Home Na czasie CES – stolica gadżetów.

CES – stolica gadżetów.

0
0
102

Mekka wielbicieli najnowszych osiągnięć techniki przyciągnęła w tym roku 140 tysięcy gości dla których blisko 4 tysiące wystawców zaprezentowało na 160 tysiącach metrów kwadratowych swoje najnowsze rozwiązania.

Trudno było dopatrzeć się przełomowej technologii na miarę minionych lat (odtwarzacz płyt CD 1981 r., płyta DVD 1991 r., konsola Xbox 2001 r.), oprócz być może trójwymiarowego telewizora LCD firmy LG. Choć na razie to ciekawostka, robi duże wrażenie.

Nadchodzi nowe…

Większe znaczy lepsze – tak niewątpliwie producenci pojmują rozwój rynku TV. W tym roku odbył się swoisty wyścig „gigantów”.  LG zaprezentowało telewizor LCD o przekątnej ekranu 100”, Panasonic 103”, a wszystkich przebił Sharp swoim modelem Aquos o przekątnej 108 cali!

Jednak totalna komunikacja to prawdopodobnie najważniejszy trend targów, który perfekcyjnie odczytał i zaprezentował Bill Gates w trakcie sesji inauguracyjnej.  Obok rozwiązań korespondujących z systemem Vista – typu Sonos – umożliwiający bezprzewodowe zarządzanie nagłośnieniem całego domu pojawiły się nowe.

Przykładem takiego rozwiązania jest nagrodzone WidgetStation (WWW.emtrace.com), czyli domowe centrum informacji. Urządzenie posiada dwa wyświetlacze – na jednym pokazuje czas i temperaturę otoczenia, na drugim zaś widgety czyli małe aplikacje dostarczające przeróżnych informacj – oczywiście pobieranych bezprzewodowo z Internetu poprzez domową sieć WiFi. O tym co zostanie wyświetlone decyduje użytkownik, a mogą być to zarówno: biorytm, kalendarz, jak i aktualne notowania giełdowe.

Mobilna rozrywka to powszechny trend w Las Vegas. Muzyka, filmy, telewizja – wszystko w kieszeni. A właściwie w mobilnym odtwarzaczu. Przenośne centra rozrywki lub też osobiste odtwarzacze multimedialne, jak się obecnie nazywa te zaawansowane gadżety. Obok uznanych i dobrze osadzonych na rynku urządzeń jak iPod pojawiają się nowe – ostro atakujące rynek jak np. Zune z Microsoftu.

Kolejna tendencja to biometryka czyli upraszczając  technologia umożliwiająca rozpoznawanie użytkownika np. po odcisku palca. Takie właśnie urządzenie zaprezentowała firma UPEK ( WWW.upek.com).  Niewielki gadżet podłączany przy pomocy portu USB nie tylko umożliwi bezpieczne wejście do systemu, ale zapamięta  również wszystkie hasła niezbędne do logowania w internetowych serwisach.

Czwarty trend to zmierzch tradycyjnych komputerów biurkowych. Zastąpią  je palmtop, komórka i media PC. Dobrym zaś uzupełnieniem przenośnych urządzeń będzie laserowa klawiatura (WWW.golan-tech.com), która ma wielkość zapalniczki, a wyświetla obraz normalnej klawiatury na biurku. Dzięki temu wygodnie i szybko będzie można napisać list, sms i przesłać bezpośrednio do telefonu czy PDA – naturalnie bezprzewodowo za pośrednictwem interfejsu bluetooth.

Wśród komórek znaczącą rolę odegrać powinny zaś urządzenia typu Blackberry licznie zaprezentowane na stoisku Microsoft. Warto przy tym zauważyć, że dominująca w tym segmencie Nokia nie zaprezentowała niestety innowacyjnego urządzenia. Model Nokia 800 niestety rozczarowuje – jakość połączeń VoIP nie jest akceptowalna.

Najprawdopodobniej już niebawem termin desktop będzie zarezerwowany tylko dla profesjonalistów. Nowością jest wyjątkowo mały notebook LG, wyposażony w działający modem WiMax! Pomost do nowej ery zaprezentował Dell w postaci najnowszego modelu komputera stacjonarnego XPS M2010, który można złożyć i przenieść jak notebook. Wszystko oczywiście gwałtownie przyspieszy za sprawą wielordzeniowych procesorów – w czym bryluje Intel nagrodzony z resztą na targach za procesor Intel(r) Core(tm) 2 Duo wyróżnieniem – Innowacja 2007.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…