Home Na czasie Wizjonerzy

Wizjonerzy

0
0
103

Konferencje organizowane przez Cisco są okazją do zapoznania się z ofertą amerykańskiego giganta. Dzięki nim firma z Kalifornii pokazuje polskim odbiorcom swoją wizję rozwoju technologii informatycznych. To drugie jest zwykle najciekawsze. Cisco przyzwyczaiło swoich klientów do tego, że wsłuchuje się w przyszłość, jednocześnie tworząc rozwiązania, które mają tę przyszłość budować. Tegoroczna konferencja pokazała, że amerykańscy wizjonerzy są w dobrej formie.

Na początek komunikacja.

Większość sesji na Cisco Expo 2006 była poświęcona komunikacji. Według amerykańskiej firmy to jedna z najważniejszych kwestii w biznesie. Może poprawiać wydajność firmy, umożliwiać mobilną pracę, ułatwiać kontakty z klientami – a wszystko to przy niewielkim apetycie na pieniądze. Jednak jeśli nie działa prawidłowo – hamuje rozwój firmy, zniechęca klientów i generuje niebotyczne koszty. Komunikacja w ujęciu Cisco nie ogranicza się do rozmów telefonicznych i maili. To już przeszłość. Przyszłość należy do zintegrowanej komunikacji wykorzystującej sieć IP (czyli np.: wewnętrzną sieć firmową). Przy zastosowaniu odpowiednich technologii umożliwia ona darmowe rozmowy, wideokonferencje, automatyczną obsługę klientów kontaktujących się z firmą oraz nieskrępowaną mobilność. Jedna sieć w firmie (oczywiście odpowiednio wydajna) jest w stanie zaspokoić wiele potrzeb, które tradycyjnie wydają się całkowicie rozdzielne.

Cisco dla dużych i małych.

Wśród rozwiązań zaprezentowanych na Cisco Expo znalazły się propozycje dla wielkich, rozbudowanych przedsiębiorstw oraz małych firm. Tym ostatnim dedykowane były prezentacje urządzeń, pozwalających na stworzenie – w prosty i niedrogi sposób –  bezpiecznej firmowej sieci. Oczywiście takiej, która pozwoli ograniczyć koszty rozmów telefonicznych (dzięki wykorzystaniu możliwości transmisji głosu  VoIP) i umożliwi bezpieczną pracę z domu, czy z innego miejsca dysponującego połączeniem z internetem. Obok takich uniwersalnych rozwiązań w ofercie Cisco znalazły się również gotowe pomysły dla konkretnych branż, takich jak banki, służba zdrowia, hotelarstwo, czy samorządy.

We wszystkich pomysłach prezentowanych na konferencji widać, że firma stawia na sieć IP. Większość firm i tak ją ma albo może mieć niewielkim kosztem. (o to ostatnie troszczą się m.in. bezprzewodowe routery spod znaku Cisco lub Linksysa, które pozwalają na stworzenie wewnętrznej sieci bez używania kabli). Trzeba tylko zacząć w pełni wykorzystywać jej możliwości. Jak to działa w praktyce można było zobaczyć na przykładzie inteligentnego budynku. To jeden z pomysłów omawianych na konferencji.

Inteligencja ukryta w betonie.

Można zaprojektować budynek, który zapewni przyszłym mieszkańcom dach nad głową, garaż wygodne mieszkania, a nawet luksusowe wykończenie. To bardzo dużo i bardzo niewiele jednocześnie. Zaraz po ulokowaniu się w mieszkaniach ich właściciele uświadomią sobie, że ich potrzeby sięgają dużo dalej. Chcą być bezpieczni, mieć stały, niczym nieskrępowany kontakt ze światem, dostęp do mediów rozwinięte możliwości komunikacji. Wszystkie te potrzeby można zaspokoić dzięki kolejnym montowanym w budynku systemom. Osobnej instalacji bezpieczeństwa, dostępu, telekomunikacyjnej, telewizyjnej, itd.. Inżynierowie Cisco mówią, że wystarczy jedna, przemyślana sieć wewnętrzna, zaprojektowana wraz z budynkiem. Może ona zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców natychmiast po ich przeprowadzce do nowego budynku. Dla właściciela lub administratora nieruchomości, takie rozwiązanie oznacza lepsze wykorzystanie przestrzeni, prostsze zarządzanie wszystkimi elementami systemu i przede wszystkim niższe koszty.

Obok inteligentnego domu na konferencji można było zajrzeć do bankowej placówki przyszłości oraz zwiedzić inteligentny hotel, który – dzięki wykorzystaniu sieci IP – oferuje gościom pełen wachlarz multimedialnych atrakcji.

Był wreszcie inteligentny szpital. Według inżynierów z amerykańskiego giganta również w tym miejscu technologia IP oferuje wiele korzyści. Ten ostatni projekt wydał nam się na tyle interesujący, że przybliżymy w najbliższym czasie w naszym portalu.

Sesje, które odbywały się w ramach konferencji prowadzone były przez specjalistów z Cisco, jak również przez przedstawicieli firm, które wykorzystują technologie amerykańskiego giganta. Do tych ostatnich zalicza się m.in. Telekomunikacja Polska. W ostatnim roku uzyskała ona status złotego partnera, może więc pochwalić się najwyższą znajomością technologii Cisco. Jeszcze kilka lat temu trudno byłoby uwierzyć, że TP pogodzi się z istnieniem np.: telefonii IP, nie mówiąc już o tym, że będzie oferowała usługi, które dzięki tej właśnie technologii będą obniżać koszty funkcjonowania firm. Niektóre rzeczy na szczęście się zmieniają. Telekomunikacja na Cisco Expo 2006 promowała m.in. usługę IP VPN tp – czyli kompleksową sieć WAN łączącą wszystkie lokalizacje firmy, wykorzystującą bezpieczne routery Cisco i zapewniającą transmisję danych, głosu i sygnału wideo pomiędzy wszystkimi lokalizacjami.

Konferencja Cisco Expo pokazała, że amerykańska firma nie wyszyła z formy i nadal potrafi tworzyć nowatorskie rozwiązania. Kolejne sesje dawały uczucie patrzenia w przyszłość – ponad głowami konkurencji. Nie zabrakło prezentacji, które pokazywały jak najnowocześniejsze technologie potrafią zmieniać polskie firmy. Trzeba przyznać, że Cisco umiejętnie konstruuje portfel produktów. Kupując kolejne marki i przedsiębiorstwa amerykański gigant stał się firmą, która jest w stanie zaproponować rozwiązania dla wielkiego i małego biznesu.

Aha – również dla domu. Te ostatnie jak zwykle nas nie interesują. Bo kogo by interesował odtwarzacz DVD umożliwiający oglądanie filmów z internetu lub z domowego komputera bez użycia kabli? Albo nagrywarka DVD z 300 gigowym dyskiem, którą można zaprogramować zdalnie przez internet…?

No właśnie…


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…