Home Biznes E-faktura – fakty i mity

E-faktura – fakty i mity

0
0
113

Rozwiązania technologiczne zastępujące tradycyjne formy cyfrowymi odpowiednikami znacznie dłużej adaptują się w dziedzinach, gdzie mamy do czynienia z oficjalnymi dokumentami. Z jednej strony związane jest to z koniecznością zaistnienia regulacji prawnych, a z drugiej z przyzwyczajeniami do realizacji formalności osobiście i za pośrednictwem papierowych dokumentów. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik w kwestii e-faktury w Polsce mamy już od dawna przepisy dokładnie precyzujące zasady elektronicznego fakturowania. Czy więc niskie upowszechnienie e-faktur to tylko kwestia przyzwyczajeń? Aby to ustalić zweryfikujemy obiegowe opinie na temat faktur elektronicznych.

Nigdy nie wiadomo kto stoi za e-fakturą – fałsz

Każda wystawiona e-faktura musi spełniać dwa ustawowe warunki autentyczności i integralności. Autentyczność pochodzenia daje odbiorcy gwarancję wystawienia dokumentu przez podmiot wymieniony w odpowiedniej rubryce. Z kolei integralność zapewnia brak możliwości ingerencji w dane zawarte w dokumencie. Odpowiednie prawodawstwo wskazuje szereg technologii w celu zapewnienia dwóch wspomnianych warunków. Jeśli chodzi o potwierdzenie tożsamości wystawcy e-faktury Do najpopularniejszych należy wykorzystanie podpisu elektronicznego – Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygodne narzędzie dla wystawców e-faktur, a zarazem prosty sposób weryfikacji dokumentu dla jego odbiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko można ocenić wiarygodność e-faktury wystawionej np. w pliku PDF – mówi Krzysztof Kaleta, Lider Zespołu Rozwoju i Wsparcia w Obszarze Biznesowym Korespondencja Masowa, Unizeto Technologies.

E-faktura jest ekologiczna – prawda

E-faktura doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy we współczesnym biznesie i niesie ze sobą znaczne korzyści dla środowiska naturalnego. Według obliczeń opublikowanych w raporcie PKPP Lewiatan poświęconym e-fakturom, gdyby w Polsce wszystkie faktury wystawiane byłyby w postaci cyfrowej udałoby się uratować od wycinki 255 tys. drzew rocznie. W tym samym czasie skutkowałoby to również zaoszczędzeniem 6,5 mld litrów wody. Ponadto przeciętna emisja dwutlenku węgla przy przetwarzaniu faktury elektronicznej jest dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku faktury tradycyjnej.

E-faktur nikt nie kontroluje – fałsz

Faktury w formie elektronicznej podlegają, tak samo, jak inne dokumenty księgowe odpowiednim regulacjom prawnym odnośnie konieczności przechowywania. Co za tym idzie cała dokumentacja jest odpowiednio archiwizowana i umożliwia przejrzystą weryfikację. Wygoda w tej kwestii polega dodatkowo na łatwej możliwości archiwizacji e-faktur na nośnikach takich, jak płyty DVD czy dyski twarde.

System e-fakturowania to oszczędność dla firm – prawda

Wystawianie faktur elektronicznych poza aspektem ekologicznym posiada jeszcze jedną ważną zaletę, która takie rozliczenie czyni szczególnie atrakcyjnym dla firm. Mowa tutaj o znacznych oszczędnościach jakie generuje zastąpienie faktur tradycyjnych cyfrowymi plikami. – Korzystanie z e-faktur pozwala na wygenerowanie nawet 80% oszczędności w porównaniu z kosztami wystawiania i wysyłki dokumentów papierowych. We wszystkich firmach, w których realizowaliśmy wdrożenia spotkaliśmy się z pozytywną oceną optymalizacji kosztów na jakie pozwolił system e-fakturowania – mówi mówi Krzysztof Kaleta, Lider Zespołu Rozwoju i Wsparcia w Obszarze Biznesowym Korespondencja Masowa, Unizeto Technologies.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Podróże bez obaw: Innowacyjne zabezpieczenia dla telefonów w przypadku ich utraty

W dobie cyfrowej telefon komórkowy jest nie tylko naszym komunikatorem, ale także skarbnic…