Home Chmura Raport: Rozwiązania druku w chmurze

Raport: Rozwiązania druku w chmurze

0
0
108

W czasie pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw doceniło potencjał usług opartych na chmurze. Elastyczność, skalowalność, niezawodność, większa kontrola kosztów – te cechy powodują, że rozwiązania chmurowe okazują się szczególnie pomocne w dobie kryzysu. Jak to wygląda w praktyce? Czy i dlaczego firmy decydują się na takie rozwiązania? Konica Minolta prezentuje raport przedstawiający kluczowe trendy rynkowe dla usług druku w chmurze, wyniki badań oraz opinie ekspertów.

Migracja do chmury to nie lada wyzwanie zwłaszcza dla małych i średnich firm. Jednak obniżenie kosztów IT przy jednoczesnym przyspieszeniu efektywności działają na wyobraźnię liderów biznesu, którzy coraz częściej przekonują się do tych rozwiązań. Konica Minolta prezentuje bezpłatny raport przedstawiający kluczowe trendy rynkowe dla usług druku w chmurze. Publikacja opiera się na badaniach przeprowadzonych w styczniu 2021 roku przez firmę badawczą Quocirca. Przebadano 219 organizacji korzystających z usług zarządzania drukiem (MPS) w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Raport uzupełniony jest również innymi badaniami na temat digitalizacji i rozwiązań chmurowych.

Czym jest chmura?

Chmura obliczeniowa to sposób dostarczania zasobów informatycznych na żądanie przez internet. Można to wykorzystać na wiele sposobów: przechowywanie i zarządzanie danymi, obsługa aplikacji, dostarczanie usług, strumieniowe przesyłanie materiałów wideo, poczta internetowa, oprogramowanie biurowe i sieci społecznościowe.

Wdrażanie rozwiązań w chmurze przez firmy jest coraz częstsze. Badanie MPS 2021 przeprowadzone przez agencję badawczą Quocirca pokazało, że do końca 2021 roku osiem na dziesięć organizacji planowało przenieść do chmury połowę swojej infrastruktury IT, a 43% twierdziło, że do tego czasu przeniesie całą infrastrukturę IT. 39% firm już zdążyło wdrożyć jakąś formę platformy do zarządzania drukiem w chmurze.

Druk w chmurze, czyli większa efektywność

Przeniesienie druku do chmury daje ogromne możliwości obniżenia kosztów – zarówno finansowych, jak i środowiskowych – oraz zwiększenia efektywności działania tradycyjnej infrastruktury druku, która korzysta z serwerów w siedzibie firmy.

Infrastruktura druku w chmurze to taka, w której drukarki sieciowe i urządzenia wielofunkcyjne pozostają w siedzibie klienta, ale serwery druku są hostowane w chmurze i zarządzane przez zewnętrznego dostawcę. Rozwiązanie to łączy narzędzia do zarządzania drukiem w jedną platformę, umożliwiając zdalne zarządzanie konfiguracją, użytkownikami, drukarkami i regułami. Pozwala to wyeliminować konieczność wewnętrznej obsługi informatycznej i indywidualnej instalacji sterowników. Narzędzia do zarządzania drukiem w chmurze oferują bezpieczne drukowanie, zdalne wysyłanie zadań i drukowanie mobilne.

Rozwiązania druku w chmurze

Jednym z rozwiązań do zarządzania drukiem w chmurze jest ofertowany przez Konica Minolta Dispatcher Paragon Cloud. To aplikacja, która umożliwia uproszczenie obsługi drukowania i optymalizuje działanie całej infrastruktury druku oraz koszty, zapewniając jednocześnie wszelkie korzyści płynące z tradycyjnej usługi zarządzania drukiem.

Posiadamy również szereg innych narzędzi, które pozwalają na, na przykład, przeniesienie infrastruktury druku do chmury, obieg dokumentów w chmurze, a także kompleksowe usługi centr danych w chmurze, czyli zarówno „przestrzeń”, jak I zapewnienie obsługi i implementację zgodną z potrzebami. (…). Teraz, gdy praca z dowolnego miejsca na ziemi jest nie tylko możliwa, ale w wielu przypadkach konieczna, przejście na rozwiązania chmurowe staje się bardziej pożądane, niż kiedykolwiek przedtem – zauważa Hubert Bobrowski, Dyrektor Sprzedaży Pośredniej w Konica Minolta Business Solutions Polska.

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych

Masowy exodus z biur sprawił, że zespoły IT zaczęły się borykać z problemami związanymi z bezpieczeństwem informacji i dostosowaniem urządzeń do potrzeb osób pracujących w domu. Szybkość, sprawność i bezpieczeństwo nigdy dotąd nie były tak ważne, a chmura stała się fundamentem każdej organizacji. Ostatnie badania Quocirca przeprowadzone wśród amerykańskich i europejskich firm zatrudniających ponad 250 pracowników wykazały, że średnio 47% pracowników spodziewa się, że po pandemii będą pracować całkowicie lub w przeważającej części z domu. Wydatki na chmurę obliczeniową będą nadal rosły – 45% organizacji uznało to za główny priorytet inwestycyjny w nadchodzącym roku, a w organizacjach zatrudniających ponad 1000 pracowników odsetek ten wzrósł do 50%.

Centra Danych w Chmurze

Technologia przetwarzania w chmurze stanowi podstawę transformacji cyfrowej, zapewniając swobodę i elastyczność pracy z dowolnego miejsca, bez konieczności posiadania i utrzymywania własnej infrastruktury. Usługi Centrum Danych w Chmurze Konica Minolta oferują infrastrukturę jako usługę (IaaS), która zapewnia klientom środowisko wirtualnej infrastruktury IT, w tym wirtualną sieć, pamięć masową, a także serwery we własnym Centrum Danych Konica Minolta.

Obecnie wszyscy znajdujemy się w świecie VUCA, czyli środowisku, które ciągle się zmienia i ewoluuje na naszych oczach. Wielkie korporacje nieustannie wprowadzają usprawnienia, żeby być na bieżąco z trendami i odpowiadać na potrzeby klientów. Co w takiej sytuacji mają zrobić właściciele małych i średnich firm, których nie stać na duże inwestycje? Powinni korzystać z nowoczesnych technologii, aby mieć większą kontrolę nad swoim biznesem, wydatkami oraz zrzucać z siebie ciężar niektórych zadań. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przeniesienie infrastruktury IT do chmury. Oznacza to przechowywanie danych, przestrzeń dyskową, moc obliczeniową i bezpieczną sieć. Tego typu usługi oferują centra danych Konica Minolta, z których korzysta już wielu naszych Klientów, zarówno w Polsce, jak i zagranicą – mówi Rafał Torz, Dyrektor Handlowy Sprzedaży Bezpośredniej w Konica Minolta Business Solutions Polska.

Trendy na rynku

Badanie MPS 2021 przeprowadzone przez Quocirca wykazało, że ponad trzy czwarte (77%) organizacji korzysta już z jakiejś formy usługi w chmurze do zarządzania przynajmniej niektórymi zadaniami drukowania, a 21% używa usług w chmurze do zarządzania ponad 50% obciążenia pracą. Organizacje korzystające z całkowicie outsourcowanego MPS częściej korzystają z infrastruktury drukowania w siedzibie firmy – 41% zgłasza, że wszystkie ich zadania drukowania są zarządzane przez serwery druku w siedzibie firmy, w porównaniu z zaledwie 8% firm korzystających z hybrydowego podejścia do MPS.

Bardzo wydajnym rozwiązaniem do pracy opartym na chmurze jest platforma WorkPlace Pure, która umożliwia m.in. druk, faks, konwersję i tłumaczenie dokumentów. Dzięki temu firma może w prosty sposób zarządzać użytkownikami i optymalizować koszty. Platforma jest obsługiwana przez ekspertów z Konica Minolta, co sprawia, że klient oszczędza na zakupie i obsłudze sprzętu oraz na inwestycji dodatkowych środków w utrzymanie zespołów IT.

Perspektywy na przyszłość

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zarówno zapotrzebowania, jak i możliwości dla zarządzania drukiem w chmurze. Ponad dwie trzecie respondentów oczekuje, że do 2025 r. wprowadzi zarządzanie drukiem w chmurze, a 45% twierdzi, że oferowanie usług druku w chmurze jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór partnera w zakresie usług zarządzania drukiem.

Wielu menadżerów stoi dzisiaj przed wyzwaniem zarządzania organizacją w sytuacji, w której praktycznie z dnia na dzień pracownicy zostali zmuszeni do pracy zdalnej. (…)Powodowało to obawy ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców o bezpieczeństwo danych. Niektóre firmy zdecydowały się skorzystać z usług naszych centrów danych, które gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Szybko okazało się, że po początkowych obawach związanych z tą transformacją, Klienci implementowali kolejne nasze rozwiązania chmurowe, bo dzięki temu mogli przestać obawiać się nie tylko o bezpieczeństwo informacji, ale także o aktualność i dostępność narzędzi, których mogą używać w każdym miejscu i o każdym czasie. – podsumowuje Michał Bojanowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży ECM/ITS w Konica Minolta Business Solutions Polska.

W odpowiedzi na oczekiwania klientów, Konica Minolta rozwija ofertę produktów i zaawansowanych rozwiązań, które wykraczają poza obszar obrazowania dokumentów. Firma skupia się na technologii tworzenia nowoczesnego, cyfrowego miejsca pracy w takich obszarach, jak dane, analityka i chmura.

Więcej informacji oraz wyniki badań na temat druku w chmurze znajdziesz w bezpłatnym raporcie Konica Minolta: LINK

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, …