik łatwo komunikuje swoje potrzeby, a swoją szczerością i otwartością motywuje pracujące z nią osoby by dążyć do celu i jasno formułować potrzeby i problemy.

Najważniejsze, że będąc asertywnymi unikamy trudnych decyzji i spięć, do których dochodzi, gdy ktoś unika szczerości żeby „utrzymać dobrą atmosferę” lub po prostu „nie narażać się”.

Praktyczne rady, jak być asertywnym

Twoje intencje nie mogą mieć decydującego wpływu na twoje odpowiedzi.

To, że kogoś lubisz i nie chcesz mu sprawić przykrości lub chcesz utrzymać miłą atmosferę w pracy, nie może mieć wpływu na to, co chcesz przekazać. Sympatia i szacunek do kolegi nie może sprawiać, że nie mówisz mu, gdy zauważasz jakieś uchybienia w jego pracy lub gdy nie możesz wziąć za niego dyżuru. Szczerość oznacza też, że z wszelkimi problemami zwracasz się bezpośrednio do osoby zainteresowanej, zamiast skarżyć się wszystkim naokoło.

Bądź bezpośredni

Zamiast wyrażać swoje prośby bezosobowo, mów czego potrzebujesz. Nie bój się wymagać, twój pracownik poczuje się bardziej zmotywowany słysząc „potrzebuję tego raportu na wtorek na 15”, niż dostając ogólne polecenia do wykonania „jak najszybciej”.

Nie doprowadzaj do zgody…

Kiedy nie jesteś do tego przekonany. Przytakiwanie, uśmiech może i zapewnią ci święty spokój, ale tylko na jakiś czas. Lepiej od razu się sprzeciwić, ale pamiętaj, żeby zrobić to w sposób kulturalny.

Proś o wyjaśnienie

Wtedy, kiedy czyjeś polecenie lub prośba wydadzą ci się dziwne. Być może uściślenie pomoże ci coś zrozumieć i zamiast buntować się i odmawiać możesz wykonać lepiej powierzone ci zadanie.

Asertywność nie oznacza głośnego wyrażania swojej opinii i doprowadzania do swojego celu bez zważania na opinie i cele innych. Takie zachowanie może prowadzić do napięć, zawiści i wprowadzania złej atmosfery w twoim otoczeniu. Asertywność to jasne przekazywanie swojego zdania bez obrażania innych, tak by zrozumieli twoje intencje i docenili szczerość. Asertywność to nie tylko mówienie: „nie”, to także szczerość i śmiałość w proszeniu o wyjaśnienie.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…