Home Na czasie Przed nami kolejne 50 lat innowacji

Przed nami kolejne 50 lat innowacji

0
0
180

Czasy, gdy Intel był po prostu producentem procesorów, modułów pamięci czy układów płyt głównych, niewątpliwie minęły. To nadal filary działalności firmy, ale dziś pole zainteresowań Intela jest znacznie szersze. Dziś Intel przechodzi transformację, w sercu której stoją dane i ich niezwykły potencjał, starając się tworzyć świat, w którym technologia pomaga ludziom rozwijać się, rozwiązywać problemy społeczne i unowocześnia gospodarkę. Technologie, nad którymi dziś pracują inżynierowie Intela, jeszcze wczoraj były tematem powieści i filmów science fiction.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to nie tylko kolejna wielka fala w informatyce, ale ważny punkt zwrotny w historii ludzkości. Podobny do tego, w którym maszyny parowe zapoczątkowały rewolucję przemysłową, zmieniając każdy aspekt codziennego życia. Sztuczna inteligencja rozszerzy ludzkie możliwości, wzbogaci nasze interakcje z otaczającym nas światem oraz usprawni podejmowanie decyzji. Technologie nauczania maszynowego już dziś wspomagają ludzi w najrozmaitszych działaniach, wymagających gigantycznej mocy obliczeniowej, a z czasem ich rola w naszym życiu będzie coraz bardziej rosła. Każdego dnia korzystamy z SI, pomagającej nam w błyskawicznym przeszukiwaniu gigantycznych baz danych za pomocą internetowych przeglądarek. Wykonuje także bezcenną pracę w analizie danych medycznych i m.in. rozpoznaje wzorce na podstawie obrazów, pozwalając tym samym identyfikować początki rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów. Sztuczna inteligencja sprawdza się również w analizowaniu trendów ekonomicznych i giełdowych, rewolucjonizując niemal każdą gałąź biznesu.

Intel zaczął tworzyć rozwiązania służące zaawansowanej analizie danych już w latach 80. Pierwszy superkomputer zdolny dokonywać zaawansowane (jak na tamte czasy) obliczenia zaprezentowany został w 1985 roku. Maszyna iPSC/1 składała się ze 128 procesorów Intel 286 pracujących jednocześnie. W kolejnych latach inżynierowie Intela rozwijali procesory do zastosowań naukowych i korporacyjnych z linii Intel® Itanium® oraz Intel® Xeon®, które dzisiaj napędzają centra danych i chmurę na całym świecie.

Połączony świat

Początek działań Intela na rzecz wszechobecnej łączności datować można na rok 1980, gdy Intel, DEC* i Xerox* podjęły wspólny projekt Ethernet, umożliwiając różnym komputerom komunikację w sieci lokalnej i tworząc branżowy standard łączności. Dzisiaj Intel wraz z partnerami tworzy szybką sieć 5G, standard, który w ciągu kilku najbliższych lat zastąpi dzisiejsze sieci LTE. Dzięki błyskawicznej szybkości działania, małemu opóźnieniu i znacznie zwiększonej przepustowości przesyłu danych sieć 5G będzie siłą napędową wielu technologii, w tym pojazdów autonomicznych. Dzięki możliwości obsługi miliardów połączonych urządzeń i czujników Internetu rzeczy sieci 5G będą wytyczać ścieżkę rozwoju inteligentnych miast, zakładów produkcyjnych czy sklepów. Potężna sztuczna inteligencja w chmurze zdolna generować i przesyłać przez sieć 5G bez opóźnień gigantyczne ilości danych umożliwi rozkwit i rozpowszechnienie się nowych usług. Jedną z nich będzie autonomiczna jazda.

Autonomiczne pojazdy

Z rynkiem motoryzacyjnym Intel związany jest od lat 70. XX wieku, gdy wszedł na rynek sterowników silników samochodowych. Mikrokontroler 8061 i jego odmiany, w połączeniu z jednostkami pamięci Intela, prawdopodobnie pojawiły się w większej liczbie Fordów* niż jakikolwiek inny sterownik silnika w historii producentów samochodów. Do 1988 roku Intel sprzedał Fordowi 20 milionów sterowników EEC-IV. W następnych latach reputacja Intela w branży motoryzacyjnej nadal rosła, podobnie jak zasięg i zaawansowanie technologii produkowanej przez firmę dla rynku motoryzacyjnego. W XXI wieku trend ten nadal się utrzymuje — w postaci działań firmy na rzecz technologii autonomicznej jazdy. W kolejnych latach będziemy przyglądać się rozwojowi technologii samochodów bezzałogowych działających w oparciu o technologie Intela. Wyposażone w systemy sztucznej inteligencji autonomiczne pojazdy zrewolucjonizują transport na całym świecie, zapobiegając wypadkom, generując ogromne możliwości ekonomiczne i gwarantując mobilność osobom starszym i niepełnosprawnym.  

Trudno byłoby dziś wymienić istotną gałąź rozwoju cyfrowych technologii, w której rozwój Intel nie byłby w jakiś sposób zaangażowany. Inżynierowie w ośrodkach R&D Intela stale pracują nad innowacjami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, Internetu rzeczy, autonomicznych pojazdów, data center, chmury i wielu innych. Intel Capital, globalny dział inwestycyjny Intela, wciąż powiększa portfolio spółek inwestując w przedsiębiorstwa tworzące innowacyjne rozwiązania. W 50. rocznicę istnienia Intela firma wspomina przeszłość, ale przede wszystkim patrzy w przyszłość, po to, by tworzyć technologie, które będą zmieniać świat w ciągu kolejnych 50 lat.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

WordPress wymusza 2FA i oddzielne poświadczenia dla administratora witryny

WordPress ogłosił, że od 1 października dla autorów wtyczek i motywów zacznie obowiązywać …