Home Analizy Do 2022 roku 40% organizacji przyjmie uwierzytelnianie biometryczne SaaS – przewiduje Gartner

Do 2022 roku 40% organizacji przyjmie uwierzytelnianie biometryczne SaaS – przewiduje Gartner

0
0
167

Wydaje się, że w tej chwili właściwą odpowiedzią na wyzwanie może być uwierzytelnianie wieloetapowe lub biometryczne. I to zarówno w przypadku organizacji jak i osób prywatnych.

Duże zaufanie, jakim cieszy się biometria, doprowadziło do szybkiego wzrostu popytu na urządzenia wyposażone w tę technologię, za czym podążyła również podaż.

Rynek nie ogranicza się tu wyłącznie do odbiorców indywidualnych, którzy coraz chętniej korzystają ze smartfonów i aplikacji zabezpieczanych biometrycznie (takich jak WhatsAPP). Biometryczne zabezpieczenia rozprzestrzeniają się również szybko w przestrzeni biznesowej, gdzie przeciwdziałanie oszustwom i ochrona tożsamości mają szczególnie duże znaczenie.

Do 2022 roku poziom nasycenia weryfikacją biometryczną firmowych urządzeń mobilnych wzrośnie o 70%, w odniesieniu do poziomu, jaki notuje się w firmach już wdrażających tę technologię. Jest to ogromne przyspieszenie w stosunku do zaledwie 5% wzrostu z ubiegłego roku. Taką prognozę dają analitycy Gartnera w raporcie „Predicts 2019: Identity and Access Management”.

Analitycy Gartnera twierdzą, że najważniejszymi celami szefów działów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem są obniżenie kosztów i wzrost doświadczenia pracowników, którzy poszukują wygodnych i efektywnych czasowo alternatyw dla obecnych metod potwierdzania tożsamości i zapobiegania oszustwom w sieciach swoich firm.

„Liderzy odpowiedzialni za zarządzanie tożsamością i dostępem (ang. Identity and Access Management – IAM) oraz zapobieganie oszustwom, ciągle poszukują sposobów uwierzytelniania tożsamości, które stanowić będą rozsądną równowagę między zaufaniem i odpowiedzialnością, a całkowitym kosztem, na który składa się koszt wdrożenia powiększony o koszty UX/CX – doświadczenie użytkownika/konsumenta” – powiedział Ant Allan, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Uwierzytelnianie biometryczne wykorzystuje – unikalne dla każdej osoby – cechy biologiczne lub behawioralne i oferuje lepsze UX/CX oraz większą odpowiedzialność, w porównaniu z innymi, popularnymi metodami. Wdrożenie tej technologii wykorzystujące aplikacje na smartfonach zapewnia większą spójność UX/CX i jest technicznie prostsze, niż implementowanie jej na każdym z różnych urządzeń końcowych –  mówi Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Analitycy Gartnera szacują, że jakieś 40% średnich i dużych firm wdroży do 2022 roku uwierzytelnianie biometryczne w formie oprogramowania jako usługi, przechodząc powoli do architektury chmurowej i mobilnej.

Ponieważ rośnie zainteresowanie uwierzytelnianiem biometrycznym SaaS, analitycy Gartnera ostrzegają, że należy zachować ostrożność i skupić się na „obserwowaniu życia”, ponieważ obecnie dostępne w smartfonach rozwiązania biometryczne mogą być podatne na ataki, nie zapewniając wystarczającego poziomu zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…