Home Chmura Telefonia IP – technologia przyszłości dla firm

Telefonia IP – technologia przyszłości dla firm

0
0
90

Mało, kto wie, że pierwsze połączenia IP realizowano już przeszło 15 lat temu. W 1995 r. w Stanach Zjednoczonych istniejąca do dziś firma VocalTec, opracowała pierwszy taki system. Nie był on jednak pozbawiony ograniczeń i początkowo telefonia IP działała wyłącznie w obrębie lokalnej sieci LAN. Technologią tą interesowały się, więc głównie firmy wielooddziałowe, które chciały w ten sposób ograniczyć koszty połączeń między swoimi placówkami.

Korzyści telekomunikacji IP

Jedną z głównych korzyści telefonii IP jest jej otwartość. Przed jej upowszechnieniem rynek telekomunikacyjny zdominowany był przez rozwiązania producenckie, a wybór centrali warunkował konieczność dokonywania dalszych zakupów u jej producenta. Telefonia IP, oferując otwarte, ogólnodostępne standardy wprowadziła fundamentalną zmianę – dała możliwość wyboru terminali, aplikacji towarzyszących oraz urządzeń końcowych innych producentów. Korzyści ze stosowania otwartych standardów są widoczne na co dzień – teraz decyduje klient i jego rzeczywiste potrzeby. Trudno dziś wyobrazić sobie sytuację, w której wcześniejszy zakup samochodu danej marki ograniczałby możliwość wyboru np. opon czy przyczepy campingowej jedynie do tych produkowanych przez producenta danego samochodu. W branży rozwiązań telekomunikacyjnych jeszcze niedawno nikogo taki stan nie dziwił.

Integracja z systemami firmowymi

Inną korzyścią z otwartych standardów telefonii IP jest dostępność aplikacji i możliwości komunikacji niedostępnych w przypadku telefonii tradycyjnej. Otwartość na obowiązujące standardy TAPI lub XML umożliwia integrację systemu telefonicznego z różnego typu aplikacjami, także obcych dostawców, rozbudowującymi go o takie możliwości, jak:

  • poczta głosowa
  • systemy CallCenter,
  • CRM
  •  bazy danych.
  • rozwiązania IP są podstawową platformą dla usługi UC (Unified Communications) i istotnym elementem w systemach zarządzających obecnością i wydajnością pracy.
  • bazując na telefonii IP, wiadomości z poczty głosowejotrzymujemy jako załączniki do e-mail, możemy też zadzwonić do swojej skrzynki pocztoweji odsłuchać wiadomości e-mail.

Tak jak w przypadku telefonii komórkowej, telefonia IP pozwala nam na automatyczne tworzenie i utrzymywanie firmowej książki telefonicznej kończąc tym samym erę notesów papierowych Wreszcie rozwiązania IP to popularyzacja komunikacji wideo – dzięki łączności IP, proste podłączenie kamer do komputerów umożliwia tworzenie wideokonferencji typu punkt-punkt (point-to-point).

Ekonomia przesądza

Rozwiązania IP oferują również korzyści ekonomiczne, między innymi: łatwość migracji, ograniczenie kosztów połączeń, czy współużytkowanie infrastruktury. Większość dużych placówek dysponuje dziś rozległą siecią, gwarantującą wysoką jakość transmisji. Tworzenie na jej bazie telefonii IP pozwala, przy stosunkowo niewielkich nakładach, zmniejszyć wysokość rachunków telefonicznych. Usługa Voice Over IP udostępnia darmowe połączenia w firmowej sieci IP. Ponadto gwarantuje pełną mobilność każdemu z pracowników wyposażonych w telefon IP lub komputer PC, a także pozwala na korzystanie z systemu telekomunikacyjnego firmy również poza biurem. Usługa ta ma szczególne znaczenie
w przypadku tzw. pracowników domowych. Kolejną korzyścią jest użytkowanie wspólnej infrastruktury teleinformatycznej. W przypadku firmy wprowadzającej się np. do nowego budynku może to oznaczać dodatkowe oszczędności. Inny ważny aspekt to łatwość konfigurowania telefonów IP. Gotowa konfiguracja może zostać przygotowana na serwerze, skąd pobierany jest adres IP, numer telefonu, konfiguracja i ustawienia terminala IP oraz softphonów. Poza tym w myśl zasady „jak nas widzą, tak nas piszą” stosowanie nowoczesnej technologii wpływa pozytywnie na postrzeganie firmy przez partnerów biznesowych.

Czy telefonia IP jest przyszłością komunikacji biznesowej?

W mojej opinii nie tyle telefonia IP, co raczej komunikacja IP jest przyszłością komunikacji biznesowej. Firmy zajmujące się badaniem i prognozowaniem oceniają, iż rozwiązania IP w ciągu kilku lat zdominują rynek. Komunikacja IP stanie się poważnym narzędziem optymalizującym pracę dzięki bogactwu instrumentów, współpracujących aplikacji, łatwości instalacji, mobilności i oszczędności, jakie przyniesie swoim użytkownikom.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zabezpieczenie placów budowy – co warto wiedzieć?

W branży budowlanej, która operuje w warunkach niestabilnych czynników zewnętrznych, znacz…