Home Analizy Co ja tutaj robię

Co ja tutaj robię

0
0
82

Nasza-klasa poza podium…

Megapanel PBI/Gemius opublikował badania, pokazujące najpopularniejsze miejsca w polskim Internecie według stanu na kwiecień 2008 r. Z udostępnionych danych przez Gemius wynika, że bezsprzecznym liderem „naszego” skrawka Sieci jest Google. Z wyszukiwarki tej korzysta 4 na 5 polskich internautów, co daje liczbę ponad 12 milionów unikalnych użytkowników w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu, z wyraźną stratą do lidera uplasował się portal Onet.pl, który może pochwalić się blisko 10 milionami gości miesięcznie. Pierwszą trójkę zamyka Wirtualna Polska, odwiedzana przez ponad 8 milionów osób. 

Poza podium znalazł się najpopularniejszy w naszym kraju serwis społecznościowy – Nasza-Klasa, z której korzysta ponad połowa polskich internautów.

…ale w odsłonach wzrasta najbardziej

Analizując liczbę odsłon wymienionych w badaniu stron, można zauważyć wyraźny trend rosnący tylko w przypadku Naszej-Klasy – wynosi on blisko 20 procent w skali miesiąca, przy jednoczesnym spadku odsłon u liderów zajmujących podium, który waha się od ponad 2 procent w przypadku Wirtualnej Polski, 4 procent Google’a i niecałych 7 procent Onetu.

Interesująco prezentują się wyniki czasu spędzanego na poszczególnych witrynach. W tym przypadku niedoścignionym liderem jest Nasza-Klasa, której polscy internauci poświęcają blisko osiem i pół godziny miesięcznie, na drugim miejscu znalazł się Onet – sześć i pół godziny, a na trzecim Google – z niewiele ponad sześcioma godzinami. W zestawieniu znalazło się również miejsce dla serwisów, dzięki którym można poszerzyć swoje horyzonty, tj. Wikipedia i Sciaga.pl. Przeglądaniu haseł w wirtualnej encyklopedii Polacy poświęcają 49 minut miesięcznie, natomiast poszukiwaniu ściąg jedynie 18 minut.

Allegro opuszczane

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w zestawieniu czasu poświęconego na każdą witrynę zaszło kilka istotnych zmian. Przede wszystkim znacznie wydłużył się czas spędzany na witrynach znajdujących się w pierwszej trójce (średnio o 1-2 godz.), przy jednoczesnym zachowaniu zbliżonej liczby użytkowników. Z czołówki natomiast zostało „wypchnięte” Allegro, które 12 miesięcy temu znajdowało się na 4 pozycji. Polski gigant aukcyjny w ciągu jednego roku spadł na 6 pozycję, ustępując miejsca Naszej-Klasie oraz Interii. Nie da się nie zauważyć błyskawicznej wspinaczki w rankingach najpopularniejszego w Polsce portalu społecznościowego, który notowany jest w zestawieniu dopiero od listopada 2007 r. Zadebiutował on wówczas na 15 pozycji z niecałym 4 procentowym udziałem czasu spędzonego na nim przez Internautów oraz trzema milionami użytkowników.

W komunikatorach b/z

W badaniach znalazło się również miejsce dla komunikatorów internetowych. Tutaj od lat niezwyciężonym liderem, zostawiającym konkurencję daleko w tyle, jest Gadu-Gadu, z którego korzysta 40 procent Internautów. Na podium znalazł się również Skype, z którego korzysta co czwarta osoba, a pierwszą trójkę zamyka Tlen.pl, który zainstalowany jest na komputerze niewiele ponad 5 procent użytkowników Sieci.

MSN ma 1%

Wynik powyżej 1% uzyskał jeszcze tylko MSN Messenger, natomiast z pozostałych komunikatorów korzysta marginalna grupa Internautów.

W wyszukiwarkach na Google nie ma mocnych

Warto również przyjrzeć się statystykom dotyczącym popularności wyszukiwarek internetowych w Polsce. Tutaj, chyba bez zaskoczenia, z miażdżącą przewagą wygrywa Google z którego korzysta 92 procent użytkowników. Na drugim miejscu znalazł się Onet.pl, osiągając zaledwie 2,3% udziału wszystkich zapytań. Dalej są Wirtualna Polska – 1,5% i Interia.pl – niewiele ponad 1%. Pozostałe wyszukiwarki, z uzyskanymi wynikami poniżej 1 procenta, można uznać za narzędzia niszowe. W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, nie zanotowano jednak żadnych rewolucyjnych zmian w czołówce. W ciągu 12 miesięcy Google umocnił, i tak już dominującą, pozycję, zwiększając udział w rynku o blisko 2% oraz redukując tym samym zasięg m.in. Onetu o 1 procent, a Wirtualnej Polski o 0,6 procent.

„Google systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku polskich wyszukiwarek. Od wielu lat jest niekwestionowanym liderem, dla którego przestała się liczyć jakakolwiek konkurencja” – stwierdza Katarzyna Gruszecka z firmy 2BE.PL. „Obecnie wiele portali internetowych rezygnuje ze swoich wyszukiwarek, zastępując je mechanizmem Google’a, co przyczynia się do regularnego powiększania jego hegemonii. Uprawnionym staje się więc stwierdzenie, że kogo nie ma w Google’ach, ten tak naprawdę nie istnieje” – dodaje.

W przyszłości nie należy najprawdopodobniej spodziewać się jakichś rewolucyjnych zmian w tym zestawieniu. Analizując statystyki z ostatnich kilkunastu miesięcy wyraźnie widać, że polski tort internetowy został już dokładnie podzielony między kilku liderów, którzy raczej łatwo nie oddadzą palmy pierwszeństwa. W prawdzie na polski rynek coraz częściej zaglądają światowi giganci, próbując tworzyć u nas serwisy skierowane do lokalnej społeczności, jednakże, jak mogliśmy się już w przeszłości przekonać, Polacy nie tak łatwo zmieniają swoje sieciowe upodobania.

W informacji wykorzystano dane opublikowane przez Megapanel PBI/Gemius, kwiecień 2008.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Globalne marki opuszczają Polskę: analiza ekonomiczna i społeczne implikacje

W ostatnich tygodniach Polska straciła dwóch znaczących inwestorów – Levi Strauss i Beko. …