Home Biznes Sklep Przyszłości na warszawskim Grochowie

Sklep Przyszłości na warszawskim Grochowie

0
0
122

Wychodząc naprzeciw transformacji rynku, wspólnie z ponad 30 partnerami oraz kilkoma wiodącymi producentami dóbr szybko zbywalnych, oraz elektroniki użytkowej i sprzętu gospodarstwa domowego, takimi jak PepsiCo, L’Oréal czy BSH, Microsoft otwiera Store of the Future – pierwszą fizyczną przestrzeń handlową przyszłości. Jest to miejsce, które w namacalny sposób prezentuje scenariusze zastosowania technologii w szeroko pojętej branży handlu i usług.

Ewolucja strategii omnichannel zatacza coraz szersze kręgi, przechodząc płynnie ze świata cyfrowego do fizycznej przestrzeni kontaktu konsumentów z produktami i usługami. Producenci, którzy chcą grać główną rolę w spektaklu zabiegania o klienta to ci, którzy stawiają swoich klientów w centrum wszystkich decyzji biznesowych – zwłaszcza tych dotyczących wdrażania technologii czy współpracy z właścicielami przestrzeni handlowych.

Jednocześnie dialog pomiędzy producentami dóbr konsumenckich i firmami z sektora handlu (retail) i dostawcami technologii to najlepsza droga do zmiany spojrzenia na kwestię przestrzeni handlowej jeszcze bardziej skoncentrowanej na kliencie. Rolą dostawców technologii jest takie dopracowanie oferty, która pozwoli płynnie odpowiadać na potrzeby producentów oraz coraz bardziej wymagających klientów.

Cyfrowa półka prawdę Ci powie

Przestrzenie handlowe i usługowe podlegają nieustannej ewolucji, która jest efektem nie tylko rosnących oczekiwań klientów, ale także przenikania doświadczenia klienta w fizycznej przestrzeni ze stałą obecnością w Internecie. Rosnąca popularność cyfrowych kanałów sprzedaży i kontaktu, w tym aplikacji mobilnych, wymuszają pełniejsze podejście do budowania świadomości produktów wśród konsumentów. Aby odpowiednio adresować tę kwestię, Microsoft realizuje nowe podejście do ewolucji przestrzeni handlowej i tzw. customer journey (ścieżka zakupowa klienta), łącząc pojedyncze rozwiązania od partnerów technologicznych firmy.

„Cyfrowe ekrany to jeden z kluczowych elementów podejścia customer journey, które odpowiadają za przyciągnięcie uwagi klienta. Wyświetlacze digital signage Samsung charakteryzują się doskonałą jakością obrazu i jasnością, dzięki czemu widoczne na nich treści są bardzo czytelne i atrakcyjne dla odbiorcy. Co ważne urządzenia Samsung przeznaczone do placówek handlowych są również przystosowane do pracy w trybie 16/7 czy nawet 24/7, co gwarantuje niezakłóconą pracę nawet w punktach działających całodobowo” – powiedział Marcin Sas, Key Account Manager, Samsung Electronics Polska.

Dzięki technologii już teraz możliwy jest scenariusz, w którym klient sklepu podnosi szampon z półki i oprócz informacji o jego cenie czy składzie, dostaje na sąsiadującym ekranie podpowiedź, że do tego szamponu najlepiej pasuje konkretna odżywka i jeżeli zdecyduje się kupić je w zestawie, może liczyć na rabat.

Perfect Data dostarcza kompleksowe rozwiązanie – system inteligentnej półki, która przekazuje dane w czasie rzeczywistym dokładnie z miejsca, gdzie generowany jest dochód producentów towarów oraz sieci handlowych, gdzie toczy się ciągła batalia o optymalizację kosztów obsługi i jednocześnie tworzona jest satysfakcja konsumenta, a to oznacza powtarzalność zakupu.   

Sztuczna inteligencja widzi ludzi i …spełnia życzenia

Konkretny scenariusz sklepu przyszłości to np. stworzone przez firmę Leaware wspólnie z firmą  M4B inteligentny kiosk łączący w sobie minimalistyczne wzornictwo przemysłowe z technologią rozpoznawania ludzi opartą na sztucznej inteligencji, widzeniu komputerowym i śledzeniu wzroku – cgtvX Kiosk, które nieustannie analizuje otoczenie i dostarcza dane w czasie rzeczywistym – algorytmy określają wiek, płeć, nastrój i inne cechy demograficzne konsumentów, a aparat rekomendacji wybiera spersonalizowane treści bądź produkty dla danej osoby.

Technikę rozpoznawania obrazu wykorzystuje także jeden z partnerów Sklepu Przyszłości firma Sagra Technology, która we współpracy z firmą ShelfWise dostarcza rozwiązania dla producentów dóbr.  Jedna z opcji skupia się na półkach sklepowych, pozwalając w prosty sposób badać realizowanie ekspozycji towarów, zatowarowanie półki i wszystko co jest z nią związane. Aplikacja nie tylko identyfikuje poszczególne jednostki magazynowe (SKU), ale także udział kategorii. Oprócz agregacji danych, moduł analityczny może dostarczać na ich podstawie przejrzyste wnioski i sugestie działań.

„Zdjęcia są rozpoznawane w czasie rzeczywistym, co pozwala producentom i detalistom korzystającym z rozwiązania natychmiast reagować na sytuację na półce, braki, utrzymywać standard ekspozycji oraz automatyzować kontrolę udziałów półkowych czy dystrybucji numerycznej.” – mówi Marcin Pleszko Chief Product Officer z firmy Sagra Technology.

"sklep

Dane podane na tacy

„Zdobycie uwagi klienta wymaga przedefiniowania nie tylko pojedynczych procesów, ale w zasadzie całej ścieżki doświadczenia klienta. Dlatego tak ważna jest współpraca wielu partnerów, których rozwiązania zapewniają optymalizację konkretnego procesu i tworzenie na tej podstawie spójnego rozwiązania, które oferuje konkretne scenariusze zarządzania towarami, przestrzenią i obsługi konsumentów” – mówi Jarosław Sokolnicki, Head of Industry Solutions odpowiedzialny za sektor Retail & Consumer Goods w Microsoft. „Łącząc najlepsze praktyki, technologię partnerów oraz wiedzę i doświadczenie producentów, dajemy branży możliwość jeszcze lepszego dotarcia do klienta z odpowiednią ofertą” – dodaje Jarosław Sokolnicki.

Jednym z rozwiązań jest odpowiedź na potrzeby spójnych działań w rozproszonych sieciach sprzedaży, które generują ogromne ilości danych. Opracowana przez firmę Billennium zintegrowana platforma dla branży detalicznej łączy zarządzanie zadaniami, digital signage, czujniki Internetu rzeczy i analitykę biznesową, aby zapewnić wartość dodaną w sklepie przyszłości i pozwolić zmieniać posiadane informacje w konkretne wnioski, które pomagają w działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.

Łącząc scenariusze – potrzeby dla zastosowania technologii, Microsoft z siecią partnerów i integratorów oferuje spójną platformę, która umożliwia pełną transformację łańcucha wartości, począwszy od zarządzania zapasami, przez uzupełnianie, politykę kontaktu z klientem, skończywszy na kwestiach odpowiedniej ekspozycji produktu w punkcie handlowym. Zestaw rozwiązań i realizowanych potrzeb biznesowych branży zakłada także analizy danych, zarządzanie cenami, asortymentem, prognozowanie sprzedaży, etc. Firmą, która zintegrowała wszystkie technologie tworzące Store of the Future jest XPLUS, wieloletni partner Microsoft.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…