Home Na czasie Nowa generacja serwerów Della wykończy konkurencję

Nowa generacja serwerów Della wykończy konkurencję

0
0
96

Nowe podejście Della do obecnej generacji techniki serwerowej charakteryzuje się m.in. naciskiem na wydajność energetyczną, szybkością pracy urządzeń,  kontrolą cyklu życia serwera oraz łatwością instalowania urządzeń przez pierwszego użytkownika. Oprócz Dell’a współautorami rozwiązań są m.in. EMC2, Symantec, VMware  oraz oczywiście Intel jako dostawca technologii procesorowej. Nehalem zaczyna rządzić.

Nowy PowerEdge

Nowa technologia budowana na platformie Nehalem spowodowała niesłychane przyspieszenie pracy serwerów.  Do tego około 50 proc. mniejsze zabudowy sprzętowe, 67 proc. mniejsze zużycie energii oraz urządzenia szybsze o ok. 48 proc. – tak można określić nową erę wydajności serwerów Dell.

""

Zastosowane w urządzeniach Dell PowerEdge procesory Intel Xeon są źródłem wyjątkowej oszczędności energetycznej. Wynik taki daje architektura Nehalem i zastosowanie technologii produkcyjnej 45nm high-k oraz przeprojektowanych tranzystorów gdzie wykorzystano metalowe bramki typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej), zbudowane z użyciem hafnu.

Serwery tak zbudowane, nie dość że są wysokowydajne to łatwo je rozbudować. Pełny system embedded pozwalający na zarządzanie układem pamięci serwera (storage) pozwala na łatwą obsługę polegającą na pierwszym stawianiu serwera z jednego zintegrowanego nośnika pamięci . To co do tej pory było długim procesem wymagającym wielu „odcinków” zapisanych na kilkunastu CD dziś jest zautomatyzowane i zapisane na jednym wymiennym elemencie. Wśród opcji zarządzania serwerem należy wspomnieć rozwiązanie iDRAC Express będące standardem i zawierające interfejs web  i mobile oraz, jako opcję, iDRAC Enterprise z wirtualna konsolą, wirtualnymi mediami i pełnym zdalnym dostępem.

Nowe serwery PowerEdge mogą być oceniane pod katem przydatności i potencjału rozwiązania w konkretnym przedsiębiorstwie. Chodzi o tzw. cykl życia serwera, który pozwala ocenić na jakim etapie jest klient i czy jego wyposażenie oraz technologia wymaga pomocy Della jako dostawcy. Konsekwencją takiej oceny może być proces rozbudowy rozwiązania serwerowego lub jego wymiany.  

Energetycznie nie do pobicia

Serwery rodziny PowerEdge uzyskały najlepszy przelicznik wydajności na zużytą jednostkę energii. Posługując się metodologią SPEC (Standard Performance Evaluation Corporation) wykazano, że serwery Dell tej serii oferują ponad 30 proc. (32,5%) mocy na 1 Watt energii w stosunku do referencyjnego urządzenia ProLiant 465 dostarczanego przez konkurencyjny HP.

Serwery serii M

W klasie serwerów serii M (M blade) odnotowuje się przewagę Della nad konkurencją m.in. w zakresie standardu TCO czy współczynnika tzw. pełnych kosztów użytkowania (total cost of ownership).  W porównaniu do referencyjnego serwera HP ProLiant  – Dell M710 jest około 40% tańszy. Nie chodzi przy tym o porównanie poziomów cenników ale właśnie o TCO, która uwzględnia m.in. takie składowe jak cenę samego urządzenia , obsługę, zarządzanie oprogramowaniem, koszty energii czy wielkość przestrzeni serwerowej potrzebnej do użytkowania. 

Coś dla stałych klientów

Przy wdrożeniu najnowszej generacji urządzeń nie zapomniano o klientach, którzy są już użytkownikami technologii serwerowej Dell’a. Dla nich przewidziano możliwość instalowania rozszerzeń storage’owych PS 6000. Pamięci te są o 90% szybsze, mogą zaś obsługiwać technologię SSD do 10 Petabajtów. Całość nowego rozwiązania jest w pełni kompatybilna z poprzednimi rozwiązaniami czyli doskonale aplikuje się „w dół”. Rozwiązanie to uwalnia od odwiecznego pytania co zrobić ze starszą, już posiadana technologią w przypadku konieczności nowych inwestycji. Rodzina PS 6000 w porównaniu do poprzedniej technologii jest 91 proc. szybsza m.in. dzięki stosowaniu technologii SSD wraz z dedykowanymi kontrolerami (P6000S).

""

Integracja z dostawcami oprogramowania

Dell rozszerza również oprogramowanie storage’owe dostarczając wsparcia dla istniejących i stosowanych już przez klientów rozwiązań Microsoft Exchange, Microsoft SQL, VMware oraz Citrix pracujących w technologii maszyn wirtualnych . Wzrost wydajności i zaawansowane mechanizmy wirtualizacyjne a także możliwość korzystania z istniejącego oprogramowania sprawiają, że serwery zbudowane na procesorach Xeon Intela stają się niezbędne dla klientów, którzy dążą do ujednolicenia swojej wirtualnej struktury. To zaś zapewnia ochronę inwestycji firm inwestujących w infrastrukturę i ułatwia (w konsekwencji potania) pracę administratorów.

Stacje robocze

Dell zaprezentował także nowości w klasie stacji roboczych. Nowa rodzina Dell Precision T7500, T5500 oraz T3500 charakteryzuje się wysoką użytecznością dla średnich firm. Urządzenia posiadają certyfikat energetyczny Energy Star 5.0. Stacje Precision wykorzystują rozwiązania graficzne ATI/NVIDIA zaś dedykowanymi ich adresatami są media, firmy projektowe oraz przemysł biotechnologii.

""

Stacje robocze Precision są elementem strategii Della, która polega na dotarciu do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP – ang. SMB). Sektor ten, oprócz dedykowanych linii sprzętowych oczekuje czegoś więcej. Tym więcej są  możliwości techniczne czyli skalowalność umożliwiająca dostosowanie urządzeń do wielkości biznesu oraz gwarancja serwisowania urządzeń za pośrednictwem centrum serwisowego on-line.  Oprócz tego Dell stawia na edukację oraz doradztwo skierowane do MSP.

Dell Management Console (DMC)

Powstały przy współpracy Altiris produkt nazywany konsolą zarządzającą (DMC) to unikalne rozwiązanie pozwalające na łatwe konfigurowanie serwera, kontrolę cyklu życia urządzenia oraz stałe i efektywne zarządzanie bieżące. Funkcjonalności urządzenia odpowiadają 9-ciu konsolom konkurencji. Konsola posiada wbudowaną platformę zarządzającą Symantec umożliwiającą intuicyjne administrowanie posiadanymi zasobami. Przykładowy proces stawiania upgrade’u polega na wyborze rozwiązania zaproponowanego przez oprogramowanie (konsolę) zaś jego wizualizacja przypomina proste oprogramowania, co znakomicie ułatwia pracę.

Wśród funkcjonalności DMC warto wskazać możliwość konfigurowania własnego portalu przez administratora i samodzielnego wizualizowania najważniejszych funkcji i aktywności. Personalizacja taka jest usprawiedliwiona unikalnością każdego klienta.  DMC  może też  m.in. wprowadzać zmiany na wielu urządzeniach jednocześnie czy monitorować składniki sieci takie jak użycie pamięci, procesorów i zarządzanie wolną przestrzenią dyskową. Składniki sieci są  widoczne nie tylko logicznie ale również geograficznie czy wg innego zadanego kryterium.

DMC kontroluje IT w firmie

Dodatkiem do funkcjonalności administracji IT jest możliwość wykorzystania DMC do wspomagania wiedzy innych działów przedsiębiorstwa. Konsola może więc wspomagać informacyjnie dział kadr czy finansów w kierunku ograniczania kosztów samego IT.

Dell daje też możliwość komunikowania się administracji IT posługującej się konsolą DMC z centrum technicznym Della (Dell techCenter). Stad administratorzy otrzymają wszystkie informacje użyteczne do pracy. W ten sposób Dell łączy społeczność użytkowników i dzieli się ich doświadczeniami.

Praktyka Della i jego współpracy z partnerami jak VMware czy Symantec,  wśród których najważniejszym jest Intel, pokazują, że w dzisiejszym świecie technologii niemożliwe jest proste działanie czy zestawianie (asembling) technologii. Szansę na sukces daje wyłącznie połączenie sił i środków.

Nowe standardy energetyczne Della


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jeszcze w tej dekadzie AI wytnie 83 mln miejsc pracy

Według Adecco w ciągu najbliższych 5 lat rynek pracy zmieni się diametralnie. Znikną bowie…