Home Maszyneria Świat docenia polski syntezator mowy IVONA

Świat docenia polski syntezator mowy IVONA

0
0
105

Sztuczny głos jak żywy lektor

Uczestnicy konkursu Blizzard Challenge 2007 otrzymali nagrania głosu lektora, który miał posłużyć do stworzenia jego sztucznego odpowiednika. W ciągu 1 miesiąca wszyscy mieli opracować syntezator mówiący takim samym głosem, jak lektor. Po stworzeniu syntezatora, uczestnicy Blizzard Challenge 2007 otrzymali kilkaset zdań, które musieli odczytać sztucznym głosem. Przetworzony i odczytany tekst został odesłany do organizatorów konkursu, którzy oddali go do oceny ekspertom, grupie studentów brytyjskich i amerykańskich, a także ochotnikom z Internetu. Wszyscy oceniali anonimowe głosy, czytające ten sam tekst, nie zdając sobie nawet sprawy, który głos jest naturalny.

Syntetyczna IVONA wśród najlepszych

Pośród najlepiej ocenionych sztucznych głosów znalazła się IVONA. Uzyskała ona średnią ocenę 3,9 punktów na 5 możliwych do zdobycia. Autentyczny głos lektora uzyskał wynik 4,7 punktów. Zbliżony rezultat do IVONY uzyskał tylko jeden inny syntezator mowy.

Rezultaty konkursu Blizzard Challenge 2007 pokazują, że z roku na rok coraz trudniej odróżnić głos prawdziwy i stworzony w sposób sztuczny.  Postęp w jakości głosu jest naprawdę niesamowity, co widać choćby po IVONIE. W 2006 roku uzyskała ona wynik 3,6, co było najlepszą oceną w konkursie, a w tym roku poprawiła się o 0,3 punktów. Podobnie praktycznie wszyscy inni uczestnicy konkursu poprawili swoje ubiegłoroczne wyniki. Jest to dowodem na słuszność idei stojącej za Blizzard Challenge. Twórcom tego konkursu chodziło bowiem o to, żeby doprowadzić do wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkami naukowymi i firmami zajmującymi się syntezą mowy ludzkiej, tak żeby dać bodziec do jeszcze szybszego rozwoju tej dyscypliny naukowej.

Technologia dla użytkownika indywidualnego i firm

Znaczenie Blizzard Challenge dla rozwoju własnej technologii podkreślają także przedstawiciele IVO Software. – „Udział w konkursie pozwolił nam na porównanie naszego systemu z najlepszymi rozwiązaniami w zakresie syntezy mowy na świecie. Dało nam to wiedzę, co powinniśmy poprawić i w jakim kierunku rozwijać IVONĘ. Tegorocznym wynikiem udowodniliśmy, że nasze zeszłoroczne zwycięstwo nie było przypadkiem. Dziś mamy już w pełni dojrzały system, który może zostać bardzo łatwo i szybko rozbudowany o kolejne języki.

W najbliższym czasie w oparciu o syntezator powstanie globalny produkt dla przedsiębiorców.

Obecnie na całym świecie oferujemy już IVONĘ użytkownikom indywidualnym w postaci popularnego programu o nazwie Expressivo powiedział Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o.    


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

AI ludzi „nie zwolni”, bo ich brakuje. Za to ułatwi nam pracę

Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na …